TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-09-15 - 2003-09-21

Aлбанскa паралелка во Битола нема да има

А1 - 20.09.2003

„Во Битола гимназиска настава на албански јазик нема да има“, истакна заменикот министер за образование Тале Герамитчиоски, кој денеска во Битола оствари средба со директорите на училиштата и организаторите на протестите. Според него, проектот „албанска гимназиска паралелка“ е затворен и пораката ...

Положани на информативен разговор за потрошените 62.000 евра за дезинсекција

Вест

Владата во понеделник да ја поправи грешката на Положани

Вест

Битолските средношколци се подготвени да ја жртвуваат учебната година

Утрински

Втор испит на Битола!

Дневник

А1 А1 Канал5 Вест Канал5 Утрински Утрински Вест

32 поврзани вести »

Погребана Ана Линд

А1 - 20.09.2003

Помртните останки на шведскиот министер за надворешни работи Ана Линд денеска беа погребани во Стокхолм, во присуство на најблиските членови на семјството, девет дена по нејзината насилна смрт. Во црквата Ерста е одржана служба во присуство на нејзинуот сопруг Бо Холмберг, нејзините два сина, ...

Комеморацијата под силна контрола на полицијата

Утрински

Светските лидери и одадоа почит на Ана Линд, истрагата бара продолжен притвор за осомничениот убиец

Вест

Последна почит за Ана Линд

А1

Убиецот на Линд ќе се потврдува преку испитувањата на ДНК

Утрински

Вест А1 Утрински Вест А1 Канал5 Дневник Утрински

24 поврзани вести »

ОН го повика Израел да се откаже од протерување на Арафат

А1 - 20.09.2003

Генералното собрание на ОН на денешното вонредно заседание усвои Резолуција со која се бара Израел да се откаже од плановите за протерување на палестинскиот лидер Јасер Арафат или негово отстранување на кој било начин. Вонредното заседание беше свикано на барање на група неврзани и арапски земји, ...

Уште една дебата за Арафат во ОН

Утрински

Израел задоволен од поддршката на Буш

А1

Арафат: „Шарон сака да ме убие, но пиштолот е до мене“

А1

Арапските земји гневни на американското вето за Арафат

Утрински

Вест А1 Канал5 Утрински Вест А1 Утрински Утрински

19 поврзани вести »

Косово ќе влијае кој ќе биде примен во НАТО

Дневник - 18.09.2003

ЗАВРШИ ФОРУМОТ "МАКЕДОНИЈА ВО НАТО 2003-2006" Финалниот статус на таа покраина ќе имаа влијание на одлуката кои земји од Балканот ќе станат членки на Алијансата, смета Стево Пендаровски Македонија може да ги исполни сите формално-технички услови, а пак да не стане членка на НАТО во периодот во кој ...

АРМ ќе купува хеликоптери, а ќе ги продаде авионите и тенковите

Утрински

Македонија очекува покана од НАТО на самитот во Истанбул

Утрински

Влегувањето во Алијансата како единствен излез од маѓепсаниот круг

Дневник

СТАМБОЛИСКИ: ЦЕЛИ НА РЕФОРМИТЕ ВО ОДБРАНАТА СЕ ЕФИКАСНА АРМИЈА И ЧЛЕНСТВО ВО НАТО

Канал5

Вест Утрински А1 А1 Дневник Канал5 Утрински Утрински

16 поврзани вести »

„МАТ“ ќе одлучува за летовите на „Ер Вардар“

А1 - 21.09.2003

Авионот на „Ер Вардар“ утре нема да летне за Рим. Новата авиокомпанија која во петокот доби дозвола за летање се уште не обезбедила право за ниту една дестинација, иако нејзиниот основач најави дека „Ер Вардар“ ќе лета на повеќе места во Европа.

Првиот лет на „Ер Вардар" ќе биде за ФК Вардар

Утрински

„Ер Вардар“ и официјално нова авиокомпанија

А1

"Ер Вардар" има авион, но кој ќе управува со него?

Утрински

Газдите на "Ер Вардар" немаат инструктор за "фокерот"

Утрински

Утрински Дневник А1 Дневник Утрински Вест Вест А1

13 поврзани вести »

Црвенковски и Ахмети одржале нова средба

А1 - 17.09.2003

Премиерот Бранко Црвенковски и лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска претпладне во владата одржале нова средба, 4-та по ред по полициската акција кај Брест која ги разниша односите меѓу коалициските партнери. Состанокот доаѓа само еден ден откако колегиумот во МВР го утврди оперативниот план за апсење ...

Ахмети им се жалел на амбасадорите дека Црвенковски му го урива рејтингот

Дневник

ДУИ бара меѓународна помош за амнестија на 60 лица

Утрински

Ахмети без решение пред странските амбасадори

А1

Костов. МВР не се дели по партиска или етничка линија

Утрински

Вест Дневник Утрински А1 А1 А1 Утрински

12 поврзани вести »

СПМ ја критикува владината политика во образованието

Утрински - 19.09.2003

Став Скопје - Социјалистичката партија смета дека владината коалиција иако постојано потенцира дека работи на интегрирање на општеството, во практика тоа го демантира и остава јасна порака дека нејзина цел е дезинтегрирање на Македонија сў до крајно дефинирање на две етнички политички територии, ...

Во Италија е загрозен досегашниот начин на живеење

Утрински

Ситуацијата е стабилна и нема закани како во 2001 година

Утрински

Економијата ја чека иницијалната каписла

Утрински

Првата сезона сакам да ја заборавам

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

12 поврзани вести »

Хусеин преговарал со САД за дозвола за излез од Ирак

А1 - 21.09.2003

Поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин девет дена преговарал тајно со американските власти да му дозволат да го напушти Ирак, тврди британскиот весник „Сандеј мирор“. Тој сакал да му се гарантира потполна безбедност и да биде одведен во поранешната советска република Белорусија, откако во ...

Се предаде министерот за одбрана на Садам

Утрински

Нападите врз Американците се почести и попрецизни

Утрински

Десетина американски војници загинаа во два напада во Ирак

Дневник

Тројца американски војници убиени во Тикрит

А1

Вест А1 Дневник Вест А1

10 поврзани вести »

Тим од полициски функционери ќе ги апси Бреза и Чакала

Дневник - 18.09.2003

мвр го подготви ПЛАНот Тим од водечки функционери во МВР за 30 дена ќе треба да ги уапси Хамди Бајрами, алијас командант Бреза, и Авдиљ Јакупи, познат како командант Чакала. Заменик-министерот за внатрешни работи, Хазби Лика, заменик-директорот во Управата за безбедност и контраразузнавање, Фатмир ...

Или ќе не амнестирате или ќе убиваме

Дневник

Акцијата „Надлежности и одговорност" треба да заврши за еден месец

Утрински

МВР расправа за планот за фаќање на Чакала и Бреза

Вест

Усвоен планот за апсење на Чакала и Брези

А1

Утрински Утрински Дневник Утрински Вест

10 поврзани вести »

Обвинителство засега нема да го гони Џафери за запалливите изјави

Утрински - 20.09.2003

Кривичарот Никола Тупанчевски смета дека лидерот на ДПА прекшил четири члена на КЗ Борис Георгиевски Државното јавно обвинителство, најверојатно, нема да реагира со кривична пријава против лидерот на Демократската партија на Албанците, Арбен Џафери, поради неговото барање за самоопределување до ...

Џафери: Постои хипотетична опција за самоопределување

Утрински

Арбен Џафери: „Самоопределувањето хипотетична опција“

А1

ЗА АРБЕН ЏАФЕРИ - САМООПРЕДЕЛУВАЊЕТО "ХИПОТЕТИЧНА ОПЦИЈА" - ИНТЕРВЈУ ЗА BBC НА АЛБАНСКИ ЈАЗИК

Канал5

Муса Џафери: Федерализацијата нема поддршка од Албанците

Утрински

А1 Канал5 Дневник Утрински

9 поврзани вести »