TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

СМК поднесе жалба до Врховниот суд за референдумот

А1 - 14.11.2004

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров денеска, во законскиот рок, преку Државната изборна комисија поднесе жалба до Врховниот суд на Република Македонија во врска со резулатите од референдумот, што се одржа на седми овој месец.

Тодор Петров поднесе жалба до Врховниот суд за оспорување на резултатите од референдумското изјаснување

Канал5

Власта ја истрауматизира нацијата

Време

ВМРО-ДПМНЕ не му дозволила на Петров да повика на улична демократија

Утрински

Петров се жали до Врховниот суд

Дневник

Дневник А1 Време Време Утрински Утрински Дневник Дневник

108 поврзани вести »

Израел им дозволи на палестинските сили и понатаму да носат оружје

А1 - 14.11.2004

Израел донесе одлука да им дозволи на палестинските сили за безбедност и после погребот на палестинскиот лидер Јасер Арафат извршен во петокот, да можат да носат оружје на јавни места, јавија синоќа израелски воени извори. Одлуката, според изворите, има поддршка од израелскиот премиер Ариел Шарон и ...

Ахмед Кореи нов лидер на палестинскиот совет за национална безбедност

А1

Палестинците ќе избираат нов лидер пред 9 јануари

А1

Претставникот на ПЛО во ОН смета дека Арафат е отруен

А1

Хаос на погребот на Арафат во Рамалах

Вест

Вест Дневник Вечер А1 А1 Време Вест Време

53 поврзани вести »

Продолжуваат судирите во Багдад и Фалуџа

А1 - 14.11.2004

Во северниот дел на Багдад и во југозападниот дел на Фалуџа од утринава се водат судири меѓу американските сили и бунтовниците. Судирите северно од Багдад почнаа откако бунтовниците вопставија контрола врз магистралата која ја поврзува престолнината со северниот ирачки град Мосул.

Над 1.000 жртви во борбите во Фалуџа

А1

Операцијата во Фалуџа заврши, убиени 1.000 бунтовници

А1

Голема хуманитарна катастрофа во Фалуџа

Вест

Американците ги приклештија бунтовниците во Фалуџа

Утрински

Дневник А1 Време Дневник А1 Вест Вест Време

29 поврзани вести »

Двете декларации патуваат одделно во ЕУ, НАТО и во ЕУ

Време - 12.11.2004

ПО ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА Александра М. Митевска Во седиштата на ЕУ, на НАТО и на ООН наскоро ќе пристигнат двете идентични декларации за стратегиските интереси на Македонија, кои политичките партии завчера ги потпишаа на два различни места - во Охрид и во Скопје.

Ако беше до тоа, ние одамна ќе бевме во ЕУ!

Време

Лидерите ја потпишаа декларацијата на Црвенковски

Време

Опозиционерите се потпишаа во Скопје

Вест

Црвенковски: Заврши рамковна, продолжува европска Македонија

Вест

Време Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер Вечер А1

29 поврзани вести »

Загина работник на "Електростопанство на Македонија"

Вечер - 13.11.2004

Едно лице загина, а две се полесно повредени во вчерашната несреќа што се случи на патот кон браната "Матка-2" во Скопје. Од одрон на карпа почина педесетогодишниот инженер Борко.В од Скопје, вработен во "Електростопанство" - Македонија Со полесни повреди минале две лица, исто така вработени во ...

Ограбена филијалата на "Македонска банка"

Вечер

Како "југо" - нема друго

Вечер

Новицки со "сатар" рака

Вечер

Пижамите и блузите наместо во Косово на "Дижонска"

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

26 поврзани вести »

МПЦ: „Нема отстапување од автокефалниот статус“

А1 - 14.11.2004

Нема отстапување од автокефалниот статус на Македонската православна црква и од нејзиното уставно име и нема да се дозволи злоупотреба на името Охридска архиепископија. Ова се клучните заклучоци во завршната резолуција на Црковно-народниот архиепископски собор што заврши вчера во манастирскиот ...

Место за името, црквата расправаше за пари

Вест

Тимотеј ги избрка новинарите, Стефан им се извини

Време

МПЦ нема да дозволи формирање паралелна православна црква

Утрински

Тимотеј ги нарече новинарите шпиони

Утрински

Дневник Дневник Вечер А1 Време Вест Утрински Дневник

26 поврзани вести »

Ќе го дисциплинираат и спикерот

Време - 13.11.2004

ПРАТЕНИЦИТЕ МУ НАЈДОА МААНИ НА ПЛАНОТ НА ЈОРДАНОВСКИ Александра М. Митевска Во новиот собраниски деловник треба да се вметнат и мерки за дисциплинирање на претседателот на парламентот. Така Жарко Караџоски од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера ги коментираше измените на деловникот што ги ...

СДСМ ќе ја „пушти“ ВМРО-народна во парламентот

Време

Јордановски се однесува како даскал

Вест

Караџоски предлага да се дисциплинира и Јордановски

Утрински

Собранието не може да му го одземе мандатот на Бошкоски

Утрински

Дневник Вечер Вечер А1 Време Вест Утрински Дневник

24 поврзани вести »

Да умрев, не ќе знаев дека Македонија е правна држава

Вест - 12.11.2004

ЈАКИМОВСКИ УПОРНО ГО ПРАВДА ОТВОРАЊЕТО НА ПЛОМБИРАНИТЕ ДУЌАНИ Има ли право овој народ да се радува, Министерството за економија во тие моменти мислеше и на тие 74 објекти што беа затворени, изјави министерот за економија Стевчо Јакимовски, правдајќи ја одлуката за предврем "Да умрев во четвртокот, ...

Јакимовски: И јас сум човек од крв и месо

Време

Да умрев во четвртокот, не ќе знаев дека Македонија е правна држава

Дневник

Го искористив правото што ми е дадено со закон

Вечер

Тасева: Јакимовски ги проширил своите права

Време

Утрински Вечер Утрински Дневник А1 Време Вест Вест

23 поврзани вести »

Чешка е новиот голем предизвик за нашата фудбалска репрезентација

А1 - 14.11.2004

Селекцијата на Чешка е новиот голем предизвик за нашата фудбалска репрезентација во мундијалскиот квалификациски циклус што продолжува в среда. Чесите и покрај почитта кон противникот на градски во Скопје доаѓаат по цел плен особено по киксот на Холандија која загуби два драгоцени бода против ...

Седлоски пристигнува во понеделник во Скопје

Утрински

СЕДЛОСКИ и уште петмина, пристигнуваат в понеделник

Вечер

Седлоски не игра со Чешка?

Вечер

Цапар ги повика и Жилсон и Лазаревски

Време

Вест Утрински Дневник Вечер А1 Време Вест Утрински

21 поврзани вести »

Солана: Референдумот немаше да успее и без потегот на САД

Утрински - 12.11.2004

Предавање на еврофункционерот во Лондонската школа за економија (ЛСЕ) ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Референдумот во Македонија за новата територијална поделба на земјата, што се одржа минатиот викенд, не успеа уште пред да уследи признавањето на уставното име на државата од страна ...

Референдумот не успеа уште пред одлуката на САД

Дневник

Солана одбил да одговори од која земја доаѓа во Грција

Време

Грција ќе бара нова лисабонска декларација од ЕУ?

Утрински

ЧОКОЛАДОТО НА СОЛАНА

Вечер

А1 Вест Време Време Утрински Дневник Вечер А1

21 поврзани вести »