TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-09-20 - 2004-09-26

ВМРО Македонска се за референдум, но против здружената опозиција

А1 - 26.09.2004

Во Македонска на Стојменов се за референдум, но против здружената опозиција, бидејки во неа имало луге кои референдумот го користат за партиски цели. „Некои личности таму, сакаат тоа прашање да го исполитизираат и партизираат, што е уште пострашно.

"ВЛАДАТА ЌЕ ГО ФАЛСИФИКУВА РЕФЕРЕНДУМОТ"

Вечер Прес

Батлер: „Македонија ќе се соочи со несигурност ако успее референдумот“

А1

Референдумскиот буџет два пати помал од претседателските избори

Утрински

Граѓаните да излезат на референдум за да спречат фалсификат

Време

Дневник Дневник Утрински Утрински Време Вест Дневник Време

45 поврзани вести »

ПРЕМИЕРОТ НА ГОСТИ, ДОМАЌИНОТ БЕЗ ФИСКАЛНА

Вечер Прес - 26.09.2004

Премиерот Хари Костов решил да олабави од политиката и децентрализацијата и се упатил во неколку гостиварски фирми за лично да се запознае со проблемите со кои се соочуваат новопечените бизнисмени. Па така , завчера тој беше гостин на “Доломит Вардар", мал погон на пропаднатиот гигант “Силика" кој ...

Костовски ќе дејствува преку Граѓанското движење на Македонија

Утрински

Костовски нема да го предводи тимoт за референдумот

А1

Костовски набргу ќе соопшти дали ќе учествува во кампањата за референдум

Утрински

Костовски: Фудбалерите го осрамотија клубот

Време

Утрински Дневник Канал5 Време А1 А1 Утрински Дневник

31 поврзани вести »

МПЦ упати протесни писма до Грчката и до Бугарската црква

Утрински - 25.09.2004

Поради неканонското постапување на владиците кои сослужуваа со Јован Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква упати протестно писмо до Грчката и до Бугарската православна црква со остра реакција, негодување и опоменување за противканонското и нецрковно однесување на нивните ...

МПЦ протестира до поглаварите на ГПЦ и на БПЦ и бара извинување

Време

Не мешајте се во нашата автокефалност!

Вест

Протест до грчката и бугарската црква

Дневник

МПЦ упати протестно писмо до ГПЦ и БПЦ

А1

Канал5 Дневник Дневник Време Време Утрински Дневник Време

27 поврзани вести »

Јовановски испука за петто место

Дневник - 24.09.2004

ПАРАОЛИМПИЈАДА ВО АТИНА - СТРЕЛАШТВО Во финалето на дисциплината малокалибарски пиштол - слободен избор 50 метри, Јовановски го потврди петтото место, што го имаше и во квалификациите, Каранфилов е 22-ри, Наковска-Бикова 26-та Бранимир Јовановски го освои петтото место во дисциплината ...

Петто место за Бранимир Јовановски

Утрински

Јовановски петти по последните три слаби серии

Вест

“ПЕТКА” ЗА ЈОВАНОВСКИ

Вечер Прес

Јовановски го освои 5 место на 50 метри малокалибарски пиштол

А1

А1 Утрински Време Вест Време Вечер Прес Време Дневник

27 поврзани вести »

Серџо Таунга си замина од Македонија

А1 - 26.09.2004

Серџо Таунга си замина од Македонија, одлета за Истанбул, од каде ќе продолжи за Ирак. Вели не бега, туку оди да дознае повеќе информации за тројцата киднапирани кумановци Далибор Лазаревски, Драган Марковиќ и Зоран Насковски.

Двајца Еѓипќани киднапирани среде Багдад

Вест

Шпекулациите за киднапираните ноќна мора за семејствата

Утрински

Ирак одговори на нотата на Митрева, нови информации нема

Утрински

Семејствата на тројцата Кумановци без информации

А1

Утрински Утрински Дневник Вечер Прес Утрински Вест Време А1

19 поврзани вести »

КОНТРА

Вечер Прес - 26.09.2004

ЖАРКО КАРАЏОСКИ: СДСМ МЕНУВА СТАВОВИ ПРЕКУ НОЌ Очигледно во СДСМ немаат јасни ставови, туку ги менуваат преку ноќ. Ние и на Комисијата, но и денеска ка- жавме дека нема цврсти при- чини за смена на Кирил Андоновски, а позицијата очигледно ги сфати аргументите и го прифати амандманот.

ДПМНЕ: „Останувањето на Андоновски во ДИК е преседан“

А1

Црвенковски и Георгиевски ја објавија коалицијата

Дневник

Вмровците се натегаа, Вељановски извиси

Време

ДИК комплетирана

Дневник

Време Утрински Вест Вест А1 Вест Утрински Дневник

15 поврзани вести »

Исламистички веб-сајт објави дека Британецот во Ирак е убиен

А1 - 25.09.2004

Терористичката групација „Тавхид вал џихад“ на јорданецот Абу Мусаб ел Заркави го уби во Ирак британскиот заложник Кенет Бигли, објави денеска еден радикален исламистички веб-сајт. Британското Министерство за надворешни работи веднаш изрази сомневање во вистинитоста на оваа информација.

Јас сум Кен Бигли од Ливерпул...

Време

САД го саботирале ослободувањето на британскиот заложник

Утрински

Убиени двете италијански заложнички?

Време

Исламистичка група објави обезглавување на американски заложник

А1

Дневник Утрински Време А1 Време Утрински Дневник Утрински

14 поврзани вести »

Сувенирци добија само ветувања

Дневник - 25.09.2004

ВЛАДАТА ТАКТИЗИРА Вработените го одложија заземањето на фабриката откако вчера им било ветено дека во следната недела ќе добијат отпремнини Синдикатот на вработените во Фабриката за муниција "Сувенир" од Самоков, за која Владата побара стечај, го одложи влегувањето во фабриката откако вчера им било ...

Работниците во Сувенир се помирија со ликвидацијата

А1

Сувенирци окапаа во државната чекалница

Дневник

Протестите ќе продолжат

Време

Животот е сувенир во Самоков

Дневник

Утрински А1 Дневник Време Утрински А1 Канал5 Вест

13 поврзани вести »

Фудбал: Работнички К се врати на лидерското место

А1 - 26.09.2004

Работнички Кометал се врати на лидерското место, по Вардар жртва на младиот состав на Беласица и актуелниот шампион. Агонијата на Силекс продолжи и на Цементарница, а Слога Југомагнат со надежна победа по петте порази во серија.

Романтична лекција за Вардар

Утрински

Работнички К. протатни и покрај Вардар

Време

Илијоски го нокаутира Вардар

Дневник

"Кометалци" на чекор до четврт-финалето

Вест

А1 Утрински Вест Време Утрински Вест Вест А1

13 поврзани вести »

Трансфер на пратеници

Дневник - 25.09.2004

Павле ТраЈанов Еден пратеник во 2000 година изјави дека на опозицијата и се даваат голови со петица, сакајќи да каже дека се става на страната на парламентарното мнозинство, по што владиниот кабинет на Љубчо Георгиевски опстана.

Љубчовистите повеле битка за „отцепување“ и пред Уставниот суд

Време

Со свој камен по глава

Дневник

Партиите поделени по барањето за пратенички трансфери

Утрински

Груевистите против трансфери

Дневник

Време Време Утрински Вест Дневник Вечер Прес Канал5

12 поврзани вести »