TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-01-20 - 2003-01-26

САД планираат употреба на нуклеарно оружје во Ирак

А1 - 26.01.2003

Американски воен експерт Вилијам Аркин, повикувајќи се на официјални извори од Пентагон, истакна, во денешното издание на весникот „Лос Анџелес тајмс“, дека администрацијата на Буш ја разгледува употребата на нуклеарното оружје во евентуалната војна против Ирак.

Турција нема испратено свои војници во северен Ирак

А1

Вашингтон и Лондон се решени и на сила да го разоружаат Ирак

А1

САД со силен аргумент ќе го принудат Ирак да се разоружи

Утрински

Вашингтон останува сам за војната против Ирак

Утрински

Вест А1 Вест Дневник Утрински Вест А1 Дневник

40 поврзани вести »

„Лавовите“ повторно на блокади, ако не се реализира договореното

А1 - 25.01.2003

Независниот синдикат на полициските „Лавови“ се заканува со нови блокади, доколку не се реализира се` што било договорено со македонскиот државен врв, вклучително и амнестија за припадниците на единицата. МВР информираше дека денеска започна со работа Комисијата за трансформација на „Лавовите“.

Блокадата кај Стенковец отстранета, единицата се трансформира

Утрински

Вработување за 600 "лавови"

Вест

Никој не им ветил амнестија на "лавовите"

Дневник

Секој втор "лав" ќе работи во МВР или во АРМ

Дневник

А1 Дневник Утрински Вест Утрински А1 А1 Дневник

26 поврзани вести »

Aгаси ја прекина доминацијата на тинејџерската тениска генерација

А1 - 26.01.2003

Андре Агаси го прегази германецот Рајнер Шутлер во финалето на Австралискиот опен. Само 76 минути траеше нерамноправната борба, во која американскиот ветеран му препушти на Шутлер по два гема во првите два сета и само еден гем во последниот.

Серена Вилијамс дел од тениската историја

А1

Шутлер ја растури шемата за сеамериканско финале во Мелбурн

Утрински

Шитлер ја спречи американската доминација во Мелбурн

Дневник

Рајнер Шутлер и Андре Агаси во финалето на Австралија опен

А1

Утрински А1 Дневник Утрински Вест А1 Дневник Дневник

18 поврзани вести »

Во завршницата Македонија се спаси од висок пораз

Дневник - 20.01.2003

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2004: ШВАЈЦАРИЈА - МАКЕДОНИЈА 34-30 јќи иии ијјјј јјјјијј, јјјј 30-34 (8-19) , јјјјјиии и и ииии ијј ифииииииии 2004. >> иии , ииии иииииии иииииииииии ииииииииии и и, и ијј и и, иии ииииииии фф, ииијќи ќиииии јјјј ииии 10 12 и ииииии ииии и иии и иииииииииии ќиииии.

Алан Ширер постигна гол по само 10 секунди игра

Дневник

Саша Ќириќ - деветти играч во Германија за 2002 година

Дневник

Формирана Унија на прволигашите, Димитар Циев - прв претседател

Дневник

Ханавалд со нов рекорд победи во Закопане

Дневник

Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник

14 поврзани вести »

„Омниворлд“ противник на „Работнички Ф.“ во 1/4 финалето на Топ-тим купот

А1 - 25.01.2003

„Омниворлд Алмере“ ќе му биде противник на македонскиот шампион „Работнички Фершпед“ во четвртфиналето на одбојкарскиот Топ-тим куп. Новиот холандски предизвик го донесе денешната ждрепка во Луксенбург. „Го добивме најслиниот и најатрактивен противник“, изјави за А1 Жарко Ристовски.

"Железничарите" може да се надигруваат со сите противници

Дневник

Омниворлд најатрактивен, Матадор по ќеиф

Вест

Миленковски и Јаневиќ за Омниворлд, Ристоски "навива" за Матадор

Утрински

Миленковски најавува пласман и на фајналфор-турнирот

Дневник

Вест Утрински А1 А1 Вест Утрински Дневник Дневник

13 поврзани вести »

Стружани не го најдоа светиот крст во надојдениот Дрим

Утрински - 23.01.2003

СТРУГА - Струшките нуркачи и голем број граѓани во вторникот не успеаја да го најдат светиот крст кој за време на водичарската православна процесија беше фрлен во водите на надојдениот Дрим. Во вторникот раководството на ХЕЦ "Глобочица" ја затвори браната на устието на Црн Дрим и коритото беше суво ...

Стружани не го најдоа светиот крст

Дневник

Дримот се испразни, а од крстот ниту трага

Вест

Затворен испустот од Дрим заради пронаоѓање на светиот крст

А1

Дрим се празни да се најде крстот

Вест

Утрински Утрински Вест Вест Вест Утрински Вест

12 поврзани вести »

ОКТА предлага фиксни цени на нафтените деривати

А1 - 26.01.2003

За да се избегне пораст на цената на нафтата, поради евентуалната војна во Ирак, ОКТА и предлага на Владата утврдување на фиксни цени за сите нафтени деривати на ниво од 28 долари за барел за период од три месеци. За овој предлог од ОКТА велат дека не бараат никакви предуслови.

ОКТА подготвена за фиксирање на цените за три месеци

Утрински

Цената на бензинот ќе се плафонира приближно на сегашно ниво

Утрински

Државата ќе увезе бензин за 15 милиони долари

Дневник

Македонија има резерви нафта само за десет дена

Дневник

Утрински Капитал Вест Утрински Вест А1 Вест

12 поврзани вести »

Откупот на тутунот зема замав

А1 - 24.01.2003

Откупот на тутунот постепено зема се поголем замав. Земјоделскиот лидер Вељо Тантаров го одложи за денеска најавениот протест на тутунарите. И покрај ниските цени и Здружението на тутунопроизводителите ги повика своите членови да го продаваат тутунот за да не се губи во квалитет.

Зајакнува контролата на откупните пунктови за тутун

Утрински

Тантаров најави протест ако нема премија

Дневник

Државата нема да го финансира откупот на тутунот

Дневник

Тутунарите нема да добијат премија

А1

Дневник Дневник Утрински Дневник Утрински А1 А1

12 поврзани вести »

Победа против Кипар за збогум од квалификациите

Дневник - 25.01.2003

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП ВО ШВЕДСКА Оптимист сум, и ако во мечот влеземе со ист пристап кон играта како против Германија, можеме да се надеваме на добар резултат - вели селекторот Јорданчо Давитков Победа во против Кипар (вечерва 18:30 ч.

Победата императив на крајот од квалификациите

Утрински

"Германците" истрчуваат во Струмица

Вест

Македонската кошаркарска репрезентација против Кипар ќе настапи без Кенион Џонс

А1

Младите Македонци ја намачија третата селекција на светот

Дневник

Утрински А1 Дневник Утрински Дневник Вест Утрински

12 поврзани вести »

СРЈ мора да ги предаде обвинетите или ја губи помошта

А1 - 26.01.2003

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Ричард Баучер ја повтори пораката на американскиот амбасадор задолжен за воени злосторства Пјер Ришар Проспер дека СРЈ мора да ги предаде на Хаг обвинетите за воени злосторства или, во спротивно, ќе се соочи со можноста да ја изгуби финансиската помош ...

До 31 март екстрадиција на сите осомничени од СРЈ

А1

Белград бара југословенската војска и полиција да се вратат на Косово

А1

Јакнење на соработката за спречување на криминалот

Утрински

СРЈ бара САД да помогне да се фатат воените злосторници за Хаг

Вест

А1 Дневник Утрински А1 А1 Утрински Утрински

12 поврзани вести »