TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

Костов: Не знам кога ќе ги уапсиме Чакала и Бреза, но ќе ги уапсиме

Вест - 13.10.2003

МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ СЕ СТОРИ ПИШМАН Министерот за внатрешни работи Хари Костов се попишмани во врска со рокот за апсење на Авдиљ Јакупи-Чакала и Хамди Бајрамовски-Бреза. Вчера измина рокот од еден месец, кој министерот Костов го одреди за изготвување оперативен план за апсење на Чакала и ...

Костов: Чакала и Бреза ќе бидат уапсени

Утрински

Царски збор

Дневник
3 поврзани вести »

Ќе се спасува донацијата за болницата во Лешок

Дневник - 17.10.2003

НАСПРОТИ ЈАВАШЛАКОТ За обновата на болницата во Лешок денеска ќе разговараат претставници на Европската агенција за реконструкција и на македонската Влада. Како што објави "Дневник" вчера, донација вредна 350.000 евра може да пропадне, бидејќи министерот за здравство Реџеп Селмани неколку месеци не ...

Лешок двапати го плаќа данокот

Дневник

Министерот стопира 350.000 евра за болницата во Лешок

Дневник
3 поврзани вести »

Тупурковски: Запад нема да дозволи регуларни претседателски избори

Утрински - 18.10.2003

Изјава на лидерот на Демократска алтернатива СТРУМИЦА - Една година пред претседателските избори се осмелувам да кажам дека тие нема да бидат регуларни избори. Ние сме под огромен притисок на западните фактори во врска со претседателските избори, како што бевме во 1999 година, бидејќи тие не сакаат ...

Тупурковски: Претседателските избори нема да бидат регуларни

Вест

Тупурковски предвидува нерегуларни претседателските избори

А1
3 поврзани вести »

Бугарските крадци станале професионалци

А1 - 17.10.2003

Крадците на автомобили во Бугарија го откриле начинот на кој функционира системот за Глобално позиционирање и веќе располагаат со специјални направи што го блокираат и задушуваат заштитниот систем. На Меѓународната конференција посветена на борбата против криминалот што се одржа во Софија е ...

Најдени скоро половина од автомобилите украдени во Бугарија

Дневник

Во Бугарија украдени 6.757 автомобили за девет месеци

А1
3 поврзани вести »

Месиќ утре ќе распише парламентарни избори

А1 - 19.10.2003

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ утре ќе ги распише парламентарните избори во Хрватска, јавуваат медиумите во Загреб. „Секој народ има онаква власт каква заслужува. Според тоа, ако граѓаните сакаат да влијаат на идната власт, која ќе биде за наредните четири години, јасно мораат да помогнат да се ...

МЕСИЌ УТРЕ ЌЕ ГИ РАСПИШЕ ИЗБОРИТЕ

Канал5

Месиќ гарантира дека Готовина не е во Хрватска

Вест
3 поврзани вести »

ЕУ во образованието гледа како фактор за стабилност

Утрински - 17.10.2003

Почна Регионалниот фестивал за доживотно учење во Скопје Образованието на возрасни беше во фокусот на вчерашните тематски работилници со што официјално стартуваше Регионалниот фестивал за доживотно учење, кој ќе се одржува до 19 октомври во скопскиот хотел "Александар Палас".

Човекот учи додека е жив

Дневник

Регионален фестивал за доживотно учење во Скопје

Утрински
3 поврзани вести »

Специјална емисија на "Макспот" за "Молоко"

Вест - 15.10.2003

Во сабота во 20 часот на скопската телевизија Макспот ексклузивно емисијата "Минути со..." ќе биде посветена на свтеската атракција "Молоко". Оваа емисија ќе биде емитувана и на уште неколку локални телевизии со кои Макспот има соработка.

"Молоков" коктел од звуци и чувства

Дневник

Роисин, млеко и рози

Вест
3 поврзани вести »

Американскиот "патриот" нема да биде лансиран од Македонија

Дневник - 14.10.2003

НОВ РАКЕТЕН ШТИТ ВО ЕВРОПА Вашингтон планира до 2006 година во неколку европски земји да инсталира ракетни системи како одбранбен штит од евентуален напад со балистички ракети од Иран или од друга земја на Блискиот Исток. Засега е извесно дека дел од ракетните системи ќе биде инсталиран во Бугарија.

Американски патриоти во Бугарија

Дневник

Бугарија ќе биде дел од ракетниот штит на НАТО?

Утрински
3 поврзани вести »

Коридорот 8 е конзервиран за подобри времиња

Утрински - 18.10.2003

САБОТНА АНАЛИЗА - Зошто згаснаа и последните надежи дека Италија, поаѓајќи од својот интерес, ќе може да го спаси Коридорот Исток - Запад АБДУЛМЕНАФ БЕЏЕТИ Пред малку повеќе од една година, во весников и во слична анализа напишав за ,приоритетот, на Коридорот8 и ,,напорите", што ги направи ...

Албанија бара помош од ЕУ за изградба на коридорот 8

А1

Македонија не е ниту паркинг на европскиот коридор

Дневник
3 поврзани вести »

Лекар барал печени прасиња и секс со пациентки

Дневник - 18.10.2003

СКАНДАЛ НА СКОПСКИТЕ КЛИНИКИ Поради обид за силување пациентка, од работа е суспендиран лекар од Клиниката за токсикологија во Скопје и професор по интерна медицина. И една лекарка тврди дека избрканиот лекар пред две години се обидел да ја силува. Лекарот Ѓ.П.

Продолжува случајот обид за силување на скопската клиника

А1

Обид за силување во Клиниката за токсиколигија

А1
3 поврзани вести »