TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-01-12 - 2004-01-18

Владика Тимотеј: „Јован и приврзаниците им служат на СПЦ и ГПЦ“

А1 - 18.01.2004

Поранешниот владика Јован и неговите следбеници кои до неодамна беа во редовите на МПЦ, се предавници и на народот и на Црквата, изјави портпаролот на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ, владиката Тимотеј. „Колку да сакаме тоа да го игнорираме, тој направи едно сериозно предавство на македонскиот ...

Започна сослушувањето на сведоците од истрагата против Јован

А1

И МПЦ го тужи Зоран Вранишковски

Утрински

Ханџиски демантира дека ГПЦ испратила протест до амбасадата

Утрински

Грчката црква ги брани расколниците

Дневник

Утрински А1 А1 Утрински Дневник Утрински Канал5 Дневник

62 поврзани вести »

Буш исвиркан пред гробот на Мартин Лутер Кинг

Утрински - 17.01.2004

Американскиот претседател тешко се здобива со поддршката на црнечката популација во земјата АТЛАНТА - Како доказ за тешкотиите со кои се соочува претседателот Џорџ Буш додека се обидува да ја добие поддршката од Црнците за неговиот реизбор, неколку стотици протестанти во четвртокот гласно го ...

Русите не сакаатвселенска трка со САД

Дневник

Буш го исвиркаа на гробот на Мартин Лутер Кинг

Дневник

Џорџ Буш исвиркан во Атланта

А1

ЏОРЏ БУШ ИСВИРКАН ВО АТЛАНТА

Канал5

Утрински Вест Дневник Дневник Канал5 А1 Утрински Вест

23 поврзани вести »

ВМРО - ДПМНЕ: МВР и Царината признаваат со молчење

Вест - 16.01.2004

"Дводневното молчење на МВР и Царината за несоборливите докази кои ги презентираше ВМРО - ДПМНЕ за шверцот на нафтени деривати значи и признание за сторен криминал во кој се вмешани владини министри и партиски функционери", повторно потенцираше на вчерашната прес конференција на опозицијата, ...

Доказите за нафтената афера ќе се достават до Обвинителството

Утрински

СДСМ ќе го тужи ВМРО - ДПМНЕ за клевета

Вест

За шверцот со нафта има несоборливи докази

Дневник

Опозицијата бара Црвенковски да ги разреши шверцерите

Дневник

Дневник Вест Утрински Утрински Дневник Утрински Вест А1

18 поврзани вести »

Македонските ракометари ја победија Белгија со 36:27

А1 - 18.01.2004

Македонската машка сениорска ракометна репрезентација ја победи селекцијата на Белгија со 36:27 во Прилеп, во вториот натпревар од квалификациите за пласман на Светското Првенство во Тунис во 2005 година. За место во јунскиот бараж ќе решава двомечот со Финска.

Белгија слаба за да ни ги заплетка сметките

Дневник

Нашите ракометари ќе играат за пласман на мундијалот во Тунис следната година

А1

Во Белгија се фаќа залет кон очекуваните четири победи

Вест

На гости се игра со поискусни

Дневник

Утрински Утрински Дневник Вест А1 Утрински Дневник Дневник

15 поврзани вести »

Во Буџетот нема средства за повисоки плати во образованието

Утрински - 17.01.2004

Манасиевски Најавениот штрајк е легитимен, но избрзан. Нивните барања не се буџетски покриени. Во разговорите со Синдикатот јасно им е ставено до знаење колкави ни се можностите и што може да исполниме. Сметам дека синдикалните барања треба да се усогласат со општите состојби во државата , изјави ...

Владата не се согласува со барањето за повисоки плати

А1

Нема да има генерален штрајк

А1

Просветарите ќе стапат во генерален штрајк на 26 јануари

Утрински

Штрајкот ќе го продолжи зимскиот распуст

Дневник

А1 А1 Дневник Канал5 Утрински А1 Канал5 Утрински

14 поврзани вести »

Петерхансел на Мицубиши му ја донесе деветата автомобилска победа

А1 - 18.01.2004

Французинот Стефан Петерхансел стана вториот човек во историјата по неговиот сонародник Хубер Ориол, што победил на престижното рели Дакар во конкуренција на автомобили, откако претходно бил мото-првак. Кај мотоциклистите титулата ја понесе Нани Рома, првиот шпански славеник на исцрпувачкиот рели ...

Стефан Петерхансел и Нани Рома многу блиску до конечен триумф на Дакар 2004

А1

Алфан победник, Ватанен во аут

Дневник

Алфан прв, неславен крај за Ватанен

Утрински

Хироши Масуока победник на 25 етапа од релито Дакар

А1

Утрински А1 А1 А1 А1 Утрински

11 поврзани вести »

7 општини на референдум против своето укинување

А1 - 18.01.2004

„Што има поубаво од тоа да се има општина во свое село, прво нема со што да се отиде до Петровец“, вели Мирослав Огњановски жител на Зелениково. Вака по гласањето за опстанок на својата општина реагираше овој жител на Зелениково која според ново предложената територијална поделба се укинува и се ...

Општина Зелениково в недела на референдум

Вест

Велешта и Лабуништа во друга општина?

Дневник

Владата ќе се коригира за Струга и Кичево, тврди Ангелов

Утрински

Градско, Камењане, Муртино и Куклиш изгласаа самостојност

Утрински

А1 А1 Вест Утрински Канал5

10 поврзани вести »

Македонија ги очекува израелските бизнисмени

Утрински - 14.01.2004

Илинка Митрева во Израел се сретна со Ариел Шарон "Македонија е подготвена да стане поблиска, посакувана и сигурна дестинација за инвестициите на израелските бизнисмени", рече шефот на македонската дипломатија, Илинка Митрева, на средбата со израелскиот премиер Ариел Шарон.

Израел нема намера да ја врати Голанската висорамнина

А1

Средба Митрева-Шарон во Ерусалим

А1

Израелците се заинтересирани да инвестираат во Македонија

Утрински

Сирискиот претседател поканет во Тел Авив

Утрински

Дневник Канал5 Канал5 Канал5 Утрински

10 поврзани вести »

„Макамтранс": Распределбата на ЦЕМТ-дозволите е неправилна

Утрински - 17.01.2004

Камионџиите незадоволни од Министерството Министерството за транспорт и врски ја изврши распределбата на ЦЕМТ-дозволите со многу неправилности, без да ги почитува потребните критериуми, а со двонеделното доцнење на распределбата им нанесе голема штета на камионските транспортери, обвинува ...

И камионџиите ни бегаат во странство

Вест

„Макамтранс“ незадоволни од дозволите за меѓународен превоз

А1

Дозволи за транспорт во странство добиле фирми без екокамиони

Вест

Полицијата го спречи протестот на камионџиите

Вест

Дневник Утрински А1 Канал5 Вест

10 поврзани вести »

Во Струмица и Гевгелија лебот нема да поскапе

Утрински - 15.01.2004

ОДЛУКА СТРУМИЦА - ГЕВГЕЛИЈА - Најголемиот производител на леб во Струмичкиот регион АД "Жито-Струмица" нема да ја покачи цената на лебот до крајот на март. "'Жито-Струмица' располага со доволни количества пченица до новата жетва и поради тоа нема да има покачување на цената на лебот и другите ...

Ќе се казнува вештачкото зголемување на цените на лебот

Дневник

Јакимовски најавува набавка на поевтина пченица

Утрински

Во Струмица нема да се покачи цената на лебот

А1

Цената на лебот зависи од тоа дали пченицата е од Америка или Европа

А1

Утрински Дневник А1 Утрински А1

10 поврзани вести »