TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

Ноќниот живот продолжен за еден час

Вест - 13.07.2004

СО ПОСЕБНА УРЕДБА НА ВЛАДАТА Се остава простор по проценка на локалната самоуправа, особено во туристичките региони да има право да го продолжи работното време за уште еден час Владата на Македонија вчера донесе правилник со кој се продолжува за еден час работното време на сите угостителските ...

Работното време на угостителите продолжено за еден час

Утрински

Кафулињата ќе работат до полноќ

Дневник

Продолжено работното време на угостителските објекти

А1

Ново работно време за угостителските објекти

Канал5
5 поврзани вести »

Мемети го побара извештајот за уривањето на владиниот кингер

Утрински - 14.07.2004

Министерот за правда вчера и официјално се обрати до босанските власти Министерот во писмото бара да ни се достават и копија од снимениот видеоматеријал, фотографии и сите употребени фотографски филмови Министерот за правда, Иџет Мемети, вчера и официјално писмено побара од надлежните органи во ...

Македонија бара копија од извештајот за "кингерот"

Дневник

Мемети ја побара целата документација за несреќата на Трајковски

А1

Мемети ќе го бара извештајот на Кресо за "кингерот"

Дневник

Македонија официјално побара примерок од извештајот за несреќата на владиниот ,,кингер

Канал5
5 поврзани вести »

"Бони ер" има дозвола за летање, ама нема средство против комарци

Вест - 14.07.2004

ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ НИКАКО ДА СЕ СПРАВАТ СО ИНСЕКТИТЕ Авиопрскањето во неделата беше одложено поради тоа што фирмата "Бони ер" навреме не добила препарат, а неизвесно е дали ќе го добие и за овој викенд, зашто нема доволно и за прскање од земја и за запрашување со Градот никако да се справи со ...

Прскањето ги промаши комарците

Дневник

Брегалничкиот регион под инвазија од комарци

А1

Против комарците - секој сам

Дневник

Наезда на комарци во Струмичкиот регион

Утрински
5 поврзани вести »

Поповски: Нема тајни писма со ММФ

Вест - 16.07.2004

Владата и ММФ се уште стојат на проекциите економски раст од 4 проценти годинава, а Владата ќе прави ревизија на проекцијата откако ќе се направи анализата што ја вршат владината група и Статистика, изјави вч Министерот за финансии Никола Поповски негираше дека добил писмо од ММФ со пресметки за ...

Владата и ММФ засега немаат нови проекции за БДП

Утрински

ММФ ќе ја ревидира проекцијата за БДП за годинава

Утрински

ПОПОВСКИ НЕГИРА ДЕКА СЕ ДОПИШУВАЛ СО ММФ, ПИСМО СЕПАК ИМА И ВО НЕГО СТОИ....

Канал5

ММФ: Македонската економија ќе доживее катастрофа!

Време
5 поврзани вести »

Солана му честиташе на Костов за политичката храброст

Утрински - 17.07.2004

Евродипломатот упати писмо до македонската Влада Брисел - Високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Хавиер Солана, упати честитки до македонскиот премиер, Хари Костов, и до Владата по повод утврдувањето на предлог-законите за територијална организација ...

Солана повика партиите да ги изгласаат законите

Дневник

ЕУ, САД, НАТО и ОБСЕ го поздравија договорот

А1

Солана барал од Црвенковски и Ахмети да покажат државништво

Утрински

ЕУ би сакала владината коалиција да опстане

А1
5 поврзани вести »

Опљачкани над 200.000 евра од експозитура на "Тутунска банка"

Вест - 16.07.2004

ВООРУЖЕНО РАЗБОЈНИШТВО ВО ЦЕНТАРОТ НА ТЕТОВО Вчера утрото во 7,45 часот две непознати лица извршиле грабеж во тетовската експозитура на "Тутунска банка", лоцирана во строгиот центар на Тетово, на градскиот плоштад. Според првичните неофицијални информации биле украдени 200 000 евра.

Ограбена експозитура на Тутунска банка во Тетово

А1

Ограбени пет банки од почетокот на годинава

Дневник

Нов грабеж во Стопанска банка

Дневник

Ограбена експозитурата на Стопанска во Чаир

А1
5 поврзани вести »

Кривична пријава за Националниот парк Галичица

Вест - 17.07.2004

СТОПИРАНА ИЗГРАДБАТА НА БАЗНАТА СТАНИЦА НА "КОСМОФОН" НАД ТРПЕЈЦА Државниот инспекторат, заедно со стручњаци од Службата за животна средина, утврди дека во Националниот парк Галичица се исечени околу 30 кубни метри дрвја, нискостеблест насад, бел габер и даб (благун), со што е Државниот инспекторат ...

Кривична пријава за сечењето шума на Галичица

Утрински

Поради "Космофон", исечена шума на Галичица

Утрински

"Космофон" уништи дел од националниот парк Галичица

Вест

„Космофон“ најголем инвеститор во Македонија

Време
5 поврзани вести »

Договорот меѓу МРТВ и СВ-РСА е незаконски

Време - 14.07.2004

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ ОСТАНАА НА СВОЕТО Државната комисија за спречување на корупцијата вчера го потврди заклучокот дека договорот меѓу МРТВ и СВ-РСА е незаконски. Антикорупциската комисија повторно му предложи на Собранието да ја утврди одговорноста на генералната директорка Гордана Стошиќ и на ...

За антикорупционерите договорот на МРТ со С.В.-РСА е штетен

Утрински

Oдговорност од директорката на МРТВ

Дневник

Антикорупциската комисија порачува да се поништи договорот меѓу МРТ и СВРСА

А1

Собраниската комисија ја игнорира Антикорупциската за договорот на МТВ

Дневник
5 поврзани вести »

Миленикот на Ширак, Алан Жипе, се повлече од политиката

Утрински - 17.07.2004

По изрекувањето на судската казна за злоупотреба на функцијата додека беше втор човек на Париз Ако биде поблага пресудата, тогаш Жипе се надева дека ќе се врати на политичката сцена во текот на 2007 година Од нашиот дописник Тони Гламчевски Нанси - ?Денеска ја напуштам функцијата претседател на ...

Франција ќе се изјаснува за уставот на ЕУ преку референдум

Утрински

Франција на референдум за европскиот устав

Вест

Франција на референдум ќе одлучува за европскиот Устав

А1

Ширак повикува на зголемување на средствата за борба против СИДА-та

А1
5 поврзани вести »

Пеце Наумовски се појави во Собранието за да си го зачува мандатот

Време - 15.07.2004

ПО ПОЛОВИНА ГОДИНА Познатиот кошаркар Петар Наумовски, кој е пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, вчера конечно се појави на своето работно место во Собранието, по отсуство од речиси половина година. Така тој си ја спаси пратеничката функција, бидејќи собранискиот деловник предвидува одземање на мандатот ...

Пеце дојде во Собрание, се потпиша и си замина

Вест

Судот се прогласи ненадлежен за пратеничкиот имунитет на Бошкоски

Утрински

Кошаркарот Наумовски дојде на работа

Дневник

Љубе во октомври ќе остане без мандат?

Дневник
5 поврзани вести »