TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

За бомбашот 20 години затвор

Утрински - 14.10.2003

Изречена пресуда за нападот врз резиденцијата на филипинскиот амбасадор ЏАКАРТА - Еден муслимански милитант вчера е осуден на 20 години затвор од страна на индонезискиот суд за бомбашкиот напад врз резиденцијата на филипинскиот амбасадор, кој се случи во 2000 година, а во кој загинаа две лица, ...

Преживеаните им оддадоа почит на двестотините мртви

Утрински

Комеморација за загинатите на Бали

Вест
3 поврзани вести »

СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ПРЕЗЕНТИРАШЕ УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПРОЕКТ

Канал5 - 15.10.2003

Најдоцна до средината на идниот месец се очекува да започне изгрдабата на долгоочекуваната повеќенаменска спортска сала, лоцирана позади Александар Палас. Се предвидува објектот да има 6.100 седишта, од кои 1.540 се мобилни, со што се создава мо Најдоцна до средината на идниот месец се очекува да ...

Спортска сала за 10.000 луѓе, со дискотека и кафулиња

Вест

За две години ќе навиваме во вистинска сала

Дневник
3 поврзани вести »

Запленети над 14 кила марихуана во автобус

Вест - 16.10.2003

ОТКРИЕН НАРКОТРАНСПОРТ ВО ДЕБАР Во автобус на "Пролетер", во Дебар полицијата, завчера пронашла и запленила 10 килограми марихуана. Во акцијата биле уапсени Е.Л.(21) Македонски државјанин и Д.Н.(40) од Турција. Истражен судија од Основнио Во автобус на "Пролетер", во Дебар полицијата, завчера ...

Во автобус најдени 10 килограми марихуана

Дневник

Запленети 10 кг марихуана во автобус на „Пролетер“

А1
3 поврзани вести »

Шевченко и Ребров немоќни против нашиот состав

Утрински - 13.10.2003

Пријателски фудбалски натпревар одигран во Киев, Украина - Македонија 0:0 Фудбалската репрезентација на Македонија, остана непоразена на жешкиот терен во Киев во пријателскиот натпревар со соодветната селекција на Украина предводена од вонсерискиот напаѓач на италијанскиот Милан Андриј Шевченко.

Бункерот издржа пред „првата пушка“

Дневник

Нерешено за нови рејтинг бодови

Вест
3 поврзани вести »

Македонските и канадските поштари не ги испеглаа разликите

Утрински - 16.10.2003

Договорот со "Канадска пошта" е замрзнат, комуникацијата меѓу партнерите продолжува ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Во ?Канадска пошта" сметаат дека недостиг на комуникацијата беше основна причина за спорот што настана околу примената на договорот за заедничко оперирање со ?Македонска пошта", што резултираше и со ...

Македонска и Канадска пошта ќе соработуваат комерцијално

Вест

Македонски и канадски пошти ќе го продолжат договорот

А1
3 поврзани вести »

Стевчо нека не се плетка каде што не му е место

Вест - 16.10.2003

ГРАДОТ МУ ВОЗВРАЌА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАРПОШ Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски изјави дека тој ќе ги крпи улиците во Општината, оти не може да чека градот да се сети што треба да прави Градските власти му порачуваат на градоначалникот на Општина Карпош Стечво Јакимовски да не ...

Стевчо ќе му ги крпи дупките на Пенов

Вест

"Закрпени" дупките на 10 улици

Дневник
3 поврзани вести »

Царината бара извозна дозвола за машината на "Микросам"

Утрински - 16.10.2003

Царинската управа и прилепскиот производител со свои аргументи во меѓусебниот спор ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Спорот меѓу „Микросам" и Царинската управа, кој го обелодени прилепскиот производител на софистицирана опрема, вчера продолжи со дополнителни објаснувања од двете страни околу тарифирањето на ...

Иноваторот Самаковски ја обвини Царината дека го опструира неговиот извоз

Канал5

Тарифните броеви ги скараа Самаковски и Михајловски

Утрински
3 поврзани вести »

Запленети 110.000 парчиња "бос лајт" скриени во камион

Вест - 17.10.2003

ПРЕСЕЧЕН КАНАЛ СО ШВЕРЦ НА ЦИГАРИ ОД МАКЕДОНИЈА-КОСОВО - МАКЕДОНИЈА Азем И. од Арачиново е осомничен дека цигарите од Македонија со домашни извозни бандероли ги однел на Косово, како македонски производ, а потоа се обидел да ги врати назад, скриени во специјално направен бунке Истражните и ...

Откриени 5.500 пакети криумчарен "бос"

Дневник

Спречен обид за криумчарење на 110.000 парчиња цигари

А1
3 поврзани вести »

Почна процесот против два члена на здружението "Радко"

Дневник - 15.10.2003

ВО СКОПСКИОТ ОСНОВЕН СУД 1 Државата ги товари обвинетите за тешка телесна повреда врз новинарот Спасе Шуплиновски Кривичниот совет во скопскиот Основен суд 1 вчера го одложи судењето против двајца членови на охридското контроверзно здружение на граѓани "Радко", кои се обвинети за нанесување тешки ...

Адвокатите на обвинетите не се појавија во Судот

Вест

Случајот напад врз Шуплиновски одложен

А1
3 поврзани вести »

Верушевски не може да биде над законот

Дневник - 16.10.2003

Коментар - Дејан Николовски Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Зоран Верушевски, доби уште една темна дамка врз своето професионално портфолио. Последниот тежок инцидент што го предизвика неговиот син, е дел од подолга серија во која таткото по функција се грижи за државната ...

Синот на директорот на УБК Верушевски прободел момче

Вест

Синот на Верушевскисо нож пробол врсник

Дневник
3 поврзани вести »