TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

Македонската филхармонија во Врање и Ниш

Вест - 15.10.2003

Оркестарот на Македонската филхармонија е на гостување во Србија и Црна Гора. Денеска ќе настапат во Врање, а утре ќе ги отворат познатите "Нишки музички свечености". Концертите ќе ги диригира Саша Николовски-Ѓумар, а како солист ќе настапи познатата виолинистка од Казахстан, Ајман Мусахоџева.

Симфониски концерт со Ајман Мусахоџаева на виолина

Утрински

Концерт на Филхармонијата во чест на Илинден

Дневник
3 поврзани вести »

Поради нарушен хормонален статус отстранети дојки тешки 36 килограми

Утрински - 14.10.2003

На Клиниката за торакална хирургија извршени два успешни интервенции, од кои едната првпат се воведува кај нас За да се роди здраво дете, но и да не се доведе во прашање живот на една 27- годишна пациентка, врз неа е извршен оперативен зафат со кој и се отстранети двете гради со вкупна тежина од 36 ...

Оперирани дојки тешки 36 килограми

Дневник

Отстранети 35 килограми тешки женски гради

А1
3 поврзани вести »

17-годишно момче убиено со нож од врсник

Вест - 15.10.2003

ЗЛОСТОРСТВО СРЕДЕ БЕЛ ДЕН ВО ЦЕНТАРОТ НА ТЕТОВО Вчера околу 13 часот, во паркот пред домот на културата "Иљо антевски Смок" во строгиот центар на Тетово, во тепачка, со нож бил убиен 17 годишнот Бујамин Амети од селото Теарце.

Убиен со нож во тепачка

Дневник

Убиен 16 годишен Албанец во тепачка во Тетово

А1
3 поврзани вести »

Албанскиот министер Рама поднесе оставка

А1 - 18.10.2003

Министерот за јавен ред на Албанија Луан Рама поднесе оставка на барање на премиерот Фатос Нано. Неочекуваната оставка на Рама е изнудена на синоќешниот состанок на раководството на владеачката социјалистичка партија на Албанија, а поради физичкиот напад на Рама врз новинарот на една локална ...

АЛБАНИЈА-СМЕНЕТ МИНИСТЕРОТ-БОКСЕР

Канал5

Албански министер му удри тупаница на новинар

А1
3 поврзани вести »

Топол оброк за гладните од Шутка

Дневник - 17.10.2003

Петстотини топли оброци и по еден леб вчера им беа поделени на сиромашните жители на скопската населба Шуто Оризари по повод светскиот Ден на гладните што го организира македонскиот Црвен крст. Топли оброци се делеа и во Домот за стари лица во Чаир и во две детски градинки.

Одбележан Светскиот ден на гладните

А1

Кога нема друго и сувата корка е слатка

Дневник
3 поврзани вести »

Снег во Маврово и во Крушево

Дневник - 17.10.2003

ВРЕМЕ Силните врнежи од снег вчера ги покрија падините на Крушево, Маврово, Шапка и Лазарополе. Снежната покривка во Маврово вчераутро била 18 сантиметри, на Шара 15, а во Лазарополе 4 сантиметри. Во Управата за хидрометеоролошки работи велат дека поради интензивирање на врнежите, висината на ...

Во Маврово наврнаа повеќе од дваесетина сантиметри снег

Утрински
2 поврзани вести »

Концерт на сопранот Надежда Петровска во КИЦ

Вест - 14.10.2003

Во салонот 19, 19 (КИЦ) вечерва во 20 часот концерт ќе одржи сопранот Надежда Петровска. На пијано ќе ја придружува Марија Вршкова. Петровска ќе пее дела од циклусот соло песни "Зимско патување" од Франц Шуберт. Циклусот е создаден врз предлошка на песни од Вилхем Милер, а низ 24.

Концерт на Надежда Петровска, сопран

Утрински
2 поврзани вести »

Стрип - варијанта на бајката "Сказна за царот и овчарот"

Утрински - 15.10.2003

Премиера на Театарот за деца и младинци Вечерва, со почеток во 19 часот, на сцената на Театарот за деца и младинци, премиерно ќе биде изведена претставата "Сказна за царот и овчарот", од Бошко Трифуновиќ, во режија на Коле Ангеловски.

"Сказна за царот и овчарот", во режија на Коле Ангеловски

Дневник
2 поврзани вести »

Седум албански терористи уапсени во јужна Србија

Дневник - 14.10.2003

АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ СИЛИ Српската служба за безбедност БИА уапсила седум осомничени терористи на Албанската национална армија во јужна Србија, меѓу кои биле и четворица припадници на етнички мешаната локална полиција, јави Макфакс.

Уапсени седуммина осомничени за тероризам во Србија

А1
2 поврзани вести »

Ферари побара од Бриџстоун поквалитетни гуми

Дневник - 16.10.2003

ФОРМУЛА 1 - ВЕСТИ * Актуелниот освојувач на шампионскиот трофеј кај конструкторите во Формула 1, Ферари, побара од јапонскиот производител на гуми "Бруџстоун" да го подобри квалитетот за во следната сезона. Бриџстоун е под голем притисок од конкурентот Мишлен, кој ги поддржува главните ривали на ...

Ферари бара поголем квалитет на гумите од Бриџстоун

А1
2 поврзани вести »