TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

Наместо плочите во "Прохор Пчињски", стаса протестна нота од Белград

Дневник - 26.07.2003

србиЈа ГО ЗАОСТРИ СТАВОТ КОН МАКЕДОНИЈА Министерството за верски прашања на Србија до Амбасадата на Македонија во Белград завчера упатило остар протест поради апсењето на расчинетиот владика Јован, егзарх на патријархот Павле, и поради спречување на влегувањето на свештениците на Српската ...

Михајловиќ вети дека на Илинден во "Прохор Пчињски" се ќе биде во најдобар ред

Утрински

Асномска плоча со српски евергрин

Дневник

Спомен плочите и денеска не се во Прохор Пчињски

А1

Случај Прохор Пчињски: Белград упати протест до Скопје

Канал5

Утрински Канал5 Дневник Дневник А1 А1 А1 Дневник

28 поврзани вести »

Уште една жртва на американската армија во Багдад

А1 - 27.07.2003

Еден американски војници загина, а 6 се ранети во денешниот ракетен на конвој на американската војска во багдадската населба Ал Маџур. Најмалку уште еден американски војник е потешко повреден во друг напад, кој се случил два часа порано, во близина на багдадскиот аеродром.

Синовите на Садам изрешетани со по 200 куршуми

Вест

Хусеин заминал од Багдад во април тврди телохранител на Удај

Вест

Рамсфелд даде виза за сликите на мртвите Удај и Касај

Утрински

Крвавите фотографии се доказ дека е разнесен режимот на Садам

Дневник

Дневник Утрински Утрински Утрински Вест Вест А1 Утрински

21 поврзани вести »

Земјотрес во Бангладеш

А1 - 27.07.2003

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен според Рихтеровара скала денеска го потресе главниот град на Бангладеш, Дака. Според локалното радио, земјотресот, што траел 20 секунди, предизвикал паника кај населениото кое ги напуштило своите домови.

Земјотрес во Турција

А1

Серија земјотреси ја потресоа североисточна Јапонија

А1

Скопје 40 години по земјотресот

А1

Одбележување 40 години од катастрофалниот земјотрес

А1

Утрински Дневник Канал5 Канал5 А1 Утрински Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Македонските кошаркарски кадети - седми во Европа

А1 - 27.07.2003

Нашите кадети ги совладаа своите врсници од Грција со 70:59, во натпреварот за седмата позиција на турнирот. Откако вчера пропушти да се пласира меѓу шесте најдобри селекции, македонскиот национален состав ќе мора да игра и претквалификации за следното Европско кадетско првенство.

Нашите млади кошаркари ќе се борат за 7-то место на ЕП

А1

Ништо од борбата за медали

Утрински

Можна ли е сензација против СЦГ?

Дневник

Првакот СЦГ инспирација сам по себе

Утрински

Вест А1 Дневник Вест Утрински А1 Дневник Вест

17 поврзани вести »

Почнува традиционалниот илинденски марш

А1 - 27.07.2003

Комитите од Горно Лисиче денеска го започнаа својот илинденски коњички марш во чест на Илинден и 100 годишнината од македонската државност. На градскиот плоштад во Скопје во чест на маршот се одржа концерт со 100 играорци и исто толку тапанџии, гајдаџии и зурлаџии.

Илинден и оваа година со коњички марш

А1

СДСМ ќе бара од ВМРО-ДПМНЕ да не бранува на Илинден

Утрински

Ова е година на македонскиот дух и опстојување

Утрински

Отворена изложбата „100 години Илинден - 100 години државност“

А1

Утрински Утрински Вест Дневник Утрински Утрински А1 Утрински

16 поврзани вести »

Вардар оди понатаму

Вест - 25.07.2003

ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 1. КОЛО Нашиот шампион, Вардар, се пласираше во 2. коло на ЛШ, откако со вкупни 4:2 беа поуспешни од велшкиот претставник во најелитното европско клупско натпреварување, Бери Таун. На реваншот во Велс, "црвено-црните".. Нашиот шампион, Вардар, се пласираше во 2.

Рутински одбранета предноста од Скопје

Утрински

Велшаните прескокнати, и покрај поразот

Дневник

Вардар се пласираше во второто коло од квалифкациите во ЛШ

А1

Вардар вечерва го игра реваншот со Бери Таун

А1

Вест Дневник Утрински Утрински Вест Дневник Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Уште еден триумф на Александар Попов на СП во пливање

А1 - 26.07.2003

Привршува светскиот шампионат во спортови во вода, во олимписката Барселона. Претпоследниот ден во базенот "Палау Сан Жорди" досега без светски рекорд во пливање. Медали се делат денеска во шест дисциплини. Руската пливачка легенда Александар Попов стави шампионски печат на враќањето на големите ...

Заврши СП за македонските пливачи

А1

Уште два светски рекорда на СП во пливање

А1

Стојановска не постигна и трет рекорд, но е 24-та на 200 м делфин

Дневник

Стојановска 24-та на 200 м пеперутка

Утрински

А1 Вест А1 А1 А1 Вест Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Експертот се самоуби под притисокот на деталното испрашување

Утрински - 24.07.2003

Би-Би-Си има снимка од разговорите на д-р Кели со новинари од ова редакција ЛОНДОН - Би-Би-Си има снимка од научникот д-р Дејвид Кели, на која тој изразува загриженост поради начинот на кој се претставени разузнавачките информации за ирачкото оружје.

Жртвата на доктор Кели бара политички жртви

Утрински

Премиерот Блер лично ќе поднесе докази за истрагата

Утрински

Блер ќе сведочи во истрагата за смртта на Кели

Вест

Смртта на Кели "менува сe"

Утрински

Утрински Дневник А1 А1 Дневник Утрински Вест

12 поврзани вести »

Продолжуваат судирите во Монровија, Либерија пред катастрофа

Вест - 26.07.2003

Монровија, 25 јули - Жестокиот артилериски оган продолжи и вчера во околината на американската Амбасада во Монровија, каде повеќе од илјада Либеријци побарале прибежиште. Засега е невозможно да се одреди големината на нападите, ниту каде точно паѓаат гранатите.

Артилериски оган во Монровија

А1

Во Либерија продолжуваат судирите

Канал5

Без меѓународна помош во пари и војници во Либерија се заканува хуманитарна катастрофа

Канал5

Продолжуваат борбите за Монровија

А1

Утрински Вест Дневник А1 Утрински Дневник

11 поврзани вести »

ФФМ оди во Букурешт да преговара со Јорданеску?

Дневник - 26.07.2003

ФУДБАЛ - ВО НАРЕДНИТЕ ДЕСЕТ ДЕНА Имало опција Романецот да допатува во Скопје, но бил зафатен поради тоа што Романија на 20 август игра пријателска средба со Украина во Доњецк, па затоа челниците на ФФМ најверојатно ќе патуваат во главниот град на Романија Претставници на Фудбалската федерација на ...

Јорданеску го менува Џиџи за 300.000 евра годишно?!

Утрински

Годишна плата од 80.000 евра за Јорданеску

Вест

Ангел Јорданеску најсериозен кандидат да го замени Џиџи

Вест

Романецот Јорданеску - македонски селектор?

Дневник

Дневник Утрински Вест А1 Дневник

10 поврзани вести »