TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-07 - 2003-07-13

ВМРО-ДПМНЕ реагира на владината територијална поделба

А1 - 13.07.2003

„Владата избра погрешна методологија во изработката на новиот закон за територијална поделба“, повторуваат денеска од ВМРО-ДПМНЕ. „Ако се отстапи од моделот на формирање реални локални единици и ако во процесот на окрупнувањето на општините се земат предвид само бројот на жителите, а не и ...

вмро дпмне прес конференција

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ ќе му се реваншира на СДСМ за политичките откази

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ воведе диктатура

Вест

ВМРО-ДПМНЕ е за 80 општини, а СДСМ за 60

Утрински

Утрински Вест Дневник А1 Вест Утрински А1 Утрински

15 поврзани вести »

Привремениот граничен премин Танушевци-Дебелде ќе се отвори

А1 - 12.07.2003

Привремениот граничен премин Танушевци-Дебелде ќе се отвори, а УНМИК со интензивна кампања за запознавање на жителите на косовските села ќе се обиде да ги спречи понатамошните блокади, изјави портпаролот на УНМИК Нораж Синг. Откако претходните денови беше објавено дека УНМИК и ОБСЕ ја суспендираат ...

Граничниот премин кај Танушевци заглави во ќор-сокакот Дебалде

Дневник

Танушевчани сами си се отсекоа од светот

Вест

Блокадите кај Танушевци не го поместија преминот на границата

Дневник

Неизвесно отворањето на преминот Танушевци-Дебалде

А1

Вест Дневник А1 А1 Вест Дневник Утрински Дневник

14 поврзани вести »

На Бојку вчера требаше да му се суди во Охрид

Утрински - 10.07.2003

На обвинителна клупа, покрај макрото од Велешта, ќе седнат и двајца охриѓани и еден стружанец СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - Вчера во Основниот суд во Охрид беше одложено судењето против Дилавер Бојку- Леку за посредување за вршење проституција и против Владо Рувинов - Лац и Перо Караџоски од Охрид, за ...

Судењето на Дилавер Бојку го презема битолскиот суд

Дневник

Процесот против Дилавер Бојку се сели во битолскиот суд

Утрински

Бојку се врати од сончање, сега се планира каде ќе оди на скијање

Капитал

Oдложен претресот за судење на Бојку

А1

Дневник А1 Дневник Вест Утрински Дневник А1 Дневник

14 поврзани вести »

ХАРИ БОЈ

Вест - 12.07.2003

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска НЕ СТРАВУВАЈТЕ. ПОЛИЦИЈАТА ЗНАЕ. МВР И понатаму е експедитивно, на местото на настанот и неверојатно информирано. Потврда за тоа е и последната престрелка во Чаирчанка, каде што се пресметувале криминални банди.

Почина шестгодишно дете од раните здобиени кај "Чаирчанка"

Утрински

Полицијата мора да си ја смени улогата во нашиот крими-филм

Дневник

И петта жртва на гангстерската пресметка во "Чаирчанка"

Дневник

Напаѓачите пукале и од ракетен фрлач во водачот на чаирската банда

Вест

А1 Дневник Утрински Канал5 Вест Утрински Утрински А1

13 поврзани вести »

9 април официјален празник на Ирак

А1 - 13.07.2003

Преодниот политички совет на Ирак, кој денеска за прв пат заседава во Багдад, реши датумот 9 април, кога беше урнат режимот на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин, да биде официјален празник на државата. Советот, кој претставува прв извршен орган во Ирак по уривањето на режимот на Хусеин, ...

Убиени уште двајца американски војници во Ирак

Утрински

Ирачаните убија уште двајца американски војници

Вест

Убиени уште двајца американски војници, САД регрутираат Ирачани

Дневник

Со Садам е завршено, тврди американскиот управник на Ирак

Дневник

Дневник Утрински Вест А1 А1 Дневник

11 поврзани вести »

Трајковски, Прванов и Мојсиу се разделија со песни

А1 - 13.07.2003

Со песни, меѓу кои и „Македонско девојче“, во Поградец денеска заврши трилатералната средба на претседателите на Македонија, Бугарија и на Албанија, Борис Трајковски, Георги Прванов и Алфред Мојсиу. Претседателите уште еднаш потврдија дека има политичка волја и нов дух за соработка меѓу трите земји ...

За Коридорот 8 не се прави речиси ништо

А1

Турнеја за заживување на Коридорот 10

А1

Трaјковски, Прванов и Мојсиу во Охрид

А1

Скопје, Софија и Тирана ќе бараат помош од ЕУ за Коридорот 8

Утрински

Дневник А1 Капитал Дневник

9 поврзани вести »

Мумин елиминиран од судиите

Вест - 11.07.2003

БОКС - НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО БАНГКОК, ТАЈЛАНД Вели Мумин нашиот најдобар боксер со судиска одлука е елиминиран во четвртфиналето на светското првенство што се одржува во Банкок - Тајланд. Иако, борбата со Германецот со руско потекло Рустем Рахимов завршила нерешено 27:27-на поени, сепак со ...

Вели Мумин остана без медал на СП во бокс

А1

Вели Мумин на чекор до освојување најмалку бронзен медал на СП во бокс

А1

Вели Мумин победи убедливо во првото коло

Дневник

Мумин ја мина првата пречка

Вест

А1 А1 Дневник Вест

9 поврзани вести »

30 семејства кои живеат во иста зграда цела недела без вода

А1 - 11.07.2003

Триесет семејства кои живеат во иста зграда цела недела се без вода. Станарите се социјалци, инвалиди, стари лица и мали деца. Секој од нив има своја приказна зошто „Водовод“ незаконски им ја исклучил водата. Но заедничко за сите се астрономските сметки, бидејќи „Водовод“ им ги пресметува паушално, ...

Повеќе скопски населби импровизирано се снабдуваат со вода

Дневник

Чаир, Скопје Север и Топанско добија вода со бај-пас

Вест

"Водовод" прави исклучи-вклучи

Вест

Половина град без вода, по нов резервен дел се трага во странство

Дневник

Вест Утрински Дневник Дневник

9 поврзани вести »

Битолскиот ректорат рамнодушен на корупциските афери

А1 - 10.07.2003

Ректорaтот на битолскиот универзитет на вчерашната расправа не успеа да ги отвори корупциските афери на универзитетот „Св. Климент Охридски“, иако на дневен ред беше извештајот од анкетата за истражувањето на корупцијата во високото образование на „Институтот Отворено општество“.

И деканите знаат за митото, ама немаат докази

Вест

Битолскиот универзитет изненаден од извештајот за корупцијата

Утрински

Антикоруптивката Тасева ги построи ректорите

Вест

Универзитетите сами ќе ги проверуваат случаите на корупција и непотизам

Утрински

Дневник Утрински Утрински Утрински

9 поврзани вести »

МСК бара Јавниот обвинител да поднесе пријава против Вранишковски

А1 - 11.07.2003

Македонскиот светски конгрес побара од јавниот обвинител да поднесе кривична пријава против расчинетото владика Јован за лажно преставување и разгорување верска омраза. „Доколку Зоран Вранишковски самиот не ја симне црната мантија и црковните обележја или тоа не го извршат полицијата, ...

Митрополитот Јован пак стана Зоран Вранишковски

Вест

Ако шета со мантија, Вранишковски треба да биде приведен!

Дневник

Зоран Вранишковски веќе не е свештено лице

Утрински

Eпископот Јован од вчера со име Зоран Вранишковски

А1

Дневник Вест Утрински А1

9 поврзани вести »