TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

Медиумите трагаат по идентитет наместо по вистина

Дневник - 19.02.2003

ДЕБАТА НА "МУЛТИМЕДИА" На тема "Медиуми и култура", во организација на Центарот за изведувачки уметности "Мултимедиа", вчера беше организирана дебата на која културни активисти говореа за третирањето на културата во медиумите.

Дебата „Култура и медиуми“

А1

Дебата за медиумите и културата

Дневник

Медиуми и култура

Утрински
4 поврзани вести »

С.В.-Р.С.А. УФА Медија на потег

Вест - 22.02.2003

Се прават напори да се обезбеди дуелот со Аргентина во Скопје Дали на 2 април во Скопје ќе гостува аргентинската фудбалска репрезентација по се изгледа највеќе ќе зависи од германската медиумска компанија С.В.-Р.С.А. УФА Медија од Хамбург која преку агенцијата "Спорт- 5" ги има телевизиските права ...

"Гаучосите" на Градски, реалност или утопија?

Утрински

Аргентинците бараат 200.000 долари

Вест

ФФМ прифаќа гостување на Аргентина, но не под секакви услови

Дневник
4 поврзани вести »

39 мртви во пожар во ноќен клуб во САД

Вест - 22.02.2003

ВЕСТ ВОРВИК, Роуд Ајленд, 22 февруари (Ројтерс) - Најмалку 39 лица загинале, а над 150 биле повредени во пожарот што завчеравечер избувнал во еден ноќен клуб на Роуд Ајленд предизвикан од пиротехничка егзибиција ВЕСТ ВОРВИК, Роуд Ајленд, 22 февруари (Ројтерс) - Најмалку 39 лица загинале, а над 150 ...

Над 54 загинати во пожар во ноќен клуб во САД

А1

21 мртов во стампедо во ноќен клуб во Чикаго

Вест

Најмалку 21 загинати во стампедо во ноќен клуб во Чикаго

А1
4 поврзани вести »

НБМ: Проблемот е во Законот за платен промет

Утрински - 20.02.2003

По поплаките од банките за одбивањето на трговците да ги примаат нивните чекови По реакциите од неколку банки дека за актуелниот проблем со одбивањето на нивните граѓански чекови од трговските и угостителските објекти во јавноста мора да се огласи Народна банка на Македонија, со апел да не се врши ...

НБМ да се огласи против селекцијата на чековите

Утрински

Граѓанските чекови на некои банки веќе не проаѓаат во тровската мрежа

Вест

Трговците вршат строга селекција на чековите

Утрински
4 поврзани вести »

Пандев даде три гола и го понижи Баерн

Дневник - 19.02.2003

МЛАДИНСКИ ТУРНИР ВО ВИЈАРЕЏО Македонскиот репрезентативец постигна три гола за 24 минути (4., 15 и 28. минута), од кои последниот известувачите го опишуваат како спектакуларен "Горан Пандев шоу" е дел од епитетите што ги доби македонскиот репрезентативец за завчерашните три гола и една асистенција ...

Осум финалиња за македонските надежи

Утрински

Спасова и Владимирова - најуспешни Македонци

Дневник

Со лични рекорди од Вијареџо

Вест
4 поврзани вести »

700 „Лавови“ го минаа првиот филтер за во МВР

А1 - 23.02.2003

700 полициски „Лавови“, од вкупно над 1.000 што поднеле документи, го минале првиот филтер за понатамошна служба во МВР или во АРМ, дознава А1 од полициски извори. Во оваа бројка влегуваат и стотемина кои и досега имале заснован работен однос.

Шестотини "лавови" примени во МВР

Вест

Како се формираа "лавовите"?

Капитал

И здравите лавови јадат луѓе

Дневник
4 поврзани вести »

Мина времето на ОКТА

Вест - 22.02.2003

ЕВИЗИЈА НА ДОГОВОРОТ ЗА СКОПСКАТА РАФИНЕРИЈА Грците изненадени од непопустливиот став на Владата Претставниците од "Хеленик петролеум", по првата средба во Министерството за економија побарале време од македонските преговарачи да се прилагодат на неочекуваниот владин став и барања во поглед на ...

Ќе се менува договорот со Окта

Вест

"Хеленик петролеум" останува -монополот на ОКТА ќе го нема

Утрински

Ревизија на договорот за продажба на ОКТА

А1
4 поврзани вести »

Сашо Насев е избран за уметнички директор

Дневник - 21.02.2003

ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Уметнички директор на театарски фестивал "Војдан Чернодрински" е Сашо Насев, а Кирил Ристевски четврти пат е избран за претседател на Фестивалот. Најголемиот театарски фестивал има ново Собрание, со по еден претставник од сите театри, а членови на управниот ...

Сашко Насев уметнички директор на "Чернодрински"

Утрински

Сашо Насев нов уметнички директор на „Војдан Чернодрински“

А1

Кирил Ристоски шести пат претседател на Чернодрински

Вест
4 поврзани вести »

Напаѓачите во бегство, тројцата уапсени биле помагачи

Дневник - 20.02.2003

СЛУЧАЈ "ЕУРО ШМЕКИ" Полицијата се уште трага по пет лица осомничени за обид за убиство на сопственикот на кумановската фирма "Еуро Шмеки", додека трите лица уапсени завчера биле всушност помагачи на извршителите, информира вчера Министерството за внатрешни работи.

Три лица притворени за обид за убиство на газдата на "Еуро Шмеки"

Дневник

Притворени тројца соучесници, пиштолџиите во бегство

Вест

Сопственикот на "Шмеки компани" спаси глава

Вест
4 поврзани вести »

Полицијата чека налог од судот за апсење на Ивачиќ

Утрински - 20.02.2003

По апсењето на Стевче Коцевски продолжува акцијата против злоупотребите во тутунскиот бизнис ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Винко Ивачиќ, втор директор на ?Македонија табак 2000" од Скопје, и покрај тоа што полицијата има многу докази дека тој ја ограбил фирмата за 1,67 милијарди денари, не може да го уапси ...

Стевче Коцевски во притвор, Винко Ивачиќ во бегство

Вест

Стевче Коцевски во притвор, за Винко Иванчиќ меѓународна потерница

Дневник

Кривични пријави против првите луѓе на „Македонија табак 2000“

А1
4 поврзани вести »