TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-03 до 2003-11-09

Буш потпиша закон со кој без исклучок се забранува абортус во последните недели на бременоста

Вест - 07.11.2003

ВАшИНГТОН, 7 ноември - Американскиот претседател Џорџ Буш го потпиша Законот со кој се забранува абортус во последните фази од бременоста. Законот забранува абортус во последните седмици од бременоста дури и во случаи ако таа го загрозува животот на мајката или се утврди дека детето ќе биде родено ...

Буш го потпиша законот за забрана на абортус

А1

Осуда за законот за абортуси во САД што го потпиша Буш

Канал5

Најавени демонстрации по повод посетата на Буш на Британија

А1

Буш губи поени кај граѓаните на САД

Вест
5 поврзани вести »

Поплава уби 170 души во Индонезија

Вест - 05.11.2003

ЏАКАРТА, 6 ноември - Најмалку 170 души загинаа, а 100 се сметаат за исчезнати, во поплавите во селото Букит Лаванг, на индонезискиот остров Суматра.Меѓу загинатите има и петмина странци, потврдија полициски извори. Несреќата била рано наутро додека жителите уште спиеле, а реката надошла поради ...

Најмалку 170 загинати во поплавите

Утрински

Во поплави загинаа 67 лица, тројца странци

Утрински

НАЈМАЛКУ 74 ЖРТВИ И 100 ИСЧЕЗНАТИ ВО ПОПЛАВИ

Канал5

66 загинати во поплави во Суматра

А1
5 поврзани вести »

Кошарка: Центар го порази големиот фаворит Ф. Работнички

А1 - 09.11.2003

Сензацијата на осмото коло, а можеби и на првенството во првата мак кошаркарска лига се вика Центар, жртвата актуелниот шампион Фершпед Работнички. Новакот во елитата го порази големиот фаворит кој по четврти пат оваа сезона ја чувствува горчината на поразот. Прва лига 8.

На "шпедитерите" им лежи Лашко

Вест

Стружани со тапани, струмичани со бодови

Дневник

Успешен викенд за струмичани

Дневник

"Шпедитерите" 7 минути без постигнат поен во финишот

Утрински
5 поврзани вести »

Борче Петковски на местото на Никола Поповски

Дневник - 07.11.2003

СОБРАНИЕ Борче Петковски ќе го пополни пратеничкото место на СДСМ што се испразни со заминувањето на спикерот Никола Поповски на местото министер за финансии. Битолчанецот Петковски е актуелен директор на хидросистемот "Стрежево", секретар на битолската партиска организација на СДСМ и дипломиран ...

Никола го извади гипсот

Вест

СДСМ се мисли дали да постави постар или помлад спикер во парламентот

Утрински

СДСМ нема решение за спикерското место

Вест

Тито Петковски не можат да го кандисаат за спикерската фотелја

Утрински
5 поврзани вести »

Костелиќ: Немам неизлечива болест и очекувам брзо враќање

Утрински - 07.11.2003

Најдобрата светска скијачка негира за пауза од 18 месеци Најдобрата светска скијачка, Јаница Костелиќ, реагираше на написите според кои ќе мора дури 18 месеци да отсуствува од скијачките патеки. Потврдено е дека има проблеми со тироидната жлезда, но Јаница смета дека нема причина за загриженост и ...

Костелиќ: Срцето ми чука побрзо, но не умирам

Дневник

Костелиќ ќе паузира од 12 до 18 месеци

Утрински

Јаница Костелиќ има проблеми со штитната жлезда

Дневник
4 поврзани вести »

"Проксима" е доказ за стабилизирањето на Македонија

Утрински - 06.11.2003

По посетата на министерот Костов на Брисел и средбата со Солана "Воспоставувањето полициска наместо воена мисија на Европската унија во Македонија е одраз на позитивниот развој на безбедносната состојба во земјата", изјави за радио "Дојче веле" министерот за внатрешни работи, Хари Костов, по ...

"Проксима" ќе ги забрза полициските реформи

Дневник

Костов во Брисел на средба со Солана

А1

СРЕДБА КОСТОВ - СОЛАНА ДЕНЕСКА ВО БРИСЕЛ

Канал5
4 поврзани вести »

Мајкл Хауард нов лидер на британските конзервативци

Вест - 07.11.2003

Хауард е еден од главните евроскептици во британскиот Парламент ЛОНДОН, 7 ноември - Мајкл Хауард е новиот лидер на британската опозициона Конзервативна партија, соопшти пратеничката група на конзервативците во британскиот Парламент.

Ториевците добија нов лидер

Утрински

Мајкал Хаурд нов лидер на британските конзервативци

А1

Нов лидер на козервативците во Британија

А1
4 поврзани вести »

Милошевиќ две години порано го предвидел масакрот во Сребреница

Утрински - 05.11.2003

Сведочење на лорд Дејвид Овен пред Хашкиот трибунал ХАГ - Поранешниот српски лидер Слободан Милошевиќ предвидел дека ќе се случи масакр во босанската енклава Сребреница две години пред тоа, но не успеал да го спречи, изјави во понеделникот пратеникот на ЕУ за време на војната.

Лорд Овен вели Милошевиќ можеше да ја спречи војната во 1993

Вест

Овен, Рамбо и Јенки пред Хашкиот трибунал

Дневник

Милошевиќ го испитуваше Дејвид Овен

Канал5
4 поврзани вести »

Сомнителни јавни набавки во здравството направени во времето на екс директорот на Фондот за здравство Рубинчо Зарески

Канал5 - 07.11.2003

Фондот за здравствено осигурување под директорската палка на разрешениот Рубин Зарески ја избрал фирмата Конзум фарм за набавувач на материјали за потребите на Клиниката за кардиологија. Во тендерската битка, одбиени се фирми кои материјалите ги понуд Фондот за здравствено осигурување под ...

На ревизија договорите што ги склучува Зарески на заминување

Утрински

Се уште не се знае кој ќе го замени Зарески

А1

Рубинчо на заминување го затвори тендерот за кардиологија

Вест
4 поврзани вести »

Убиени четворица Палестинци од Израелски војници

А1 - 08.11.2003

Израелските војници денеска убија четворица Палестинци во три одделни акции на Западниот Брег и во појасот Газа. Едно палестинско момче загина за време на воената операција во Џенин, на Западниот Брег. Повредени се и две деца, од седум и од девет години, од кои едно потешко.

Убиени 4-ица Палестинци во Појасот Газа

А1

ДВАЈЦА ПАЛЕСТИНЦИ УБИЕНИ ВО ПОЈАСОТ ГАЗА

Канал5

ГАЗА-КРВАВ НОЕМВРИСКИ ДЕН

Канал5
4 поврзани вести »