TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

Скопска џез шема со европски џезери

Вест - 17.10.2003

ОД ВЕЧЕРВА ДО ВТОРНИК За пет фестивалски дена ќе настапат десет групи, а ќе има полноќни концерти во клубот Маракана Со настапот на еден од водечките и најкреативни музичари на италијанската џез сцена Пино Мирафа со Суд ансамблот, вечерва (21ч.) во Универзална сала почнува скопската џез шема.

"Италијанска веЧер" со реномирани џез трубаЧи

Утрински

Белопета: „Програмата ги следи светските џез трендови“

А1

Џезот на Старата дама

Утрински
4 поврзани вести »

Татко брутално ја претепувал својата 10 годишна ќерка

А1 - 17.10.2003

Како последица од бруталниот ќотек од нејзиниот татко 10 годишната Нерџвана ја губи контролата на емотивното однесување. На сериозни прашања одговара со смеа, кога треба да се смее таа плаче. По добиениот ќотек девојчето завршило во болница.

Таткото што со камшик ја претепал ќерката го признал делото

Дневник

Со ремен до бесвес ја камшикувал 12-годишната ќерка

Вест

Татко крвнички ја претепал десетгодишната ќерка

Дневник
4 поврзани вести »

Јадеме месо што во ЕУ е храна за кучињата

Дневник - 18.10.2003

МАКЕДОНСКИТЕ ФАРМЕРИ ТВРДАТ Замрзнатото месо кај нас се употребува една година, а во ЕУ се третира како производ со поминат рок на траење и се користи за исхрана на кучиња, велат производителите на свинско месо Нашите пазари се преплавени со смрзнато месо што е увезено од Полска и се продава како ...

Месарниците продаваат полско месо со поминат рок

А1

Производителите бараат инспекциски контроли

Вест

Замрзнато месо се продава како свежо

Дневник
4 поврзани вести »

Тројца босански Срби казнети за етничко чистење

Дневник - 18.10.2003

ХАШКИ ТРИБУНАЛ Тројца од шесте босански Срби обвинети за етничко чистење на регионот околу Босански Шамац добија казни од шест до 17 години затвор, јави Ројтерс. Првообвинетиот Благоје Симиќ доби казна од 17 години затвор затоа што бил водач на криминалната група, Мирослав Тадиќ е казнет со осум ...

3 босански Срби добија вкупно 31 година затвор за воени злосторства

Вест

Тројца босански Срби осудени на 17 години затвор

Утрински

31 година затворска казна за тројца босански Срби

А1
4 поврзани вести »

Делегација на ФФМ, сепак, ќе замине за Хамбург

Вест - 18.10.2003

И покрај добивањето на 250.000 евра од "Спорт -5" Ако се утврди проневера на пари, тогаш со случајот ќе се позанимава и државното Јавно обвинителство Иако по многу натегања на контото на нашата фудбалска федерација "легнаа" 250.000 евра како рата од 750.000 "европејци" кои на име на ТВ-права за ...

"Спорт 5" префрли трошка, ФФМ денеска го чека лебот

Дневник

Брацо вчера и префрли 46.000 евра на ФФМ

Вест

Брацо сеуште не ги префрлил 250.000 евра на ФФМ

Вест
4 поврзани вести »

Според завршеното образование Македонија не заостанува во писменоста

А1 - 18.10.2003

95% од населението во Македонија го завршува задолжителното основно образование. Средното и високото образование го посетуваат 75% од македонската популација. Од ова произлегува дека Македонија не заостанува со писменоста. „Доколку се гледа на класичната писменост таа е на задоволително ниво, освен ...

Најавените средношколски протести се одлагаат

Утрински

Средношколска унија предлага мултиетнички клубови во училиштата

Утрински

Средношколската унија повика на масовни протести во петок

А1
4 поврзани вести »

Леку се наоѓа во Државната болница во Скопје

А1 - 19.10.2003

Од вчера Дилавер Бојку - Леку се наоѓа во Арестантското одделение во Државната болница во Скопје, каде ќе биде утврдена неговата моментна здравствена состојба од невропсихијатриски тим. Лекарите треба да оценат дали Леку е во состојба да го следи судскиот процес во Битола и кога ќе продолжи ...

На Бојку му се слоши и падна во судницата

Дневник

Леку падна во несвест

Вест

Одложено судењето на Бојку

А1
4 поврзани вести »

Пратениците гласаа за Америка

Вест - 17.10.2003

СОБРАНИЕТО ГО РАТИФИКУВА ДОГОВОРОТ СО САД ЗА МКС Собранието на Македонија вчера едногласно со 84 гласа "за" и со ниту еден глас против и воздржан, ја поддржа ратификацијата на Договорот меѓу владите на Македонија и на САД за изземање американски државјани од јурисдикција на Меѓународниот кривичен ...

Договорот со САД за Судот помина во парламентот

Утрински

Македонија го ратификуваше договорот со САД за МКС

А1

МАКЕДОНИЈА ГО РАТИФИКУВАШЕ ДОГОВОРОТ СО САД ЗА МКС

Канал5
4 поврзани вести »

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ ВО ПОСЕТА НА БЕЛГРАД

Канал5 - 17.10.2003

Македонскиот претседател Борис Трајковски денеска во Белград ќе се сретне со повеќемина претставници на државниот врв на Србија и Црна Гора. Предвидено е претседателот Трајковски да се сретне со претседателот на СЦГ Светозар Маровиќ и со претседателот на Македонскиот претседател Борис Трајковски ...

Трајковски и Маровиќ го поздравија почетокот на дијалогот за Косово

Утрински

Трајковски се сретна со српско-црногорскиот државен врв

А1

Трајковски денеска во официјална посета на Белград

Утрински
4 поврзани вести »

Битолски фирми ќе го секнат странското млеко

Дневник - 15.10.2003

АУКЦИЈА НА МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ Фирмите од Битола имаат највисоки понуди, а потоа не ги уплаќаат парите, тврдат увозниците Аукцијата за млеко и млечни производи за бесцарински увоз од Словенија, Србија и Црна Гора најверојатно ќе пропадне третпат и тоа поради фирми од Битола што даваат највисоки ...

Контингентите за увоз може да останат нераспределени

Утрински

Повторно неуспех на аукцијата за увоз на млеко и кашкавал

А1

Повторена аукција за увоз на млеко и млечни производи од Србија и Црна Гора

Утрински
4 поврзани вести »