TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

Младиќ е во Србија, Готовина на јахта во Хрватска

Дневник - 15.10.2003

ОБВИНИТЕЛКАТА ДЕЛ ПОНТЕ ТВРДИ Главната обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, тврди дека генералите Ратко Младиќ и Анте Готовина, обвинети за воени злосторства, спокојно си живеат во своите родни земји Србија, односно Хрватска, јави МИА.

Холандија ќе ја замрзне хрватската асоцијација со ЕУ

А1

Хрватска би можела да очекува притисок од ЕУ

А1
3 поврзани вести »

Македонија има потреба од посебен центар за лица со мозочни удари

Утрински - 15.10.2003

Клиничкиот центар иницира функционално прегрупирање на дел од клиниките Клиничкиот центар во Скопје има потреба од специјализирана установа за лица со мозочни удари поради постојаното зголемување на бројот на пациентите со оваа дијагноза и потребата од нивно долготрајно лекување.

Калдрмата поопасна од мозочните удари

Дневник

Потребна е посебна институција за пациенти со мозочен удар

А1
3 поврзани вести »

Загубарите ќе се ликвидираат и ќе се продадат

Утрински - 14.10.2003

Закон >„Стечајните постапки кај загубарите нема да завршат во догледно време, а уште помалку до крајот на годинава тие ќе се ликвидираат и продадат, бидејќи Владата нема изградено критериуми и правила за ефикасно решавање на ова прашање, а истовремено ги диктира условите на продажба.

Ликвидацијата единствен спас за "Руен"

Утрински

Стечаите се развлекуваат и ги доуништуваат фирмите

Утрински
3 поврзани вести »

Ракомет: Женската екипа на Вардар се прости од ЕХФ Купот

А1 - 19.10.2003

Пет македонски ракометни екипи го заокружуваат денеска ракометниот викенд што беше исполнет со меѓународни натпревари од европските купови. Женската екипа на Вардар се прости од ЕХФ Купот во 2 коло, по поразот од грчкиот Јонијас од 30:12 и во вториот натпревар во Атина.

Само Металург е сигурен за понатамошен пласман

Дневник

Викендов повеќе наши екипи ќе настапат во европските ракометни купови

А1
3 поврзани вести »

Ретроспективна изложба на Душан Перчинков во МСУ

Вест - 17.10.2003

Сликарот Душан Перчинков во Музејот на современа уметност во Скопје отвори ретроспективно изложба на која за прв пат во интегрална форма се опфатени сликарскиот и графичкиот опус од 40-годишното творештво.Изложени се 170 слики, графики и графички мапи од трите творечки фази на авторот.

Ретроспективно-монографска изложба на Душан Перчинков

Дневник

Ретроспективно-монографска изложба на Душан ПерЧинков

Утрински
3 поврзани вести »

Конечно прволигашка кошарка и во Струга

Дневник - 17.10.2003

КОШАРКА - ПРВА ЛИГА Вардар 2000 во Струга го победи Црн Дрим 2003 со 94-73 во последниот натпревар од првото коло на Првата кошаркарска лига на Македонија за мажи. Првпат во 12-те години на самостојна Македонија, љубителите на кошарката во Струга имаа можност да следат натпревар од најквалитетната ...

Вардар го расипа струшкото прволигашко деби

Вест

Неуспешно тренерско деби на Јоловиќ

Вест
3 поврзани вести »

Ранет ученик од заталкан куршум во Тетово

Вест - 15.10.2003

Завчера во Тетово од заталкан куршум било рането 17-годишно момче. Настанот се случил на улицата "Илинденска" во близина на Средното земјоделско училиште. Ш.У. од село Горно Јаболчиште -велешко, околу 21 часот се враќал дома и кога поминувал покрај оградата од училиштето случнал истел од пиштол.

Ученик ранет од заскитан куршум

Дневник

Од заталкан куршум рането 20-годишно момче на мотор

Вест
3 поврзани вести »

Го посакувам успехот на Каролина

Вест - 15.10.2003

ПОБЕДНИЧКА НА "МАКФЕСТ 2003": БОЈАНА Името Бојана од сега па натаму ќе значи победничка на "Макфест 2003". Победи во дебитантската вечер, победи во полуфиналната, победи на финалето. Сите три вечери беше далеку пред сите и ретко кој од другите учесници можеше да ги стаса нејзините поени.

Дебитантката Бојана ја освои штипската публика

Дневник

Триумф на Бојана на Макфест 2003

Вест
3 поврзани вести »

Писателите ја искритикуваа предлог Националната програма за култура

Вест - 17.10.2003

ПО ЈАВНАТА РАСПРАВА ВО ДПМ Писателската асоцијација вели дека Министерството за култура направило преопшт и конфузен документ без јасна стратегија за националниот интерес во културата, а новата мрежа на институциите од државен Друштвото на писателите на Македонија, по одржаната јавна расправа го ...

Писателите бараат конкретизирање на приоритетите за развој на културата

Утрински

Националната програма е без дефинирани стратегиски позиции

Дневник
3 поврзани вести »

Слики од црногорски уметници

Дневник - 15.10.2003

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ Шеесетина дела од четворица современи сликари од Црна Гора, од синоќа се изложени во Музејот на град Скопје. Презентирани се дела од уметниците: Светлана Драгоевиќ, Ратко Одаловиќ, Роман Ѓурановиќ и од Драшко Драгаш.

Ново ликовно поврзување на културните простори

Утрински

Слики на современи црногорски автори

Вест
3 поврзани вести »