TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

Две несреќи за 9 дена го погодија семејството Иванови од Сачево

А1 - 13.06.2004

За само девет дена две несреќи го погодија семејството Иванови од селото Сачево, кое заедно со селото Зубово се најпогодени од неодамнешните поплави во струмичко. Поројните дождови ги однесоа посевите од кои тоа живее, а громот што утрово удрил во нивната куќа предизвикал голема материјална штета.

Kостов ги посети поплавените подрачја

А1

Проценките за штетите од поплавите поголеми од првичните

А1

За настраданите од поплавите парична помош, совети, пакети...

Утрински

Ни се закануваат нови поплави

Дневник

Утрински А1 Утрински Утрински Утрински Време А1 Утрински

39 поврзани вести »

,,Гран-при" за ,,Татко" на Унковски

Утрински - 12.06.2004

Доделени наградите на 39. театарски фестивал "Војдан Чернодрински" Претставата "Татко" ја понесе и наградата за режија и за сценографија, како и две актерски награди Гран-при на 39. Меѓународен театарски фестивал "Војдан Чернодрински" доби претставата "Татко" во режија на Слободан Унковски, а во ...

„Татко“ на Унковски - најдобра претстава

Време

„Татко“ со најмногу награди на Чернодрински

А1

Архитектите се контра возобновување на стариот театар

Вест

„Евримен“ најдобро примен во Прилеп

Време

Дневник Утрински Утрински Време Време Утрински Време Утрински

27 поврзани вести »

Преговорите за децентрализација ќе продолжат в понеделник

А1 - 12.06.2004

Преговорите за децентрализација меѓу владеачките партии најверојатно ќе продолжат в понеделник, најави попладнево во Богданци премиерот Хари Костов. Тој додаде оти и понатаму остануваат спорни прашањата за поделбата на Скопје, Кичево и Струга, како и некои ситни забелешки што се однесуваат на ...

ДПА: „Во преговорите за децентрализација треба да учествува и опозицијата“

А1

Коалициска криза - блеф пред компромисот

Утрински

Олеснувачи и за општинските меѓи?

Утрински

Загрижен сум кога нема дијалог за прашањата

Утрински

Време Вест Време А1 А1 Утрински Време Вест

26 поврзани вести »

4:2 за Македонија во пријателскиот дуел со Естонија

А1 - 12.06.2004

По Ла Валета на Малта, естонскиот Талин е среќниот град каде што по околу шест години нашата фудбалска селекција слави победа на гостувањата. Генералката пред августовскиот старт во новиот мундијалски циклус успешна и изразена со ефикасна игра и четири гола во мрежата на Естонија.

Фудбал: Македонија денеска игра пријателски натпревар со Естонија

А1

На победа во Естонија

Време

Нападот предводен од Димитровски и Пандев

Утрински

Потребен е успех во Талин за успешен старт на квалификациите

Вест

Дневник А1 Време Вест Утрински А1 Дневник Вест

23 поврзани вести »

Русија и Франција против клучната улога на НАТО во Ирак

А1 - 11.06.2004

„НАТО има потреба од непријател, каков што имаше во минатото и затоа денес Алијансата бара ривал“, изјави синоќа рускиот претседател Владимир Путин, коментирајќи го предлогот на неговиот американски колега Џорџ Буш за поактивна улога на НАТО во Ирак.

Богатите ќе заборават дел од ирачкиот долг

Време

Грција подготвена да плати за да не испраќа војници во Ирак

А1

ОН едногласно ја усвои новата американска резолуција за Ирак

Вест

Книга на Стојан Андов "Источни патувања-Ирак"

Утрински

Време Време Утрински Дневник Време А1 А1 А1

23 поврзани вести »

Не сакаме да го напаѓаме џебот на граѓаните

Дневник - 12.06.2004

АТИЛА СЕНДРЕИ, ГЛАВЕН ИЗВРШЕН ДИРЕКТОР НА "МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ" Не се согласувам со тврдењето дека генерираме профит со напаѓање на џебот на корисниците - како што новиот тарифен модел јасно покажува, се обидуваме да го направиме токму спротивното Најавата на "Македонски телекомуникации" за ...

Телеком пак ја зезна Владата

Вест

Телекомот ги менува цените спротивно од договорот за концесија

Време

Управата за телекомуникации не го прифати новиот телефонски ценовник

Дневник

Властите се против новиот тарифник на „Телеком"

Утрински

А1 Вест Утрински Утрински Време Канал5 Време Време

21 поврзани вести »

Жителите на Трпејца го спречија уривањето на дивоградбите

А1 - 12.06.2004

Акцијата за уривањето на дивоградбите во Охридска Трпејца денеска беше прекината откако група на жители од селото со кајчиња во езерото ги избркаа извршителите на урбанистичката полиција од езерскиот брег каде требаше да се урива уште една од 50-тината бесправни објекти од листата за рушење.

Охридскиот градоначалник против државата

Вест

Инспекторатот го обвинува градоначалникот на Охрид

Утрински

Охридскиот градоначалник глуми спасител, а бараше уривање во Трпејца

Дневник

Сопствениците на дивоградбите се закануваат дека ќе си одат во Албанија

А1

Утрински А1 Време Дневник Вест Време Утрински А1

20 поврзани вести »

Америка и светските лидери се простија од Роналд Реган

Утрински - 12.06.2004

Вчера во Калифорнија, на церемонија на која присуствуваа 4.000 луѓе, беше погребан поранешниот американски претседател Ова е прв национален погреб по оној на поранешниот претседател Линдон Џонсон во 1973 година, а Ричард Никсон, кој се повлече по скандалот „Вотергејт", побара да не се одржи ...

Американците тагуваат за Реган и за неговото време

Дневник

ЕП 2004

Утрински

Гувернерско авионче предизвика паника на погребот на Реган

Дневник

Лилјана Поповска на погребот на Реган

Дневник

А1 А1 Утрински Дневник Дневник Утрински Дневник Утрински

18 поврзани вести »

Одбојкарската репрезентација ја победи Шведска на турнирот во Рига

А1 - 13.06.2004

Македонската машка сениорска одбојкарска репрезентација заврши на последното четврто на место квалификацискиот турнир од европската „Б“ дивизија во Рига, и покрај максималната победа од 3:0 над селекцијата на Шведска, во вечерашниот трет натпревар во летонскиот главен град.

Шанса за реванширање на Летонците и на Швеѓаните

Утрински

Mакедонската одбојкарска репрезентација поразена од Австрија

А1

Само победа над Австријците во калкулациите на Миленковски

Утрински

Стариот познаник Австрија прва на мегдан

Вест

Дневник А1 Утрински Вест Време Дневник А1 Вест

14 поврзани вести »

Веќе 3 седмици полициските сили го обезбедуваат Лозар

А1 - 11.06.2004

Веќе 3 седмици специјални и други полициски сили ги обезбедуваат објектите на Лозар со цел работничкиот гнев да не ескалира во трагични последици. Бидејќи работниот процес е веќе замрен никој не може да процени колкави ќе бидат штетите.

Вршковски ги отфрла обвинувањата од "ЦИП Продукт"

Утрински

Вршковски - ќе тужам, Николоски - имам докази

Време

На тужбата на државата циповци со контратужба

Време

По две недели пред полициските барикади работник заврши со мозочен удар

Утрински

Вест Вест Дневник Утрински Дневник Време Време А1

14 поврзани вести »