TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-09-06 до 2004-09-12

Сега треба да ги засукаме ракавите за промоција на филмот

Време - 11.09.2004

„Големата вода“ македонски кандидат за „оскар“ Наташа Бунтеска Дури сега, по одлуката на комисијата на Друштвото на филмските работници на Македонија, филмот „Големата вода“ да биде македонски кандидат во трката за „оскар“, претстои најголемата работа за соодветната промоција на филмот, вели ...

"Големата вода" македонски кандидат за Оскар и без долгови

Вест

"Големата вода" македонски кандидат за "Оскар"

Утрински
3 поврзани вести »

"Парите се отепувачка" и "Татко" на фестивал во Албанија

Вест - 07.09.2004

Театарските претстави "Парите се отепувачка" во режија и адаптација на Љупчо Ѓоргиевски и "Татко" на режисерот Слободан Унковски со Бајруш Мјаку гостуваат на меѓународниот театарскиот фестивал во Саранда, Албанија. Ревијалниот фестивл "Бутринт 2000" е дел од синџирот на медитерански театарски ...

'Парите се отепуваЧка" и 'Татко" на фестивалот'Бутринти 2000"

Утрински

"Татко" на фестивали во Тирана, Каиро и во Приштина

Дневник
3 поврзани вести »

Кина ќе и додели на Македонија грант од 2,5 милиони долари

Утрински - 11.09.2004

Потпишан договор за економско-техничка соработка Владата на Македонија и владата на Народна Република Кина вчера потпишаа договор за економска и техничка соработка. Договорот предвидува грант за Македонија во висина од 2,5 милиони долари, а Владата треба да донесе одлука за што ќе бидат искористени ...

Кинески грант од 2,5 милиони долари за развој на младите

Дневник

Македонија и НР Кина потпишаа договор за соработка

А1
3 поврзани вести »

Правна помош за 158 граѓани против државата

Време - 11.09.2004

ТРАНСПАРЕНТНОСТ МАКЕДОНИЈА Граѓаните немаат доволно доверба оти институциите ќе им го решат проблемот и најчесто се одлучуваат тоа да го сторат преку барање „врски“ во нив, е општ заклучок на Транспарентност-Македонија, под чија капа работат центрите за правна помош на граѓаните во Скопје, Тетово, ...

Граѓаните мислат дека без врски не можат да решат ништо

Утрински

Граѓаните жртви во остварувањето на своите права

А1
3 поврзани вести »

Вратете го Ѕидот

Време - 11.09.2004

СЕКОЈ ПЕТТИ ГЕРМАНЕЦ БАРА Секој петти Германец би сакал повторно да го види Берлинскиот ѕид, кој ја разделуваше земјата за време на Студената војна, но беше урнат пред 14 години, покажала анкета на јавното мислење што ја спровел институтот „Форса“.

Секој петти Германец повторно сака Берлински sид

Вест

ГЕРМАНЕЦТЕ ЗА НОВ БЕРЛИНСКИ ЅИД!?

Вечер
3 поврзани вести »

Лекции за прва помош

Дневник - 11.09.2004

ДЕНЕСКА НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА Со голема манифестација на градскиот плоштад Македонија, денеска во 11 часот Црвениот крст на Македонија ќе го прослави Светскиот ден на првата помош под мотото "Првата помош е гест на хуманост".

Идните возачи пак ќе полагаат прва помош во Црвен Крст

Вест

Црвениот крст ќе ги едуцира идните возачи

Време
3 поврзани вести »

Турција ќе соработува со прилепски „Еурокомпозит“

Време - 09.09.2004

БУЧКОВСКИ - ЃОНУЛ Турција ќе соработува со прилепската фирма „Еурокомпозит“, која в година ќе учествува и на саемот за наменска индустрија. Така се договорија македонскиот и турски министер за одбрана, Владо Бучковски и Венџи Ѓонул, кој истакна и дека Турција целосно ја поддржува Македонија во ...

Турција, муштерија на нашата наменска индустрија

Дневник

Македонија е блиску до НАТО, а тоа е заслуга на Турција, оцени Бучковски

А1
3 поврзани вести »

Тавитијани свиреа со Американката Розен Витро

Вест - 09.09.2004

НА ЏЕЗ КОНЦЕРТОТ ВО "КОЛОСЕУМ" На џез концертот на Американката Розана Витро и нејзиното трио во летниот клуб "Колосеум", на сцената ги покани дуото браќата Тавитијани , шsо бше спешл изненадување на вечерта. Диран свиреше на клавијатур На џез концертот на Американката Розана Витро и нејзиното трио ...

Џезот како универзален музички јазик

Дневник

Џез-концерт на Росана Витро и нејзиното трио

Дневник
3 поврзани вести »

Сребра за Македонија и Џиџалески

Вест - 10.09.2004

РАКЕТНО МОДЕЛАРСТВО - СП ВО ПОЛСКА ПРИЛЕП. - На последниот натпреварувачки ден на 15. Светско првенство во ракетно моделарство, што од 5 до 9 септември се одржуваше во полскиот град Деблин, младите македонски ракетни моделари уште еднаш ја потврдија својата висока класа.

Злато за Македонија во стример

Вест

Македонците меѓу најдобрите ракетни моделари во светот

Дневник
3 поврзани вести »

Експлозија уби седум американски маринци и тројца ирачки гардисти

Утрински - 07.09.2004

ФАЛУЏА ФАЛУЏА - Во експлозија на автомобил-бомба во близина на ирачкиот град Фалуџа, кој е под контрола на бунтовниците, вчера загинаа седум американски маринци и тројца припадници на Националната гарда, соопшти американската војска.

Шест американски војници загинаа во Фалуџа

А1

Американската армија изврши серија воздушни напади врз Фалуџа

А1
3 поврзани вести »