TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

МПЦ преку Романската православна црква ќе ја пробива црковната блокада

Дневник - 10.06.2003

ЦРКОВНА ДИПЛОМАТИЈА Делегацијата на Македонската православна црква овие денови наскоро треба да престојува во посета на Романската православна црква за да ги продолжи контактите што досега ги остварувала со оваа црква, дознава "Дневник".

МПЦ е загрозена поради шурувањето со политиката

Утрински

За предавство секогаш е доволен еден Јуда

Дневник

Никој не смее во име на крстот да ја прекрстува МПЦ

Дневник

МПЦ да ги прекине односите со СПЦ

Утрински
5 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ го повикува СДСМ на дијалог

Утрински - 14.06.2003

По немањето консензус за изгласување на законите за судови и за државни службеници ВМРО-ДПМНЕ вчера испратила писмо до СДСМ со предлог да се формираат експертски групи од двете партии за надминување на спорните точки во законите на кои опозицијата не им даде поддршка во парламентот.

Недоразбирање меѓу власта и опозицијата за државни прашања

А1

Опозицијата блокира два охридски закони

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ контра владините закони, СДСМ ги обвинува за уцена

Утрински

Собранието не ги усвои измените на Законот за судовите

А1
5 поврзани вести »

Бликс ќе пишува книга за потерата по оружјето на Садам

Вест - 13.06.2003

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ, (АП) - Главниот инспектор за оружје на Обединетите нации Ханс Бликс еднаш изјави дека кога ќе се пензионира на 30 јуни, ќе се врати во Шведска да бере печурки и капинки, но неодамна дополни дека најверојатно ќе има многу повеќе работа.

Бликс: Багдад ме правеше хомосексуалец, а копилиња во САД ме плукаа

Дневник

Ханс Бликс и удри шлаканица на американската администрација

А1

Гркот Димитри Перикос на местото на Бликс

Дневник

Грк доаѓа на местото на Бликс

А1
5 поврзани вести »

Новата драмска продукција на фестивалска процена

Дневник - 13.06.2003

ВЕЧЕРВА СЕ ОТВОРА ФЕСТИВАЛОТ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" На ова издание на фестивалот ќе бидат изведени 20 театарски претстави -12 се во официјалната програма, 5 во придружната, а три се гостувања од странство Пред Домот на културата во Прилеп, вечерва во 20.30 часот со театарски перформанс во режија на ...

Забараната на Ристески за "Вест" е негов личен став

Вест

"Вест" непожелен на Фестивалот "Војдан Чернодрински"

Вест

"Мачка на вжештен лимен покрив" го отвора "Чернодрински"

Утрински

Сенко Велинов бара 150 евра од претстава

Утрински
5 поврзани вести »

ОН дозволи едногодишно изземање на Американците од МКС

Вест - 14.06.2003

Њујорк, 14 јуни - Советот за безбедност на Обединетите нации завчера усвои резолуција со која уште една година се продолжува изземањето на американските државјани од јурисдикцијата на Меѓународниот кривичен суд (МКС). За Резолуцијата 1.487 гласале 12 претставници на членките на Советот за ...

Македонија ќе каже „Да“ на САД за изземање од МКС

А1

Македонија ќе одговори за МКС по Солунскиот самит

А1

Отворен судир на САД и ЕУ околу Меѓународниот кривичен суд

А1

САД бараат ново изземање од МКС

А1
5 поврзани вести »

Тежок инцидент на финалето на ЕП во ватерполо

А1 - 15.06.2003

Ватерполистите на Србија и Црна Гора не ги примија златните медали за одбранетата европска титула откако хрватските хулигани револтирани од поразот во финалето веднаш по мечот предизвикаа тежок инцидент. Својот бес го истурија демолирајќи ја трибината, притоа повредувајќи дел од новинарите, а ...

Убедливи победи на фаворитите

Утрински

Четвртфиналето без Италијанците!

Утрински

Златен гол на Александар Шапиќ

Утрински

Само Унгарија и Хрватска со максимален учинок

Утрински
5 поврзани вести »

Големо интересирање на Берзата за државниот капитал

Утрински - 14.06.2003

На првиот ден од аукциската продажба на државниот капитал на Македонската берза ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Вчера на Македонската берза стартуваше првата јавна берзанска аукција на која Агенцијата за приватизација продаде државни акции и удели за над 51 милион денари.

Државата се ослободува од капиталот што го поседува во над 500 фирми

А1

На Берзата ќе се наддава за 11 милиони евра државни акции

Утрински

Прва берзанска продажба на државниот капитал

Канал5

Задутре почнува берзанската доприватизација - проект на Агенцијата за приватизација

Канал5
5 поврзани вести »

Гошев како Груевски ќе фискализира со наградна игра

Вест - 11.06.2003

МАНДАТНИ КАЗНИ ЗА ТРГОВЦИТЕ БЕЗ ФИСКАЛНИ КАСИ За да се доскокне на бавноста на судството и истовремено да се забрза процесот на фискализација, се воведуваат мандатни казни од 50.000 денари за фирма и 5.000 денари за одговорно лице што на самото место може д Јавната администрација годинава нема да ...

Казни од 50.000 денари за фирмите кои немаат фискални каси

Дневник

Клуч за дуќаните без фискални каси

А1

Гошев: Фискализацијата мора да се спроведе

Канал5
4 поврзани вести »

Скопје, Тирана и Загреб со заедничка одбранбена стратегија

Утрински - 14.06.2003

Министерот Бучковски на интензивни разговори и средби во Брисел Брисел - Министрите за одбрана на Македонија, Албанија и Хрватска, Владо Бучковски, Пандели Мајко и Жељко Антуновиќ, се согласија да се интензивираат контактите меѓу трите земји на експертско ниво меѓу Генералштабовите на трите армии и ...

Соработка со евроатлантските пријатели во борбата со тероризмот

Дневник

Интензивирање на одбранбената соработка на Балканот

А1

Рамковниот договор е една од одбраните против екстремизмот

А1
4 поврзани вести »

Борците против корупцијата бараат поништување на приватизацијата на "Фершпед"

Дневник - 12.06.2003

ПОРАДИ ПРЕКРШУВАЊЕ ЗАКОНИ И ЗЛОУПОТРЕБИ Комисијата за спречување корупција утврдила дека менаџерскиот тим кога се продавала фирмата поседувал 3,6, наместо 10 отсто од акциите, што е незаконски Државната комисија за спречување на корупцијата поднела иницијатива до Републичкото јавно ...

Антикорупциската комисија бара поништување на приватизацијата на „Фершпед"

Утрински

"Фершпед" се откажа од "Годел"

Утрински

„Фершпед“ нема да го купи „Годел“

А1
4 поврзани вести »