TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-04-12 до 2004-04-18

ДИК ги одби сите приговори за текот на гласањето

А1 - 18.04.2004

Државната изборна комисија ги одби сите приговори за текот на гласањето во првиот круг на вонредните претседателски избори. ВМРО-ДПМНЕ имаше поднесено 11 приговори за изборни неправилности во Чаир и Шуто оризари. ДПА реагираше за нерегуларности во 16 избирачки места во тетовско, гостиварско, ...

Пари за хонорари има, за опрема нема

Вест

Тајни знаци за јавните работи

Време

Во вториот круг треба да излезат 847.553 гласачи

Утрински

Ни треба подобар мониторинг за вториот круг

Дневник

Дневник Дневник Дневник А1 Време Време Време Време

49 поврзани вести »

Oслободени двајца Јапонци во Ирак

А1 - 17.04.2004

Двајца јапонски државјани киднапирани во Ирак, денеска се ослободени во Багдад, соопшти јапонското Министерство за надворешни работи. Портпаролот на јапонското Министерство за надворешни работи Џиро Окијама изјави дека двајцата јапонски цивили, кои беа киднапирани во средата, се предадени во џамија ...

Полјаците биле затекнати

Време

Ќе видите како умира Италијанец

Време

Американците ќе преговараат со лидерите на Фалуџа

Вест

Заробен дански бизнисмен во Ирак

Утрински

Дневник А1 Време Вест Утрински Дневник Дневник А1

48 поврзани вести »

Кедев ја презентира стратегијата за вториот изборен круг

А1 - 18.04.2004

Исклучително добриот резултат од над 34% од првиот круг на претседателските избори се реална шанса да победиме на крајот, изјави претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев пред политичката академија на партијата. „Со заеднички сили треба да изнајдеме начин да го мотивираме електоратот ...

Кедев од понеделник стартува со кампањата

А1

ДИК ги соопшти резултатите од првиот изборен круг

А1

Мислат на неопределените, а нишанат кон Албанците

Време

За Андов е подобро изборите да не успеат, отколку да победи Црвенковски

Утрински

Дневник А1 Време Вест Време Вест Време Вест

43 поврзани вести »

Острени: Мојот глас ќе го дадам за Црвенковски

А1 - 17.04.2004

Задоволен од победничките резултати на изборите претседателскиот кандидат на ДУИ Г’зим Острени денеска рече, докажавме дека знаеме да ги цениме демократските вредности. Гласот за него е знак дека граѓаните сакаат правда за сите, но и целосно имплементирање на Охридскиот договор.

ДУИ и ДПА потрошиле само 35.000 евра

Време

Тачи тврди дека ги добиле изборите во Тетово и во Гостивар

Утрински

ДУИ ќе гласа за Црвенковски ако го признае независно Косово

Дневник

Во Штип и Кочани гласови за Острени и Џелили

Вест

Вест Утрински Утрински Дневник Дневник А1 А1 Вест

27 поврзани вести »

"Мост" работи во интерес на граѓаните и на демократијата

Утрински - 17.04.2004

Граѓанскиот сектор брзо и успешно го проследи првиот круг од изборите во земјава "Мост" прв излезе со информации за задоцнето отворање гласачки места и за обидите за групно, семејно и прокси гласање ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА Во Македонија форми на домашно набљудување можат да се забележат уште од 1998 ...

ОБСЕ не го менува системот на набљудување

Дневник

Инциденти имаше, но изборите ги исполнија демократските стандарди

Време

ОДИХР: Првиот круг по меѓународни стандарди, со мини-инциденти

Вест

Изборите поминаа во фер и демократска атмосфера

Време

Утрински Утрински Дневник А1 А1 А1 А1 Време

21 поврзани вести »

Слога Југомагнат обезбеди учество во Купот на УЕФА

Време - 17.04.2004

ФУДБАЛ - СО ПЛАСМАНОТ ВО ФИНАЛЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ КУП Слога Југомагнат е првата екипа од Македонија што обезбеди учество во европските купови за следната сезона и ќе настапува во квалификациите за Купот на УЕФА. Ова откако чаирчани се пласираа во финалето на Купот на Македонија, каде што и да ...

Осмо финале за Слога, прво за Напредок

Вест

Историско финале за кичевци, чаирчани по четвртиот трофеј

Утрински

Чаирчани по осми пат во финалето

Дневник

Напредок и Слога Југомагнат во финалето

Време

А1 Време Вест Утрински Дневник А1 Вест Време

14 поврзани вести »

По се, ЛА лејкерс прв на Пацификот

Време - 16.04.2004

НБА - РЕГУЛАРНА СЕЗОНА Тројката на Коби Брајант со звукот на сирената му ја донесе победата на Лос Анџелес лејкерс со 105-104 по две продолженија против Портланд треил блејзерс и титулата во дивизијата Пацифик. Поразот на Сакраменто кингс во средата ја отвори можноста за Лејкерс (сезонава скор од ...

Коби ги вивна Лејкерси на врвот на Пацификот

Утрински

Сакраменто наместо прв, на крајот четврти

Дневник

Далас го обезбеди 5. место на Западот

Време

Коби се "разбуди" по приспивната против кингси

Утрински

Дневник А1 Време Утрински Дневник Време Утрински Дневник

14 поврзани вести »

Владата го крие извештајот за кингерот за по изборите

Вест - 17.04.2004

КОМИСИЈАТА ГИ ЗНАЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ПАДОТ НА ВЛАДИНИОТ АВИОН, НО ЌЕ ГИ КАЖЕ ВО МАЈ Причините за падот на авионот се познати со 95 отсто сигурност, но, како што изјави вчера претседателот на босанската специјална комисија Салко Бегиќ, тие ќе бидат соопштени дури по усогласувањето на извешта Конечниот ...

Беглиќ и Мехмеди знаат, ама не кажуваат зошто паднал „кингерот“

Време

Познато е зошто паднал авионот, но ќе се објави во мај

Утрински

Македонија лектор на рапортот за авионесреќата на Трајковски

Дневник

Причината за падот на авионот на Трајковски се уште мистерија

А1

Време Дневник Канал5 А1 Време Канал5 А1

12 поврзани вести »

Како Законот за трговски друштва на Македонија го уредува прашањето за малцинските акционери?

Утрински - 16.04.2004

Акционерите имаат права Општоземено, сите акционери се заштитени со одредени минимални стандарди содржани во Законот за трговски друштва. Главниот принцип е еднаквиот третман на сите акционери. Секој акционер што има акции од одредена класа се третира еднакво со секој друг акционер кој поседува ...

Акционерите на "Благој Ѓорев" бараат изземање на судијката Стамболиска

Вест

До судското решение Лазов останува директор

Време

Во Маслодајна повторно одржани две собранија

Утрински

Разрешен директорот на "Благој Ѓорев"

Дневник

Дневник Утрински Дневник Време Вест Утрински

11 поврзани вести »

МЗТ од првата позиција ќе го почне разигрувањето во Супер лигата

А1 - 17.04.2004

МЗТ Скопје од првата позиција на табелата ќе го почне разигрувањето за титулата во домашното кошаркарско првенство. Во 1/2-финалето ќе игра против Вардар Осигурување, по денешниот триумф од 92:80 над Неметали Огражден во директната пресметка за врвот.

"Неметалците" по прв или "металците" по втор пат лига прваци

Вест

Утре ќе бидат познати полуфиналните двојки во Супер лигата

А1

Работнички ја обезбеди втората позиција пред плејофот

Време

Фершпед Работнички сигурно втор

Утрински

Дневник А1 Време Вест Утрински Дневник

11 поврзани вести »