TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-12-01 до 2003-12-07

30 илјади евра награда за пописот

Вест - 06.12.2003

ДИРЕКТОРОТ НА СТАТИСТИКА БАРА ПРЕМИЈА Дончо Герасимовски директор на Државниот Завод за статистика пред две недели доставил писмено барање до Државната комисија за попис, да одобри 25.000 евра, за награди на раководни лица заради успешното ...

Пописот не е јадица за ловење на електоратот

Дневник

Внимателно со пописот!

Дневник

Попис или политикантство

Дневник

Виртуелни бројки и реални државјанства

Дневник

Дневник Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Утрински Утрински

37 поврзани вести »

СПЦ го хиротониса Марко Кимев за епископ Дремвицки

А1 - 07.12.2003

СПЦ денеска хиротониса трет свој претставник за Македонија и за Охридската архиепископија. Српскиот Патријарх Павле во манастирот „Прохор Пчински“ ја служел литургијата при хиротонисувањето на 23-годишниот Марко Кимев во чин на Епископ Дремвицки, во истиот манастир каде е одржано првото заседание ...

Г. Кирил: СПЦ прави нехристијански и неевангелски потег

Утрински

МПЦ во сојуз со непризнаените православни цркви

Дневник

Духовна прегратка

Вест

Трајковски се надева дека официјален Белград не стои зад СПЦ

Утрински

Дневник А1 Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Дневник

18 поврзани вести »

ДПМНЕ: „Тетовскиот Универзитет не е предвиден во Рамковниот договор“

А1 - 07.12.2003

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во денешното отворено писмо до премиерот Бранко Црвенковски изразува незадоволство од процедурата за легализација на Тетовскиот Универзитет. Партијата нагласува дека овој универзитет е нелегален и оти тој не ги исполнува условите за квалитет.

НВО секторот со поддршка за протестите против Тетовскиот универзитет

А1

Комитетот за заедниците го поддржа тетовскиот универзитет

Утрински

Не треба да се протестира поради тетовскиот универзитет

Утрински

Студентите за, сојузот против протести

Дневник

А1 Утрински Утрински А1 Вест Утрински Дневник А1

14 поврзани вести »

Вакцината против СИДА неефикасна

Вест - 06.12.2003

ВАШИНГТОН, - Испитувањето на вакцината против СИДА "ејдсвакс Б/Е", извршено врз околу 2500 доброволци во Тајланд покажало дека таа е неефикасна. Тоа е утврдено и при првото испитување на вакцината во Северна Америка, Порторико и Холандија, чии резултати во февруари ги објави американската компанија ...

Внимателно со ХИВ-тестот

Дневник

Секоја минута по еден човек умира од СИДА во Азија

Вест

Мултисекторска рамка за превенција и справување со сидата

Утрински

Македонија е чиста - само еден случај на ХИВ?!

Дневник

Дневник А1 А1 А1 Утрински Дневник Дневник Дневник

14 поврзани вести »

"Лавовите" покажуваа како биле нападнати

Вест - 05.12.2003

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА СЛУЧАЈОТ "КАРПАЛАК" МВР тврди оти има аргументи да се сомнева дека во случајот "Карпалак" станува збор за инсцениран настан, а Марјан Марковски - Мачето и Сашо Лазаревски - Брада, бивши "лавови", сега вработени во МВР, велат дека тоа Истражниот судија Александра Зафировска од ...

Марковски и Лазаревски го репризираа „случајот Карпалак" пред судија

Утрински

Лавовите демонстрираа како спасиле жива глава

Дневник

Реконструиран случајот со екс лавовите кај Карпалак

А1

Мачето и Брада не биле сослушувани, тврди МВР

Утрински

Дневник Вест Утрински Дневник А1 Утрински

11 поврзани вести »

Втор ден од третата фаза на разоружувањето

А1 - 06.12.2003

Граѓаните најмногу се интересираат за легализација на оружјето што го поседуваат без дозвола, ова е главна карактеристика на вториот ден од третата фаза на разоружувањето. Во најуспешните општини во скопско, околу една третина од предаденото оружје е за уништување, а две третини за легализација.

Досега собрани повеќе од 13.000 парчиња оружје

Дневник

Оперативниот центар незадоволен од ангажманот на партиите

Утрински

Новинарите најзаинтересирани за собирањето на оружјето

Утрински

Се очекува третата фаза од разоружувањето да биде најуспешна

А1

Утрински А1 Утрински А1 Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Лидерот на Хамас смета дека Израел треба да се помести во ЕУ

А1 - 07.12.2003

Духовниот лидер на радикалната палестинска групација Хамас шеих Ахмед Јасин истакна дека е против формирање независна еврејска држава на палестинските територии и нагласи дека Израелците треба својата држава да ја поместат во Европа.

Израел го отфрли договорот за ограничен прекин на огнот

А1

ПАЛЕСТИНА-ДЕЛУМНО ПРИМИРЈЕ

Канал5

Убиени 2-ца Палестинци во Појасот Газа

А1

Палестинците почнаа нови мировни преговори

Утрински

Канал5 Дневник Вест Утрински А1 Утрински

11 поврзани вести »

Бошковски размислува да го ангажира адвокатот на Милошевиќ?

Утрински - 06.12.2003

Познатиот белградски адвокат Томо Фила во комбинација за бранител на ексминистерот во Хаг Познатиот белградски адвокат од македонско потекло, Томо Фила, би можел да го брани ексминистерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, доколку дојде до евентуален судски процес пред Хашкиот трибунал за ...

Доста Димовска, Галевски и Стамболиски на хашки распит

Дневник

Денеска Белград треба да го испорача генерал Стругар во Хаг

А1

Хаг ќе покрене обвиненија за два македонски случаи

А1

Мемети: Македонија нема проблеми со Хаг

Вест

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Дневник

11 поврзани вести »

Министерството бара штетите на "Маркова Река" да ги плати струмичка "Пелагонија"

Утрински - 04.12.2003

Делумното уривање на струмичката брана отвори повеќе проблеми околу нејзината изградба СУЗАНА ТАСЕВА Александрија Стевковска Штетите со делумното уривање на браната ?Маркова Река? во Струмица по поројните дождови регистрирани овие денови, се одговорност на изведувачот ?Пелагонија? од Струмица, ...

Маркова Река се излеа поради утната брана

Дневник

Браната на Маркова река може пак да се урне

А1

Нови дождови повторно можат да ја загрозат "Маркова Река"

Утрински

Скротени 250 илјади кубици вода во акумулацијата на Маркова Река

Вест

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Македонија четвртa на ракометниот турнир „Трофеј Карпати“

А1 - 07.12.2003

Македонската машка сениорска ракометна репрезентација составена од играчи од домашното првенство се пласира на четвртото место на романскиот турнир „Трофеј Карпати“. Нашата селекција загуби од Унгарија со 27:26, во натпреварот за третото место.

Нашите ракометари ја совлада Белорусија на турнирот во Романија

А1

За малку не се вратија дома разлутени

Дневник

Со такси на граница за да фати место во тимот

Дневник

Мисовски повторно повреден

Вест

Утрински Дневник Вест Дневник А1

10 поврзани вести »