TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

Охрид се надева на бериќетно лето

Време - 14.07.2004

ПОЧЕТОКОТ НА ОХРИДСКО ЛЕТО ГО НАЈАВИ ТУРИСТИЧКИОТ „БУМ“ Александра К. Мишовска Почна вообичаената туристичка еуфорија, домашни и странски гости ги пополнија охридските улици, а вчерашниот дожд успеа да ги испразни само охридските плажи.

Казни за дивите шанкери во Лагадин

Вест

Охридските плажи ќе се уредуваат во август

Дневник

Лагадин пак ќе се чисти од дивите шанкови

Вест

Багерите се враќаат во Охрид

Дневник

Време Вест Утрински

8 поврзани вести »

Коруновски: Власта ги мие рацете преку Кичево

Време - 17.07.2004

КИЧЕВЧАНИ СОЛИДАРНИ СО СКОПЈАНИ И СО СТРУЖАНИ Предлогот за општината Кичево е крајно навредлив. Тој што граѓаните на Кичево ги ставил на некаква листа на чекање, лошо ги оценил нивните гласови на референдумот да опстојат на своите огништа, вели Владо Коруновски, градоначалник на Кичево.

Кичевската опозиција го блокира патот Кичево - Охрид

Утрински

Поддршка за Струга, Кичево и за Скопје

Дневник

Протести и во Кичево

А1

Кичевчани задоволни од постигнатиот компромис

Утрински

Утрински Дневник Дневник

8 поврзани вести »

Синодот поднесе тужби против српски владици

Утрински - 17.07.2004

Највисокиот орган на МПЦ започна црковно-канонски судски процес Испратени покани до десет архијереи на СПЦ Билјана Јовановска Синодот на Македонската православна црква ги подготвува писмата-покани што ќе им ги испрати на десетте архијереи на Српската црква кои учествуваа во "архијерејскиот суд на ...

МПЦ разочарана од власта

Утрински

Власта го игнорираше гласот божји

Дневник

МПЦ: „Властите го игнорираат гласот на народот“

А1

МПЦ прифаќа посредник под услов СПЦ да ги повлече спорните одлуки

Утрински

Дневник Дневник А1

8 поврзани вести »

Приватниот капитал бара партнерски однос со власта

Утрински - 16.07.2004

Во Скопје завчеравечер се одржа Основачко собрание на три нови стопански комори Новите комори се амбицираат да имаат посилно влијание кај Владата. Унапредувањето на економијата е движечка сила на новото коморско здружување АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Приватните стопанственици во земјава бараат подобри ...

Формирани четири нови комори

Дневник

Над 500 бизнисмени го основаа Сојузот на стопански комори

А1

Малите стопанственици се организираат за поголемо влијание кај Владата

Утрински

И Охридските фирми се приклучуваат кон 4-те нови стопански комори

А1

А1 Време

7 поврзани вести »

Аргентина и Колумбија во првотo полуфинале на Копа Америка

А1 - 18.07.2004

Јужноамериканскиот континентален фудбалски шампионат влегува во нокаут фазата. Репрезентациите на Аргентина и на Колумбија ќе играат во првиот полуфинален натпревар на Копа Америка. Ноќеска, во четвртфиналните средби, гаучосите го победија домаќинот Перу со 1:0 со голот на Тевез, а бранителите на ...

Парагвај го испрати Бразил на пат од 2.000 км

Дневник

Се комплетираше четвртфиналната шема на Копа Америка

А1

Перу преку Колумбија до четврт-финалето

Дневник

Перу се пласираше во четвртфиналето на Копа Америка

А1

Дневник А1

7 поврзани вести »

Новиот трансјадрански гасовод ќе минува и низ Македонија

Вест - 15.07.2004

ПОТПИШАН ДОГОВОР ЗА УШТЕ ЕДНА ГАСОВОДНА МРЕЖА Вчера министерот за економија Стевчо Јакимовски не ја исклучи можноста за овој гасовод да се отстапи дел од постојната гасоводна мрежа доколку дотогаш се расчисти со сопственоста Новиот трансјадрански гасовод од Турција кон Италија ќе поминува и низ ...

Трансјадранскиот гасовод ќе минува низ Македонија

Време

Македонија влезе во трансјадранскиот гасовод

Утрински

Низ Македонија ќе минува транс-јадрански гасовод

Дневник

Македонија дел од транс-јадранскиот гасовод

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Грција започна кривична постапка против Багзи

А1 - 18.07.2004

Обвинителот на Основниот суд во Солун денеска против Дејан Миленковиќ (34) - Багзи, уапсен во петокот започна кривична постапка поради нелегален влез во Грција Багзи е осомничен за учество во убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.

Во Солун уапсен Дејан Миленковиќ-Багзи

А1

Грците не го фатиле Багзи,туку друг осомничен убиец

Дневник

Во Грција е уапсен Бранко Бранковиќ, а не Багзи

А1

Српскиот Багзи уапсен во Грција?

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Петар Стојчев е победник на вториот скопски пливачки маратон

А1 - 17.07.2004

Бугаринот Петар Стојчев е победник на вториот скопски пливачки маратон кој што денеска се одржа на езерото Матка крај Скопје. Патеката долга 8 километри тој ја мина за 1 час 40 минути и 47 секунди пред Словенецот Игор Мајцен и нашиот Јане Карајованов.

Стојчев и Мајцен први фаворити

Вест

Маратонот од Треска се сели на Матка

Вест

Скопскиот пливачки маратон на Матка

Утрински

Скопскиот маратон на Матка наместо на Треска

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Зурлите и тапаните ја означија веселбата на „Галичка свадба“

А1 - 18.07.2004

Љубовта уште еднаш беше мотив да се слушнат пискотниците од Галичник и Река, но овојпат пискотниците на зурлите и екот на тапаните кои ја означија радоста и веселбата на четириесет и првата по ред традиционална културна манифестација „Галичка свадба“.

Последната македонска реликвија

Време

Зурлите и тапаните на "Саловци" ќе ечат на Галичката свадба

Дневник

Две невести на Галичката свадба

Дневник

Почнува најголемата свадба во Македонија

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Шарон ги повика сите Евреи од Франција да се преселат во Израел

Време - 13.07.2004

ПОРАДИ ПОСТОЈАНИТЕ НАПАДИ Израелскиот премиер Ариел Шарон ја разгневи Франција со повик до сите француски Евреи веднаш да се преселат во Израел, јави француската новинска агенција АФП. - Морам да ги посоветувам нашите браќа во Франција: Преселете се во Израел што е можно поскоро.

Опозицијата на Перес се согласи да соработува со Шарон

Утрински

Гулабот Перес му долетана помош на јастребот Шарон

Дневник

Израелската десница и лабуристите почнаа коалициони преговори

А1

Нов бомбашки напад во Тел Авив, Шарон вели sидот мора да се гради

Вест

Дневник

6 поврзани вести »