TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-07-19 - 2004-07-25

За половина година, трговски дефицит од 595 милиони долари

Утрински - 24.07.2004

Продолжуваат негативните тенденции во размената со странство Вкупниот обем на размената достигна две милијарди долари Обемот на стоковната размена на Република Македонија со странство во првите шест месеци од годинава изнесува 2,04 милијарди долари, при што извозот учествува со 35,4 проценти, а ...

Трговскиот дефицит достигна 600 милиони долари

Време

Рекордна трговска размена со Словенија

Дневник
3 поврзани вести »

Нов лик на градската страница

Дневник - 21.07.2004

ИНТЕРНЕТ Градот Скопје за подобра комуникација со граѓаните ја збогати со содржини официјалната градска страница www.skopje.gov.mk. На новата страница на граѓаните им е овозможен пристап до сета документација од административните служби, како формулари и поднесоци, во електронска верзија.

Електронски верзии на документи, формулари, мапи...

Утрински

Градските документи и формулари достапни на Интернет

Вест
3 поврзани вести »

Пограничната полиција доби американска АБХ- опрема

Утрински - 20.07.2004

Донација АнтибиолоШко- хемиска опрема составена од детектори за окривање радиоактивни материи, дваесет и пет комбинезони и придружни технички помагала вредни 10.000 американски долари вчера на пограничната полиција и беа подарени од американската амбасада во Скопје.

САД на Граничната полиција & доделија 25 одела за заштита од радијација

Дневник

Донација на САД за полициската академија

А1
3 поврзани вести »

Со поголема ефикасност до помали трошоци во здравството

Утрински - 21.07.2004

Во септември ќе почне реализацијата на Проектот за управување на здравството Вака, како што е кај нас, престојот во болница чини повеќе отколку сместување во хотел од А-категорија Болничкото лекување во Македонија е предолго во однос на она што се добива како услуга, односно во однос на направените ...

Десет милиони евра за уште една реформа во здравството

Време

Министерството за здравство и Фондот најавуваат нови реформи

А1
3 поврзани вести »

Жосеп Борел нов претседател на проширениот Европски парламент

Вест - 21.07.2004

СТРАЗБУР, 21 јули - Пратениците во Европскиот парламент вчера го избраа шпанскиот социјалист Жозеп Борел за нов претседател на парламентот на првото заседание во првиот круг од гласањето. Новиот состав на парламентот е избран по проширувањето на Европската унија на 1 мај, која сега има 25 земји - ...

Жозеп Борел нов претседател на Европскиот парламент

А1

Европскиот парламент бира нов претседател

А1
3 поврзани вести »

Двојазично Скопје ги подели граѓаните

Дневник - 20.07.2004

пулсот на скопјани Договорот за двојазично Скопје ги подвои мислењата на граѓаните. Македонците се против таблите, патоказите, улиците и градските институции да бидат напишани и на македонски и на албански јазик. За анкетираните Албанци решението е добро, бидејќи со него добиле повеќе права, но не ...

Скопските социјалдемократи контра двојазичноста

Време

Двојазично Скопје - тема за дилема

Дневник
3 поврзани вести »

Бадентерова бесилка

Дневник - 23.07.2004

коментар - Христо Ивановски Изгледа ќе ни треба нов охридски договор за да ги заштитиме Македонците, Турците, Ромите... во средините каде што Албанците се мнозинство. Ова се наметнува од реалноста во Тетово, барем засега само таму, но не можеме да ја исклучиме потребата од примена на таков договор ...

Бадентер протеран од тетовскиот пашалак

Дневник

Бадентер ќе им кумува на улиците и на плоштадите

Време
3 поврзани вести »

Солистички концерт на Симон Трпчевски на Охридско лето

А1 - 22.07.2004

Вечерва по 5-ти пат солистички концерт на нашиот најславен пијанист Симон Трпчевски кој годинава на отворањето на фестивалот го упати и посланието од името на македонските уметници. „Во секој случај има навистина видно место и прилично добар углед во светската асоцијација на фестивали, сите знаеме ...

Вечер на Рахмањинов со Симон Трпчески во Света Софија

Вест

Концерт на виртуозот на пијано Симон Трпчески посветен на Рахмањинов

Дневник
3 поврзани вести »

Боро Тасевски си заминал на одмор без да го организира работењето на судот

Вест - 23.07.2004

РЕПУБЛИЧКИОТ СУДСКИ СОВЕТ УТВРДИ НЕОДГОВОРНОСТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ВО ОСНОВНИОТ СУД 1 ВО СКОПЈЕ Претставници на Републичкиот судски совет во средата попладне биле во Основниот суд 1 во Скопје и по деталните проверки утврдиле дека Претеседателот на судот Боро Тасевски, пред да замине на одмор не ...

Кривичниот предмет за тепачите на пратеникот Стоиљковиќ му е доделен на судија што е на годишен одмор

Време

Судењето на тепачите на пратеникот Стоиљковиќ не може да почне оти судијката е на одмор

Вест
3 поврзани вести »

Некому во МТВ му растат мустаќи

Дневник - 21.07.2004

Од Струга, местото каде што вистината се слави со поезија, а поезијата со вистина, и порачуваме на главната уредничка на МТВ Горица Попова дека го презираме уредничкото мастило за посебни пригоди, се вели во реакцијата на Кризниот штаб по повод суспензијата на дописникот на МТВ од овој град, ...

МТВ прави класична цензура

Време

МТВ го замолчи дописникот од Струга

Дневник
3 поврзани вести »