TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Мајкл Џексон пуштен од притвор со 3 милиони долари кауција

Вест - 22.11.2003

Џексон сликан на полициската слика при приведувањето САНТА БАРБАРА, Калифорнија, (Ројтерс) - Телевизиските мрежи во Америка ја прекинаа редовната програма за да ја пренесат веста дека Мајкл Џексон им се предаде на властите по обвиненијата за сексуална злоупотреба на дете и за да го прикажат кралот ...

Мајкл Џексон ослободен од притвор со кауција

А1

Кралот на попот не можел да им одолее на малите момчиња

Дневник

КАЛИФОРНИСКАТА ПОЛИЦИЈА ГО ПРИВЕДЕ МАЈКЛ ЏЕКСОН

Канал5

Мајкл Џексон ќе оди в затвор за сексуално малтретирање дете

Вест

А1 Дневник Вест А1

9 поврзани вести »

Југ двапати ќе гостува во Романија

Дневник - 22.11.2003

l Управата на Југ се договори двата меч со Минаур Баја Маре од 4. коло на купот Челинџ да ги игра како гостин во Романија. Датумите на одигрување се уште не се одредени, но веројатно ќе бидат 13 и 14 декември. Скопјани во 3. коло се провлекоа против непознатиот тим на Интерколеџ од Никозија, откако ...

Металург не го дава врвот

Дневник

Металург повторно лидер на табелата

А1

Југ гостува во Романија, Вардар ќе мисли на Кретеј

Дневник

Кретеј за Вардар или Хаукар, Минаур за Југ

Вест

А1 Дневник Вест Дневник

9 поврзани вести »

Се крои територијалната карта на Македонија

А1 - 22.11.2003

Пакетот закони за децентрализација на власта по првичното пробивање на роковите дадени во владиниот оперативен план стануваат жежок костен во рацете на коалиционите партнери. Иако министерот Гештаковски најави дека трите закони за територијална поделба, за фискалната децентрализација и за градот ...

Во Македонија ќе има 33 урбани и 20 рурални општини

Утрински

Со децентрализација до поефикасна локална власт

Утрински

ЕУ ќе инвестира 18 милиони евра за инфраструктурен развој на општините

Утрински

Трајковски: „Потребен е општ консензус за децентрализација“

А1

Утрински Утрински А1

8 поврзани вести »

Патувањето во Германија со предзнак туристичко

Утрински - 22.11.2003

В недела Вардар В. ќе го одигра реваншот против Магдебург во Лигата на шампионите САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Ракометарите на Вардар Ватростална денеска попладне ќе отпатуваат за Германија каде в недела со почеток во 15 часот (МТВ пренос) ќе го одиграат реванш натпреварот против германскиот Магдебург во ...

Вардар В. без илузии во Магдебург

Дневник

Колку да се одработи

Вест

Вардар останува ракометен лидер

А1

Францускиот Кретил противник во осминафиналето на КПК

Утрински

Дневник Утрински А1

8 поврзани вести »

Одборот ќе бара од УНЕСКО заштита на објектот во Битола

Утрински - 21.11.2003

Заврши одбележувањето на албанското писмо Вицепремиерот Муса Џафери најави дека членовите на Одборот за одбележување на 95 години од албанското писмо наскоро ќе предложат именување на разни објекти и институции според името на манифестацијата.

Џафери: „Можен е соживот во Македонија“

А1

ЗАВРШИ ДВОДНЕВНИОТ НАУЧЕН СИМПОЗИУМ ЗА АЛБАНСКОТО ПИСМО

Канал5

Дводневен симпозиум во МАНУ

Утрински

Одбележани 95 години од албанското писмо

Вест

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Повеќе барања за легализација отколку предавање на оружјето

А1 - 22.11.2003

130 парчиња муниција од различен калибар, 10 пиштоли, 2 пушки, 1 бомба кашикара, 2 гранати и 8 детонаторски каписли е билансот од досегашното предадено оружје на собирниот пункт во Струмица. Во општинската комисија за разоружување се задоволни од досегашниот тек на акцијата, иако потенцираат дека ...

Продолжува втората фаза од разоружувањето

А1

Продолжува втората фаза од акцијата за предавање на оружјето

Утрински

Чучер Сандево нема интерес за разоружување

А1

Поднесени 260 барања за легализација на оружје

Утрински

Утрински Утрински

7 поврзани вести »

Шредер се обидува да им се додвори на партиските членови

Утрински - 18.11.2003

Партиска конвенција на социјалдемократите во Германија Бохум - Социјалдемократската владејачката партија во Германија почна со својата партиска конвенција која се одржува на две години во западногерманскиот град Бохум откако нејзиниот лидер, канцеларот Герхард Шредер се обидува да ги спроведе ...

Нестабилен Балкан, нестабилна Европа

Дневник

Шредер: Патот кон ЕУ е тешка задача што сами треба да си ја завршите

Вест

На Македонија и е рано за во ЕУ

А1

Охрабрувачки пораки од Германија: Поднесете апликација за ЕУ, ќе ви помогнеме

Канал5

Вест Утрински

7 поврзани вести »

Симпатиите на Цапар за Недвед

Вест - 22.11.2003

Нашиот селектор во понеделник ќе гласа за фудбалер на годината Селекторот на нашата фудбалска репрезентација Драган Канатларовски - Цапар својот глас за избор на фудбалер за 2003, што секоја година го организира ФИФА, ќе го даде за Чехот во дресот на италијанскиот шампион Јувентус, Павел Недвед.

Управниот одбор ќе реши за мојата судбина

Вест

Цапар е човек на ФФМ, не на Победа

Дневник

Беџети не прифаќа двојна функција на Цапарот

Дневник

Ако сакаш до јуни во Победа, тогаш биди само тренер

Вест

Дневник Вест

7 поврзани вести »

40 години од смртта на Кенеди

А1 - 22.11.2003

Најголемата енигма во новата американска историја се уште без одговор кој навистина го уби Џон Фицџералд Кенеди - американската јавност најмалку верува во официјалната верзија дека Ли Освалд е човекот кој пукаше во Кенеди пред точно 40 години.

Теориите ја убија вистината

Дневник

АТЕНТАТ ВО ЗОНАТА НА САМРАКОТ со многу непознатици

Утрински

Сјајот и трагедијата на семејството Кенедиеви

Утрински

Магијата на незавршениот живот - Џ.Ф.К.

Утрински

Утрински Утрински

7 поврзани вести »

Герилците се борат против американците а не за Садам

А1 - 20.11.2003

Нападите во т.н. „Сунитски триаголник“ ги вршат мали групи што се борат независно една од друга, при што тие не се раководени од Садам Хусеин или некоја друга личност, изјави поранешен ирачки генерал кој тврди дека учествува во герилските акции против американската војска во Ирак.

Двајца Американци убиени од заседа

Дневник

Војниците на САД од неколку страни влегоа во Тикрит

Утрински

Маринците маваат во Тикрит, Садам се закани со нова лента

Вест

Садам се заканува по телефон

Дневник

Канал5

6 поврзани вести »