TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

250 отпуштања во градинките и културните установи

А1 - 13.06.2004

За судбината на околу 250 вработени во градинките и културните установи, што како технолошки вишок ќе бидат отпуштени од 1 јули, ќе се преговара од утре. Синдикатот за образование од двете министерства, за социјала и за култура, ќе бара и овие луѓе да не останат на улица со еднократна помош, ...

Решивме еден проблем, западнавме во друг

Време

Oд градинките и културните установи ќе сe отпуштат 250 вработени

А1

Сите училишни сметководители во една нова фирма

Утрински

Отпуштените сметководители ќе добијат своја фирма

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Лековите од позитивната листа потрошени за три дена

Време - 11.06.2004

РАФТОВИТЕ ВО АПТЕКИТЕ ПОВТОРНО ПРАЗНИ Рафтовите во „Градски аптеки-Скопје“ се повторно празни, а хроничните болни вчера залудно ги обиколуваа аптеките со надеж дека некаде ќе ја најдат потребната терапија. - Разбрав дека в понеделник ќе пристигнат лековите од позитивната листа.

Јунската пратка лекови за хроничарите не "издржа" три дена

Утрински

Лековите кои паѓаат на товар на државата во Градските аптеки се во постојан дефицит или воопшто ги нема .

Канал5

Редици за лекови пред аптеките

Утрински

Бандеролите ги забавија лековите

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Швајцарска калдрма 2

А1 - 13.06.2004

Јодлувањето, швајцарската храна и сувенирите беа дел од швајцарската калдрма во Скопје. Покрај забавата за гурманите кои дегустираа сирења и сувомесни производи, оние поактивните веслаа, играа одбојка, а за љубителите на екстремните спортови тука беше ѕидот за качување.

Хепенинг "Швајцарска калдрма"

Дневник

Заедничко дружење на Швајцарија и Македонија

Утрински

Голема забава со „Швајцарска калдрма 2"

Време

В недела од 10 до 17 часот затворена улицата Максим Горки

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

„Фени“ ќе гори по 600 денари годишно од секое семејство

Време - 09.06.2004

И СО НОВИОТ ДОГОВОР СО ВЛАДАТА ВО ЗИЈАН Никола Стојанов Македонските граѓани ќе плаќаат просечно 4,6 милиони долари годишно за струјата што ја троши „Фени индустри“, кавадаречкиот комбинат за производство на фероникел. Пресметката покажува дека секое семејство годишно ќе дава по 600 денари ...

Струјата за "Фени" поскапе на три центи

Дневник

Граѓаните и натаму ќе ја плаќаат струјата на „Фени“

Време

ФЕНИ во иднина ќе плаќа минимум 2,5, а максимум 3,3 центи за еден квч

Утрински

Струјата за Фени се врза за цената на никелот

Вест

А1

6 поврзани вести »

Градоначалникот против уривањето во Рамина

Утрински - 12.06.2004

Критики на првиот човек на Велес ВЕЛЕС - И додека трае акцијата за уривање на објекти во Рамина, во текот на вчерашниот ден граѓаните кои останаа без своите домови и оние на кои сега се предвидени да се урнат реализираа средба со градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.

Фински бараки за жителите на Рамина

Вест

Почна уривањето на куќите во велешка Рамина

Утрински

Жителите во Рамина со жив штит си ги бранат домовите

Време

Се уриваат куќите на Рамина

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Го заборавија Берлускони

Дневник - 11.06.2004

НА ГИГАНТСКАТА КОМЕМОРАЦИЈА НА СОЈУЗНИЧКАТА ИНВАЗИЈА ВО НОРМАНДИЈА Се смета дека Ширак го казнил Берлускони поради поддржувањето на САД Додека европските лидери се собраа во Франција на комеморацијата по повод инвазијата во Нормандија на Денот Д, Италијанците се расправаа зошто на тој важен собир ...

Помирување

Вест

Светските лидери се заколнаа на единство на 60-годишнината од Денот Д

Вест

Ширак: Франција нема да заборави колку им должи на САД

Утрински

Светските лидери го одбележаа Денот Д

Дневник
5 поврзани вести »

Србија утре избира претседател

А1 - 12.06.2004

Над 6,5 милиони граѓани на Србија со право на глас утре ќе се обидат по четврти пат, за нешто повеќе од година и половина, да избираат нов српски претседател меѓу 15-те кандидати, предложени од 11 партии, две коалиции и две групи на граѓани.

Тројца "демократи" против "гробарот"

Дневник

Србија избира

Време

Заменикот на Шешељвеќе се спрема за вториот круг

Дневник

Николиќ, Тадиќ, и Кариќ одат во втор круг

А1
5 поврзани вести »

Ралф Шумахер ја освои пол позицијата за трката во Монтреал

А1 - 13.06.2004

Под длабока сенка на почетокот на Еуро 2004, пилотот на Вилијамс БМВ Ралф Шумахер ја освои пол позицијата за утрешната канадска Гранд при трка во Формула 1 во Монтреал. Тој беше најбрз на вечерашната тренинг сесија пред Џенсон Батон од Бар Хонда.

Михаел Шумахер победник на трката во Монтреал

А1

Батон со намера да го загрози Шумахер

Дневник

БАР Хонда најавува прва победа сезонава

Време

Шуми се плаши од БАР и од Батон

Дневник
5 поврзани вести »

313 лица кои добија дозвола си го подигнаа оружјето

А1 - 11.06.2004

6 месеци по завршувањето на разоружувањето во Македонија, во МВР сеуште се води процедура по жалби на сопствениците на 374 парчиња оружје, што не биле легализирани. 313 сопственици на нелегално оружје на кои во меѓувреме МВР им издаде дозвола, денеска можеа да си го препознаат оружјето во касарната ...

На Македонија и треба ново разоружување

Дневник

Потребен е закон со кој во посед на граѓаните ќе остане што помалку оружје

А1

Потребен е закон со кој во посед на граѓаните ќе остане што помалку оружје

Канал5

Црвенковски ја потпиша петицијата "Милион лица"

Утрински
5 поврзани вести »

Владата се поднови со тројца заменик-министри

Дневник - 09.06.2004

СОБРАНИЕ Опозицијата гласаше против замениците зашто критериум не била нивната стручност, туку партискиот договор на владејачката коалиција Без поддршка од опозициските партии, Собранието вчера ги именува заменик-министрите во Владата.

Нови заменици во четири министерства

Време

Парламентот ги изгласа замениците на министрите

Утрински

Именувани замениците министри во Владата

А1

Парламентот ги избра замениците министри..

Канал5
5 поврзани вести »