TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-09-06 до 2004-09-12

Девалвацијата нема да го спаси стопанството

Дневник - 11.09.2004

интервЈу: ДРАГОЉУБ АРСОВСКИ, ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА Македонија постигна ценовна стабилност, но не и макроекономска, за која е потребен голем раст на БДП и на индустриското производство, намалување на невработеноста, раст на инвестициите.

Стартува кредитниот регистар

Дневник

Комерцијална банка догодина ќе бара кредитен рејтинг

Вест

НБМ ќе води Кредитен регистар за сите кредитокорисници

Утрински

Комерцијална банка би се продала само на една од топ - 20 европски банки

Утрински

Вечер А1 Утрински Канал5 Вечер Време Вечер

12 поврзани вести »

Убиениот Пакистанец и наклеветениот Индиец не се терористи

Утрински - 11.09.2004

Меѓу убиените кај Раштански Лозја постои лице со име Умар Фарук, но тој нема криминално досие Борис Георгиевски Меѓу седумтемина убиени економски емигранти кај Раштански Лозја навистина постои лице со име Умар Фарук, но се работи за Пакистанец, а не за Индиец, велат извори во правосудството и ...

"Убиениот терорист" е жив и здрав

Утрински

Непознатиот Индиец бил познат борец за Кашмир

Дневник

Пакистанците не пукале пред да бидат убиени

Дневник

Бошковски испратил "лавови" да ја штитат Амбасадата на САД

Дневник

Време Утрински Дневник Дневник А1 Дневник

11 поврзани вести »

Партизан ги растури вардарци

Вест - 11.09.2004

РАКОМЕТ - ТВ-ТУРНИР НА ШАМПИОНИТЕ ВО ДОБОЈ Нашиот шампион Вардар си ги намали шансите за одбрана на титулата на меѓународниот ТВ-турнир на шампионите во Добој, откако во рамките на второто коло доживеа тежок пораз од белградски Партизан.

Вардар загуби со девет гола разлика од Партизан

Време

Вардар нема да го брани трофејот од лани

Дневник

Вардар почна со победа над домаќинот Слога

Време

Вардар подобар од домаќинот на стартот

Вест

Дневник А1 Вест Дневник Вечер

10 поврзани вести »

Вработените на „Сувенир“ повторно протестираат пред Собранието

А1 - 10.09.2004

Дел од вработените во фабриката за оружје и муниција „Сувенир“ од Самоков и денеска протестираат пред Собранието, барајќи исплата на шесте заостанати плати и придонеси кон фондовите за пензиско и здравствено осигурување за последните 20 месеци.

Поддршка за барањата на работниците од Сувенир

Време

Самоковци на собраниски барикади за корка леб, државниот врв на коктел

Време

Албански бизнисмен нишани на фабриката за муниција

Вест

Од "Сувенир" останаа сувенири

Дневник

А1 А1 Време Дневник А1

10 поврзани вести »

Премиерски влог за поголема соработка меѓу Охрид и Дубровник

Време - 09.09.2004

ЗАВРШИ ПОСЕТАТА НА ИВО САНАДЕР Иво Санадер, премиерот на Хрватска, дводневната официјална посета на Македонија ја заврши со посета на познатите културно-историски споменици во Охрид - Плаошник, Галеријата на икони и црквите „Свети Климент“ и „Света Софија“.

Македонија ќе праќа бродоградители во Хрватска

Вест

Политичката стабилност е предуслов за економски пораст

Време

Средба на сто компании од Македонија и од Хрватска

Време

Скопје и Загреб сакаат подобри и поинтензивни односи

Утрински

Дневник Вечер А1 Време Дневник

10 поврзани вести »

Дивите трговци со учебници остануваат пред МНТ

Време - 11.09.2004

ОДЛОЖЕНА АКЦИЈАТА НА ПОЛИЦИЈАТА И НА ИНСПЕКТОРИТЕ Продавачите на стари учебници што тргуваат на Кејот пред Македонскиот народен театар нема да бидат отстранети, и покрај тоа што Министерството за внатрешни работи најави дека тоа ќе се случи до крајот на оваа недела.

СТАРО КУПУВАМ - НОВО УЧАМ

Вечер

Кејот е преплавен од ѓубрето на продавачите на стари учебници

Време

Продавачите на стари учебници на Кејот ќе тргуваат уште денеска

Време

Се „туркаат“ неодобрени учебници за да се профитира

Време

Време Утрински Утрински Дневник Дневник

10 поврзани вести »

Острени: Ова не е Македонија на Глигоров

Време - 10.09.2004

ПО ПРОСЛАВАТА НА 8 СЕПТЕМВРИ Глигоров сакаше да направи национална држава на само една етничка група, Македонија сакаше да ја направи национална држава на Македонците. Ова е реакцијата на Гзим Острени по говорот на поранешниот претседател на Македонија Киро Глигоров на прославата на 8 Септември.

Глигоров: Ние друга татковина немаме

Вест

Промовирана книгата "Виорни времиња" од Киро Глигоров

Утрински

Задоволство што постои Македонија

Дневник

ДРУГА ТАТКОВИНА НЕМАМЕ

Вечер

А1 А1 Вест Утрински

9 поврзани вести »

Оспоруваниот Пјер ван Хојдонк сам ја победи Холандија

Време - 10.09.2004

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2006, ПРВА ГРУПА Холандската фудбалска легенда Марко ван Бастен со триумф стартуваше во квалификациите за Светското првенство (СП) 2006 година во Германија и ја победи Чешка во дербито на првата група, во која е и Македонија.

Холандија и се одмазди на Чешка за поразот од ЕП

Утрински

Романија единствена со девет бода

Дневник

Влезниците за Холандија - 600 ден.

Дневник

Ван Бастен дебитираше со победа против Чешка

А1

А1 Време Утрински А1

9 поврзани вести »

Светлана Кузњецова победничка на „Флешинг Медоус“

А1 - 12.09.2004

Светлана Кузњецова го освои Њујорк, добивајќи ја серуската финална пресметка со Елена Дементиева на тенискиот гренд слем „Флешинг Медоус“. Светлана Кузњецова стана првата русинка што триумфирала на Флешинг Медоус. Во првото се руско финале во историјата на отвореното првенство во Њујорк таа ја ...

Тениски гренд слем У.С. Опен ќе добие руска шампионка

А1

Судиска грешка ја прати Капријати во полуфиналето

Вест

Морезмо ја пропушти шансата да биде прв светски рекет

Време

Серина загуби по судиска неправда

Дневник

А1 Време Дневник А1

9 поврзани вести »

Џема Исламија зад бомбашкиот напад во Џакарта

Вест - 11.09.2004

ЏАКАРТА, 11 септември (Ројтерс) - Индонезиската полиција вчера почна опширна потрага по милитантите поврзани со Ал Каеда кои се обвинети за самоубиствениот напад со автомобил-бомба пед австралиската амбасада што ги потресе двете држави пред претстојните избори.

Напаѓачите од Џакарта ќе се гонат докрај

Утрински

„Џема Исламија“ одговорна за нападот во Џакарта

А1

Бомба уби 8-мина пред австралиската амбасада во Џакарта

Вест

Масакр пред австралиската амбасада во Џакарта

Време

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »