TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-03 - 2003-11-09

Г.П. заработи 30 дневен притвор за тепачката во Струмица

А1 - 09.11.2003

Епилогот од масовната тепачка во Струмица заврши сo кривична пријава и 30 дена притвор за 21 годишниот Г.П. Тој зад себе има дебело досие и е добри познат на полицијата и на струмичани. Тепачката се случи ноќта меѓу четвртокот и петокот што се случи меѓу улиците „5 ноември“ и „Крушевска Република“.

Две момчиња прободени со нож

Вест

Во Струмица крвава тепачка меѓу неколку млади

А1
3 поврзани вести »

Палестинскиот премеир формираше нова Влада

А1 - 09.11.2003

Палестинскиот премиер Ахмед Кореи изјави денеска дека формирал нова влада, во која силите за безбедност, кои се клучни во „мировната мапа“, ќе останат под контрола на палестинскиот лидер Јасер Арафат. Кореи исто така изјави дека неговиот кандидат за министер за внатрешни работи, прореформски ...

Хакам Балави нов министер за внатрешни работи во Палестина

А1

Арафат го продолжи мандатот на преодната влада

Вест
3 поврзани вести »

Охрид бара државни локации за да му плати на “Гранит”

Вест - 07.11.2003

БАНКРОТИРАНАТА ОПШТИНА ЌЕ ГИ СТОПИРА СИТЕ АКТИВНОСТИ По банкротот на локалната власт во Охрид, предизвикан од актвирањето на правосилна судска пресуда со која присилно се бара наплата на неподмирените обврски за извршените градежни работи кон “Гранит,” а со што се блокирани сите жиро-сметки на ...

Банкротот ќе ги блокира сите активности на охридска општина

Утрински

Банкрот на Охрид

Вест
3 поврзани вести »

Прилепчани бараат блокирање на телефоните со 0500

Утрински - 08.11.2003

Уште еден прилепчанец за љубовни телефонски разговори потрошил 8.000 евра ДАНЧО ТРАЈКОВСКИ ПРИЛЕП - По обелоденувањето на првата голема телефонска сметка за септември, во висина од 14 илјади евра, на Кире Илиески, во Прилеп почнаа како печурки по дожд да излегуваат на виделина и други високи ...

Прилепченец потрошил 20.000 евра за телефонски разговори

Утрински

Кратка љубов, долга сметка

Дневник
3 поврзани вести »

Шефот на ФБИ пречекан со молотови коктели

Дневник - 08.11.2003

ЕКСПЛОЗИИ ПРЕД БАНКИ ВО грциЈа Запаливи бомби завчера биле фрлени врз три грчки банки во центарот на Атина неколку часа откако пристигна директорот на американската федерална полиција, Роберт Милер, јави МИА. Мерките на безбедност во Атина се на највисоко ниво, затоа што во официјална посета на ...

Фрлени бомби во три грчки банки

А1

АТИНА-НАПАД НА АНРХИСТИ

Канал5
3 поврзани вести »

За новите фармери и земја и пари

Утрински - 08.11.2003

Славко Петров најавува забрзување на аграрната реформа АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Државното земјиште што им е поделено на социјалците и невработените лица на плодоуживање е без никаков паричен надоместок, изјави вчера министерот министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Славко Петров.

Корисниците на државно земјоделско земјиште нема да плаќаат надомест

А1

Адвокатот Петров правно ја утна аграрната реформа

Вест
3 поврзани вести »

Груевски: „ДПМНЕ не мора да дојде на власт, ако СДСМ ја извлече земјата“

А1 - 09.11.2003

„Најдобро е ВМРО ДПМНЕ никогаш да не дојде на власт, но СДСМ да направи економски просперитет што ќе биде пример во светот, граѓаните да бидат среќни и побогати, а државата да чекори напред. Тогаш би било ирелевантно дали ВМРО ДПМНЕ ќе победи на наредните избори“, изјави лидерот на најголемата ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го прекине дијалогот со СДСМ?

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка на владата

А1
3 поврзани вести »

Клонирањето ги подели земјите членки на ООН

А1 - 07.11.2003

Правниот одбор на Генералното собрание на ООН реши донесувањето на одлука за забрана на клонирање на луѓето да ја одложи за уште две години, јавуваат агенциите. Прашањето за клонирање длабоко ги подели ООН, на два блока земји, со радикално различни ставови, а одложувањето на конечната одлука ги ...

Месо и млеко од клонирана стока е здраво

Вест

САД водат кампања за забрана на клонирање луѓе

А1
3 поврзани вести »

Манасков тресна шише од паркет

Дневник - 06.11.2003

СУПЕРЛИГА (МАЖИ) Пелистер изби на првото место на табелата Голманот Зоран Петковски со вкупно 21 одбранета топка, од што четири седмерци и седум зицери и контри, беше еден од најзаслужните за победата на Вардар Ватростална, 30-28 (18-16) во градското дерби со Металург. Црвено-црните се вратија на 2.

Металурзите да повежбаат реализирање зицери

Вест

Металург нов ракометен лидер

Дневник
3 поврзани вести »

Хендикепираните немаат за поштарина

Дневник - 08.11.2003

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ЛИЦАТА СО специЈални потреби Владите треба да воведат олеснувања за лицата со хендикеп Владите треба да воведат даночни олеснувања за хендикепираните лица и да им овозможат бесплатна здравствена заштита, лекови и помагала, а тие лица треба организирано и во еден глас да се борат за ...

Промени во Законот за работа на инвалидите

Дневник

РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ПРАВАТА НА ХЕНДИКЕПИРАНИТЕ

Канал5
3 поврзани вести »