TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-09-06 до 2004-09-12

Кенан Хасипи останува лидер

Време - 06.09.2004

КОНГРЕС НА ДПТ Пратеникот Кенан Хасипи останува на чело на Демократската партија на Турците, решија делегатите на завчерашниот конгрес на партијата. За партиски секретар е избран Енди Мусли, а конституирано е и Централното собрание, чија прва задача ќе биде да донесе одлука за учество на ДПТ во ...

ДПТ не сака да излезе од коалицијата

Утрински

Турците нема да # раскинат на владејачката коалиција

Дневник
3 поврзани вести »

Македонските универзитети се поврзаа во мрежа

Време - 07.09.2004

ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА СОВРЕМЕНА МРЕЖНА ИНФРАСТРУКТУРА Скопскиот, битолскиот, тетовскиот и универзитетот „Југоисточна Европа“ од вчера се поврзани во современа комуникациска мрежа, откако во употреба беше пуштена мрежната инфраструктура МАРНЕТ.

МАРНет ги поврза универзитетите и МАНУ

Утрински

Универзитетите се поврзаа преку мрежата „Марнет“

А1
3 поврзани вести »

Пештанци со штрајк со глад ќе ги враќаат имотите во автокампот Градиште

Вест - 06.09.2004

ДЕНАЦИОНАЛИЗАЦИЈА Претставници од 36-те семејства од Пештани, кои си го бараат назад земјиштето, ќе штрајкуваат со глад во шаторите што во саботата ги подигнаа пред влезот во автокампот Пештанци од завчера повторно протестираат пред автокампот Градиште, барајќи да им се вратат нивните ...

Пештанци со штрајк со глад сакаат да го лапнат земјиштето на автокампот „Градиште“

Време

Наследниците на Градиште во штрајк со глад

Дневник
3 поврзани вести »

Андреевски излага самостојно, графичарите - групно

Време - 10.09.2004

ДВЕ ИЗЛОЖБИ НА МАКЕДОНСКИ УМЕТНИЦИ ВО САД Самостојна изложба на македонскиот ликовен уметник Сергеј Андреевски е поставена во галеријата „Норвел“, на Центарот за визуелни уметности „ Waterworks Visual Arts Center “ во Салзбери, Северна Каролина, САД.

Македонија со шестмина сликари во САД

Вест

Две изложби на македонски уметници во САД

Дневник
3 поврзани вести »

Прва победа за Барикело сезонава во Формула 1

А1 - 12.09.2004

Рубенс Барикело ја предводеше големата 1-2 победа на Ферари на домашен терен, на италијанското Формула 1 гранд при во Монца. Ферари во најдобар момент ја демонстрираше надмоќта во Формула еден шампионатот. Рубенс Барикело и Михаел Шумахер остварија двојна победа во домот на Ферари, на италијанското ...

Барикело во Италија ќе стартува од пол позицијата

А1

Останува Барикело да се бори за второто место

Дневник
3 поврзани вести »

Освоен Голем Кораб по повод Денот на државноста

Време - 07.09.2004

ПЛАНИНАРСТВО Со учество на повеќе од 1.000 планинари од 14 држави, во неделата се одржа 13-тото традиционално меѓународно искачување на врвот Голем Кораб (2.754 метри), по повод Денот на државноста на Република Македонија, 8 Септември.

Во чест на Денот на државноста традиционално искачен Голем Кораб

Утрински

Планинарите на Кораб дочекани со престрелка

Дневник
3 поврзани вести »

Сега повеќе ќе и се посветам на кореографијата

Утрински - 10.09.2004

Искра шукарова е разреШена од функцијата директор на Балетот при МНТ Балерината и кореографката Искра Шукарова повеќе не е на функцијата директор на Балетот на МНТ. Таа е разрешена по пат на заеднички договор со генералниот директор на МНТ, Мирко Стефановски.

Интензивно лето на Искра Шукарова

Време

Искра Шукарова разрешена од директорка на Балетот

Дневник
3 поврзани вести »

Иџет Мемети трга кон ЕУ со машини за чукање

Време - 10.09.2004

ВО ЕРАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ Никола Стојанов Министерството за правда ќе купи 80 електронски машини за чукање на латинично писмо, со кои ќе ги опреми канцелариите во кои нема струја на 25 подрачни единици на тој ресор, пишува во отворениот повик за набавка објавен во „Службен весник“ минатиот петок.

Со машини за чукање во ЕУ

Вест

МЕМЕТИ КУПУВА МАШИНИ ЗА ЧУКАЊЕ

Вечер
3 поврзани вести »

Бранко се симна оти Миле не можеше да се качи

Вест - 09.09.2004

СОБРАНИЕТО НЕДОСТАПНО ЗА ИНВАЛИДИ Во Собранието нема платформа за хендикепирани, па средбата на Бранко Црвенковски и Миле Стојковски, кому претстедателот сакаше да му честита за подвигот што со количка помина над 700 километри за да стигне во А Собранието на Македонија не е достапно за лицата со ...

Се слушна гласот на хендикепираните

Време

Црвенковски му честиташе на Стојкоски кој со инвалидска количка стигна во Атина

Утрински
3 поврзани вести »

А кој го родил Бог?

Време - 11.09.2004

ЗБРКА НА СРПСКИТЕ ОСМООДДЕЛЕНЧИЊА Откако стана министерка за образование, Љиљана Чолиќ направи едно чудо гафови, но сега ја претера! Ја отвори Пандорината кутија, а изгледа дека не е ни свесна за тоа! Не е ниту доследна, бидејќи откако го исфрли Дарвин и ја доведе во прашање биологијата како наука, ...

Српските деца ќе учат дека Господ го создал човекот

Време

Србите не потекнуваат од мајмуни

Дневник
3 поврзани вести »