TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-09-29 - 2003-10-05

На Црвенковски не му треба ИРИ да му шепне дека рејтингот му паѓа

Дневник - 04.10.2003

ПРЕМИЕРОТ СВЕСЕН ЗА ОПАЃАЊЕТО НА ПОПУЛАРНОСТА НА ВЛАДЕЈАЧКИТЕ ПАРТИИ Американската амбасада им се извини на новинарите за завчерашниот некоректен однос од Американскиот републикански институт Премиерот Бранко Црвенковски и без анкетата на ИРИ бил свесен дека лично тој и неговата влада имаат лош ...

Владата е свесна што прави

Вест

ВМРО-ДПМНЕ не ќарува многу од падот на СДСМ

Утрински

Црвенковски : Свесни сме за незадоволството од граѓаните

Утрински

Американската амбасада им се извини на новинарите место ИРИ

Утрински

А1 Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Утрински Дневник

14 поврзани вести »

Блескот во духовната ризница на нашиот народ

Утрински - 04.10.2003

Вчера во Скопје беше погребан академикот Анте Поповски "Сега сфаќаме дека од нас си заминува човек што обединувал во својата сестрана актива и акција повеќе благодети на духот, човек што ги надраснал за повеќе аршини и сажни мерливите и немерливите височини на мислата, дека денес се делиме од човек ...

Македонија се прости од академикот Анте Поповски

Дневник

Судбинска сраснатост со татковината

Дневник

Неговото дело го обележа времето во кое живееше

Утрински

Анте Поповски е тука и тука е неговата песна

Утрински

Утрински Дневник Вест Утрински Утрински Дневник Утрински А1

13 поврзани вести »

Синдикатот ги замрзнува преговорите за отпуштањата во Телеком

Вест - 03.10.2003

ВРАБОТЕНИТЕ ВО "МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ" ВИСАТ ПОРАДИ ПОЛИТИЧКИ СПЛЕТКИ Синдикатот повторно ќе седне на преговарачка маса дури откако членовите на Бордот на директори на Телеком од македонска и унгарска страна не го прифатат својот дел од одговорноста за отпуштањата Синдикатот на "Македонски ...

Хигиеничарките на "Телеком" ќе заминат во "Техночист"

Утрински

Паника меѓу вработените на Tелеком

А1

Наскоро 500 вработени од телекомот во други фирми

Дневник

"Телеком" ќе префрли во други фирми околу 500 лица

Утрински

А1 А1 Канал5 Утрински Дневник А1 А1 А1

13 поврзани вести »

Поповски вербално нападна новинарка на "Дневник"

Дневник - 04.10.2003

СКАНДАЛ ВО СОБРАНИЕТО Претседателот на Собранието Никола Поповски вчера во Собранието вербално нападна новинарка на "Дневник", зашто бил незадоволен од нејзиниот вчерашен коментар за недоличната полемика меѓу него и шефот на државата Борис Трајковски.

За предлозите на Трајковски треба да се расправа

Утрински

Каде ви е прагот, господа државници!

Дневник

Не можете да ми ги земете овластувањата

Вест

Трајковски: Собранието ми ги ограничува ингеренциите

Утрински

А1 Дневник Утрински Вест А1 Вест Канал5 А1

13 поврзани вести »

Бојку тврди дека девојките кај него само танцувале на метална прачка

Утрински - 04.10.2003

Судење на Дилавер Бојку-Леку и на уште четворица обвинети за посредување во вршење проституција ДИВНА КАРАЏОВСКА-ГРДАНОВА БИТОЛА - Во Основниот суд во Битола почна судењето на Дилавер Бојку-Леку и Флорин Иштрефи од село Велешта, Жан Наумовски од Струга и Перо Караџовски и Владо Рувинов од Охрид.

Макрото Леку вели декасудењето било монтиранo

Дневник

Дилавер Бојку: "Не сум виновен, полицијата ми монтира случај"

Вест

Второ судење против Леку

А1

Почнува судењето на Бојку, макрото од Велешта

Вест

Дневник Канал5 А1 Вест Дневник Вест Утрински

12 поврзани вести »

Албанија го поздрави дијалогот Приштина - Белград

А1 - 05.10.2003

Албанското министерство за надворешни работи го поздрави најавениот дијалог меѓу Приштина и Белград, закажан за 14 октомври во Виена, додавајќи дека тие разговори ќе овозможат разгледување на низа конкретни прашања, чие решавање е во интерес на двете страни.

АПА: Aлбанските лидери загрижени за својот имиџ

А1

Косово бара комплетна влада за да преговара со Србија

Дневник

Косовското собрание ја одложи расправата за дијалогот со Белград

А1

Холкери ќе го застапува Косово

Дневник

Капитал Дневник А1 Канал5 Дневник Канал5 Утрински

12 поврзани вести »

Кокс: „Албанија мора да спроведе темелни реформи“

А1 - 02.10.2003

Претседателот на Европскиот парламент Пат Кокс денеска ја повика Албанија да спроведе темелни реформи за да добие поддршка во настојувањето да стане членка на Европската унија. Кокс пред пратениците во албанскиот Парламент рече дека ЕУ ја поддржува желбата на Албанија да стане членка на Унијата, ...

Изборот на Македонија за Меѓународниот суд е нејзино суверено право

Утрински

Македонија никој не ја тера да избира меѓу САД и ЕУ

Вест

Не избираме меѓу САД и ЕУ

Дневник

Кокс: „Прашањето на МКС нема да ги загрози односите ЕУ - Македонија“

А1

Канал5 Дневник Утрински А1 А1 Канал5

11 поврзани вести »

Учениците од "Арсени Јовков" в понеделник пред Владата?

Дневник - 04.10.2003

СКОПЈЕ Ако не се обезбедат нормални услови за изведување на наставата, координативното тело на средношколците од скопското средно училиште "Арсени Јовков" в понеделник ќе ги повика сите ученици на мирни протести пред Владата. "Наставата се нарушува со постојан притисок од надворешни лица.

Учениците од „Арсениј Јовков“ не се чуствуваат безбедни

А1

Албанските ученици во Битола се вратија на настава

А1

Средношколците од "Арсени Јовков" се вратија на настава

Утрински

Учениците од "Арсени Јовков" денеска на настава

Дневник

Утрински А1 Утрински А1 Вест Утрински

11 поврзани вести »

Миле Новаковиќ размислува да ја тужи Македонија

Утрински - 03.10.2003

Пензионираниот потполковник од војската на Србија и Црна Гора по апсењето во Скопје се попишмани ГОРАН НАУМОВСКИ Пензионираниот потполковник Миле Новаковиќ, по враќањето во Србија и Црна Гора, на прес-конференција во Белград, како што пренесува "Политика", најави тужба против македонската држава.

Апсењето на Новаковиќ е фијаско за хрватското правосудство

Утрински

Македонија го ослободи погрешниот Миле Новаковиќ

Утрински

По грешка уапсениот Миле пуштен од Шутка

Вест

Хрватска осудила погрешен Миле Новаковиќ

А1

А1 Дневник Вест Канал5 Утрински

10 поврзани вести »

"Цементарците" не сакале да играат

Дневник - 03.10.2003

КУП НА МАКЕДОНИЈА: ВАРДАР - ЦЕМЕНТАРНИЦА 1-1 Играчите на Цементарница 55 не сакале да излезат и да го играат второто полувреме од првиот осмина-финален меч со Вардар, што завчера заврши со реми 1-1, откако во 43. минута на црвено-црните им беше признат гол од офсајд.

Вардар само нерешено против Цементарница 55

Вест

Вардар го тресе криза по фијаското во Рим

Утрински

"Цементарците" бараат кредит за да отпатуваат во Ленс

Утрински

Слога Југомагнат останува бауч за Беласица

Дневник

А1 Утрински Дневник Вест Утрински

10 поврзани вести »