TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-03 до 2003-11-09

Прилепчани бараат блокирање на телефоните со 0500

Утрински - 08.11.2003

Уште еден прилепчанец за љубовни телефонски разговори потрошил 8.000 евра ДАНЧО ТРАЈКОВСКИ ПРИЛЕП - По обелоденувањето на првата голема телефонска сметка за септември, во висина од 14 илјади евра, на Кире Илиески, во Прилеп почнаа како печурки по дожд да излегуваат на виделина и други високи ...

Прилепченец потрошил 20.000 евра за телефонски разговори

Утрински

Кратка љубов, долга сметка

Дневник
3 поврзани вести »

Штетни честички за очите и кожата паѓаат од Сонцето

Вест - 07.11.2003

НАСА ПРЕДУПРЕДУВА Како последица од џиновската експлозија на Сонцето опасни наелектризирани честички со брзина од 1000 километри во секунда паѓаат на Земјата, па на слабите на очи и подложните на алергии им се препорачува да Опасни наелектризирани честички наредните денови ќе паѓаат на Земјата ...

Експлозиите на Сонцето влијаат на здравјето

Дневник

На Сонцето се случи најголемата експлозија досега

А1
3 поврзани вести »

Хендикепираните немаат за поштарина

Дневник - 08.11.2003

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ЛИЦАТА СО специЈални потреби Владите треба да воведат олеснувања за лицата со хендикеп Владите треба да воведат даночни олеснувања за хендикепираните лица и да им овозможат бесплатна здравствена заштита, лекови и помагала, а тие лица треба организирано и во еден глас да се борат за ...

Промени во Законот за работа на инвалидите

Дневник

РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ПРАВАТА НА ХЕНДИКЕПИРАНИТЕ

Канал5
3 поврзани вести »

Коби Брајант се врати со победа

Утрински - 03.11.2003

Лос Анџелес Лејкерс успешен и на гостувањето против Феникс санс (103:99) Коби Брајант се врати со победа. Неговите Лејкерси триумфираа на гостувањето во Феникс 103:99, а Коби одигра дури 37 минути, иако со Фил Џексон пред средбата се договори за околу 25.

Уште Коби беше кус во Лејкерс

Дневник

Карпош Соколи - најдобра скопска екипа!?

Дневник
3 поврзани вести »

Можни нови терористички напади на Ал Каеда

А1 - 08.11.2003

Aмериканскиот Секретаријат за внатрешни работи предупреди на можноста од терористички напади од страна на терористичката мрежа Ал Каеда. Според Американската разузнавачка служба Ал Каеда планира напади врз транспортни авиони од други земји а кои се осетливи цели на САД-како што се нуклеарната ...

Муслимани, бегајте од Њујорк

Дневник

Терористички бран од Африка ќе ја заплисне Европа

Дневник
3 поврзани вести »

Палестинскиот премеир формираше нова Влада

А1 - 09.11.2003

Палестинскиот премиер Ахмед Кореи изјави денеска дека формирал нова влада, во која силите за безбедност, кои се клучни во „мировната мапа“, ќе останат под контрола на палестинскиот лидер Јасер Арафат. Кореи исто така изјави дека неговиот кандидат за министер за внатрешни работи, прореформски ...

Хакам Балави нов министер за внатрешни работи во Палестина

А1

Арафат го продолжи мандатот на преодната влада

Вест
3 поврзани вести »

Рекордна победа на Монако

Вест - 07.11.2003

ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 4. КОЛО Рекорд оствари и Хрватот Дадо Пршо со своите четири гола, со што го израмни постигнувањата на Марко ван Бастен и Симоне Инзаги Монако се искачи на првото место во групата Ц, по рекордната победа од 8:3 над Депортиво Ла Коруња, во 4. коло од Лигата на шампионите.

Вечерва се играат првите натпревари од второто коло на УЕФА-купот

А1

Резултати од „А“ - „Д“ шемата во Лигата на шампионите

А1
3 поврзани вести »

Шефот на ФБИ пречекан со молотови коктели

Дневник - 08.11.2003

ЕКСПЛОЗИИ ПРЕД БАНКИ ВО грциЈа Запаливи бомби завчера биле фрлени врз три грчки банки во центарот на Атина неколку часа откако пристигна директорот на американската федерална полиција, Роберт Милер, јави МИА. Мерките на безбедност во Атина се на највисоко ниво, затоа што во официјална посета на ...

Фрлени бомби во три грчки банки

А1

АТИНА-НАПАД НА АНРХИСТИ

Канал5
3 поврзани вести »

И зборувањето без мобилен в рака ги деконцентрира возачите

Утрински - 05.11.2003

Превентива на МВР И зборувањето со мобилен во рака, но и зборувањето без телефон во автомобил, додека е во движење, е опасно и може да ги деконцентрира возачите. Експертите-психолози со кои соработувавме при изготвувањето на измените на Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата нў убедија ...

Зборувањето на мобилка во автомобил ќе се казнува со 2.500 денари

Утрински

Македонија тргнува по стапките на голем број европски земји

Утрински
3 поврзани вести »

Голем отпор на шампионот без Данкан и Паркер

Утрински - 08.11.2003

Лејкерси дури по две продолженија го совладаа ослабениот Сан Антонио 120:117 Лос Анџелес Лејкерс ја оствари и петтата победа на стартот на новата сезона, совладувајќи го на гостински терен актуелниот шампион Сан Антонио со 120:117 дури по две продолженија.

Дрим-тимот од Лос Анџелес ја продолжи победничката серија

Утрински

Лесна победа на Лејкерси

Утрински
3 поврзани вести »