TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-07-05 - 2004-07-11

Преговорите за децентрализацијата во ќорсокак

А1 - 11.07.2004

Преговорите за новата територијална поделба повторно во ќорсокак, неизвесно дали коалиционите партнери СДСМ и ДУИ пред утрешната владина седница, преставена како краен рок, ќе успеат да постигнат компромис околу поделбата на Скопје, Струга и Кичево.

Блокиран патот Кичево-Охрид

А1

Неизвесно кога ќе продолжат преговорите за децентрализацијата

А1

Костов: „Мал напредок во разговорите за децентрализацијата“

А1

Скопје станува двојазично!?

Утрински

Дневник Време А1 Време Утрински Дневник А1 Утрински

35 поврзани вести »

Блокиран само сообраќајот помеѓу власта и опозицијата

Дневник - 10.07.2004

завршиЈа ПРОТЕСТИте Судирот помеѓу полицијата и граѓаните кај Подмоље, на излезот од Охрид, беше најголемиот инцидент во вториот ден од блокадите на патиштата во организација на ВМРО-ДПМНЕ против новата територијална поделба на земјава.

Употребата на сила без правда е насилство

Утрински

Стотина граѓани се обиделе насилно да ги ослободат приведените

Време

Блокади во Влае и надвозникот кај Ченто

А1

Блокадите кај Подмоље засега мирни и без тензии

А1

А1 Утрински Вест Време Вест Дневник Вест Канал5

30 поврзани вести »

Маровиќ: „СЦГ ќе се соочи со изолација ако не ги предаде воените злосторници“

А1 - 10.07.2004

Претседателот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ вчера предупреди дека државната заедница се соочува со меѓународна изолација ако не ги предаде осомничени за воени злосторства на Судот во Хаг, пренесува АП. „Секое одложување на предавањето на осомничените за воени злосторства ќе ја оддалечи ...

Србија го запишала, Македонија не го отпишала

Дневник

Европски пари за обележување на границата

Време

Белград не сака проблемите да ги нарушат добрососедските односи

Утрински

Се зголемуваат сомнежите за регуларноста на пуштањето од притвор на Даравелски

Канал5

Дневник Дневник А1 Канал5 Вест Дневник Време Утрински

28 поврзани вести »

Кусото ќебенце на Агрон Буџаку

Дневник - 10.07.2004

УВОДНИК На што министерот го троши работното време? Потпишува се што ќе му поднесат на работната маса? Што ако некој итар државен службеник му подметне документ со кој ќе му ја продаде цела Македонија според "однапред утврдени критериуми"? Аферите и скандалите во Министерството за транспорт и врски ...

Штип Схтип

Вест

Продадени 9 локации во четири очи

Вест

Грант од 5,1 милиони евра за развој на општините

Дневник

Буџаку го запусти Охрид

Вест

Време Утрински Утрински Дневник Време А1 А1 Канал5

23 поврзани вести »

Се уште непознати причините за економскиот пад

А1 - 11.07.2004

За крајот на неделава што претстои се очекуваат првите анализи за причините за огромниот пад на индустријата што предизвика пад и на целата економија. Во првите 5 месеци годинава производството падна за 31%, а економијата место да порасне за 3,2, падна за 3,6%.

Економијата стана жртва на политиката

Утрински

Стевчо ќе работи сега, Поповски ќе мисли после

Вест

Хари: На бројките им веруваме

Вест

Активирањето на рудниците ќе го заживее производството

Утрински

Утрински Дневник Дневник А1 А1 Дневник Дневник Утрински

22 поврзани вести »

Вардар ја прескокна и втората пречка во Интертото купот

А1 - 11.07.2004

Фудбалски Вардар е повторно надојден во летниот период. Црвено - црната боја во мода кај нас и ова лето. Нашиот најтрофеен клуб ја прескокна и втората пречка во Интертото купот. Белгискиот Гент во реваншот ја изедначи предноста но вардарци беа поуспешни во пенал рулетот. Целта е постигната.

Вардар вечер од 20 ч. во Белгија ќе игра против Гент

А1

Шалке 04 како стимул да се поминат Белгијанците

Вест

Противникот во 3. коло, Шалке, мотив повеќе да се издржи

Утрински

Вардар дефанзивно „ќе напаѓа“ во Гент

Време

Дневник А1 Утрински Време Вест Дневник А1 Време

21 поврзани вести »

Шарон: „Оценката на Меѓународниот суд за ѕидот е еднострана“

А1 - 11.07.2004

Израелскиот премиер Ариел Шарон денеска ја отфрли оценката на Меѓународниот суд на правдата дека ѕидот за раздвојување кон палестинските територии на Западниот Бред е „едностран“ и дека е политички мотивиран. „Израел во целот ја отфрла пресудата на Меѓународниот суд на правата во Хаг“, рече Шарон и ...

Агенти на Мосад ќе го чешлаат Охрид

Дневник

Израелскиот ѕид треба да се урне

Дневник

Израел и Македонија имаат волја за безгранична соработка

Дневник

Израелскиот ѕид е нелегален и треба да се урне

Утрински

Утрински Утрински Утрински Време Дневник Дневник А1 А1

19 поврзани вести »

ВМРО-Народна побара регистрација

Дневник - 10.07.2004

НОВА ПАРТИЈА ВМРО-Народна партија поднела барање за регистрација како политичка партија, изјави вчера в.д. претседателот Весна Јаневска. Таа додаде дека очекуваат брза регистрација од Основниот суд Скопје 1, по што ќе биде одржан конгрес на партијата.

ВМРО-Народна и формално поднесе документи за регистрација

А1

Официјални претставници на ВМРО Народна во скопскиот суд 1 ги доставија документите за регистрација на партијата

Канал5

Груевски врши терор

Дневник

Ден Дончев најверојатно ќе биде лидер на ВМРО - Народна партија, дознава Канал 5

Канал5

Време Утрински Дневник Утрински Време Дневник А1 Време

19 поврзани вести »

Уште нема тендер за ревизор за цените на импулсот

Време - 10.07.2004

МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ Управата за телекомуникации уште не објавила меѓународен тендер за избор на ревизор што ќе утврди дали новиот телефонски ценовник е во согласност со договорот за концесија. Владата уште во понеделникот најави дека тендерот ќе биде објавен најдоцна до петок.

Интернетот не е прескап оти уште има корисници

Дневник

Инернет-пристап да се нуди под недискриминаторски услови

Утрински

Толку ли се немоќни?

Време

Граѓаните ќе плаќаат двојно поскапо за Интернет

Време

А1 Време Дневник Утрински Дневник Дневник Утрински Време

18 поврзани вести »

Секој грчки репрезентативец ќе добие по 600 илјади евра

Дневник - 09.07.2004

ВЕСТИ Новиот европски фудбалски првак, Грција, спечали 19,12 милиони евра, што ќе ги добие од Европската фудбалска федерација (УЕФА) за успехот на шампионатот во Португалија. Со самиот пласман на ЕП, Грција заработи 4,8 милиони.

Адвокат се повлече, Рехагел ги демантира Грците

Дневник

Европските весници ја критикуваат играта на Грција

Дневник

Грција во делириум го живее својот фудбалски сон

Време

Деко - петто засилување на Барселона

Време

Утрински А1 Вест Утрински Утрински Време Дневник Време

17 поврзани вести »