TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-04-07 - 2003-04-13

Американските сили напредуваат кон Тикрит

А1 - 13.04.2003

Aмериканските сили брзо напредуваат кон Tикрит, единствениот град во Ирак кој сеуште не е под контрола на сојузниците. Според американските медиуми, ирачките војници ги напуштиле борбените позиции околу родниот град на Садам Хусеин, од кој што синоќа исчезнале претставниците на ирачките власти.

Интензивна престрелка меѓу американски војници и вооружени Ирачани во Багдад

А1

Ирачаните се самоорганизираат против грабежите

А1

Американските маринци го зазедоа градот Кут

А1

Садам Хусеин - мртов или жив?

А1

Дневник Вест Утрински Вест Вест Утрински Дневник А1

67 поврзани вести »

Владата молчи по изјавите на Трајковски и Димовска

А1 - 12.04.2003

Во Владата денеска молк по вчерашните изјави на претседателот Трајковски и на директорката на Агенцијата за разузнавање дека главната причина за, како што вели Димовска, „ваквото брзање на некои структури за нејзино отстранување е отворањето на архивите на српското МВР и тамошните безбедносни ...

Димовска ја разниша фотелјата на Трајковски

Утрински

Бранко Црвенковски бара јавен отчет за помилувањето на Доста

Дневник

Димовска ја поврзува кампањата против неа со архивите за земунскиот клан

Утрински

Андов бара поддршка од јавноста за да ги "преслуша" Димовска, Црвенковски и Трајковски

Дневник

Дневник Утрински Дневник Дневник Дневник Вест Вест Дневник

61 поврзани вести »

Одбојка: Работнички Фершпед ја одбрани титулата во Купот на Македонија

А1 - 13.04.2003

Одбојкарите на Работнички Фершпед ја одбранија титулата во Купот на Македонија. За шестата последовна Куп круна Работнички во финалната пресметка со максимални 3:0 славеше против тетовска Шкендија. 25:18, 25:17 и 25:19 по сетови за неприкосновениот во македонската одбојка, Работнички против ...

Работнички Фершпед во својата сала до титула

Вест

Работнички Фершпед фаворит и кога е некомплетен

Дневник

Пауновски: Остануваме на курсот кон двојната круна

Утрински

Одбојкарите на Шкендија ќе му се спротивстават на првакот Работнички Фершпед

А1

А1 Утрински Вест Дневник Дневник А1 Вест Дневник

14 поврзани вести »

Коштуница: „Владата воспоставува тоталитарен режим“

А1 - 13.04.2003

Претседателот на Демократската партија на Србија, Воислав Коштуница ја обвини српската влада дека по убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ се обидела да воспостави тоталитарен режим во Србија. Коштуница истакна дека трагичната смрт на Ѓинѓиќ се злоупотребила за воведување на еднопартиски систем во ...

Германска криминолошка група го расветлува убиството на Ѓинѓиќ

А1

Истрагата за атентатот на Ѓинѓиќ води кон Коштуница

А1

Коштуница: Во Србија се воведува еднопартиски систем

Дневник

Шешељ ја потпишал "смртната казна" на Ѓинѓиќ

Дневник

Вест Утрински А1 Дневник Утрински Дневник А1

12 поврзани вести »

САД не ја отстапуваат водечката улога на ОН во Ирак

А1 - 12.04.2003

„Не можеме едноставно да кажеме дека војната заврши и се повлекуваме за да им направиме место на Обединетите Нации“, изјави денеска американскиот државен секретар Колин Пауел, отфрлајќи ја можноста Вашингтон да им остави на ОН целосно да се грижат за повоената обнова на Ирак.

Самит на Москва, Париз и Берлин во Санкт Петерсбург за повоен Ирак

А1

Балканските лидери се поделија околу ролјата во постконфликтен Ирак

Дневник

Балканските држави поделени за војната во Ирак

А1

Македонски војници во мај заминуваат во Катар и во Кувајт

Утрински

Утрински Дневник А1 А1 А1 А1 А1

12 поврзани вести »

Мечот со Романија пропадна поради неажурност на ФФМ

Утрински - 12.04.2003

ФУДБАЛ Неажурноста на канцеларијата на ФФМ е главната причина за неодигрувањето на контролна средба со Романија на 30 април. "На 31 март во 13,37 ч. ФФР испрати покана до ФФМ за контролен меч во Букурешт, адресирана до поранешниот генерален секретар Никола Бошалевски.

Лазар Митровски - нов генерален секретар на ФФМ

Дневник

Лазар Митревски - нов генерален секретар

Вест

Лазар Митровски - нов генерален секретар на ФФМ

А1

Денеска се избира генерален секретар на ФФМ

А1

Дневник Утрински Вест Дневник Вест

10 поврзани вести »

Нови победи на Беласица Герас Цунев и Вардар на дуелите од 24 коло

А1 - 13.04.2003

Нови победи на водечките Беласица Герас Цунев и Вардар на дуелите од денешното 24 коло во домашното фудбалско првенство. Вардар славеше против Пелистер, Беласица третпат по ред триумфира со минимални 1:0, овојпат против Напредок. Разликата на врвот останува два бода.

Вардар и Беласица, по се, ја продолжија трката за титулата

Дневник

Пане Блажевски на жешката клупа на "кенгурите"

Вест

Пане Блажевски го наследи Матеничаров

Дневник

На местото на Матеничаров дојде Пане Блажевски

Утрински

Дневник Дневник Дневник Вест А1

10 поврзани вести »

Кошарка: Вардар И. и Поло Трејд обезбедија пласман во плеј офот

А1 - 12.04.2003

Вардар Империјал и Поло Трејд се последните две екипи што обезбедија пласман во плеј офот од македонскиот кошаркарски шампионат. Во решавачките средби од 10-тото коло во Супер лигата, вардарци го совладаа директниот конкурент Балкан Стил со 73:71, а Поло Трејд славеше со 85:71 во Велес над Жито ...

Супер неизвесен крај на супер лигата

Вест

"Металците" втор учесник во плеј-оф

Вест

На Вардар не му помогнаа ниту 51 поен од Петровски

Дневник

Јорданчо Давитков се врати во Скопје

Утрински

Дневник Вест Дневник А1 Дневник

10 поврзани вести »

Новинари го посетија затворот „Бел лав“ во Басра

А1 - 09.04.2003

Новинарите денеска го посетија озлогласениот затвор во ирачкиот град Басра, во кој тајната полиција на Садам Хусеин ги мачела затворениците на различни начини, вклучувајќи тепање, сакатење, електрошокови и малтретирање со опасни хемиски елементи.

Британците назначија племенски водач во Басра

Утрински

Басра контролирана од британските сили

А1

Британците го убија "Хемичарот Али"

Вест

Хемичарот Али пронајден мртов?

Утрински

А1 А1 Вест Утрински

9 поврзани вести »

Прилепскиот тутунски комбинат ќе заложи дел од имотот

А1 - 12.04.2003

Менаџерскиот тим на Прилепскиот тутунски комбинат подготвен е да заложи дел од имотот за кредит, како надополнување на 3.150.000 евра, кои комбинатот очекува да ги добие со кредитно побарување врз основа на склучен договор со фирмата „Сокомак“, за да почне со исплата.

Директорот Момироски поднесе оставка, Надзорниот одбор не ја прифати

Утрински

Тутунопроизводителите бараат целосна исплата на откупениот тутун

Утрински

Владата вети интервентен откуп

Утрински

На комбинатите им недостигаат 15 милиони евра за исплата на тутунот

Дневник

Вест А1 Вест А1

9 поврзани вести »