TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-29 до 2004-12-05

Џафери: „Корупција нема само кај Албанците“

А1 - 05.12.2004

Арбен Џафери од ДПА на слична линија со ДУИ. Корупција нема само кај Албанците, туку во неа се заглавени сите. По средбата со мандатарот Бучковски, тој побара власта да не навлегува во проблемот само заради своја промоција. „Ние го поддржуваме проектот или тенденцијата да се фатат сите крадци, но ...

Средба на Бучковски со Џафери во седиштето на ДПА

А1

Бучковски со министрите за економија и финансии ќе ја кројат економската програма

Утрински

Бучковски побара поддршка од Џафери за идните владини приоритети

Утрински

Поддршка за уставните промени за правосудството

Вест

Време Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник Канал5 А1

55 поврзани вести »

Јушченко добивал смртни закани за време на предизборната кампања

А1 - 05.12.2004

Украинскиот опозициски лидер Виктор Јушченко во денешното интервју за Би-Би-Си истакна дека добивал смртни закани и оти очекувал да биде отруен за време на предизборната кампања во земјата. Тој посочи дека неговата лична безбедност ќе биде клучен момент при прегласувањето на вториот круг од ...

Во Украина почна предизборната кампања за вториот круг од изборите

А1

Јанукович се откажа од победата, но не ја дава фотелјата

Утрински

Вториот круг од изборите во Украина ќе биде повторен на 26 декември

А1

Двете Украини и „Портокаловата револуција“

Време

Време Утрински Дневник Вест Време Утрински Дневник Вечер

46 поврзани вести »

На листата и "Лошо образование"

Вечер - 04.12.2004

ЛОС АНЏЕЛЕС, 4 ДЕКЕМВРИ (МИА) - Неколку филмови од неанглиско говорно подрачје веќе се елиминирани од трката за Оскар, со оглед на правилото дека не можат да бидат работени во копродукција, како и тоа оти една земја не може да испрати повеќе од еден филм.

ГРУЕВСКИ БАРА АМНЕСТИЈА ЗА "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА"?

Вечер

Експеримент "бронхитис"

Вечер

"Вечер" - прв македонски весник на "Pressdisplay"

Вечер

"Договорот е за почит, но тој е наша заслуга!"

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

42 поврзани вести »

Нов предлог од Ахмети за новата Влада

А1 - 05.12.2004

Преговорите за новата Влада се сеуште во ќорсокак. Од синоќа на маса е и предлогот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, Буџаку да остане министер за транспорт и врски барем уште два до три месеци, а потоа овој ресор да се трампа за друг. Ова Ахмети му го предложил на Бучковски на синоќешната средба.

Давитковски: "Владата се составува од партиски списоци°

Утрински

Буџаку заминува во пакет со Јакимовски и со Стефановски?

Утрински

Мандатарот Владо Бучковски најверојатно ќе побара од ЛДП да предложи друг кандидат за министер за труд и социјална политика

Канал5

Давитковски: „Владата се составува од партиски списоци“

А1

А1 Вест Вест Вест Време Време Вест Утрински

39 поврзани вести »

Ахмети и Тачи ќе одат на мисија во Кондово

А1 - 05.12.2004

На иницијатива на двете најголеми албански политички партии, а со поддршка на мандатарот Бучковски, Кондово ќе биде следната дестинација на лидерот на ДУИ, Али Ахмети и потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи. Нивната посета во Кондово треба да ги демантира информациите дека вооружените групи во ...

Владата треба да се справи со ситуацијата во Кондово

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ бара од власта акција за Кондово

А1

Шеќеринска: На Кондово се тестира државноста

Вест

Не можеме да одиме во Европа преку Кондово

Време

Време Утрински Дневник А1 Време Дневник Време Време

35 поврзани вести »

Германија ризикува да увезе СИДА поради секс туризмот

Вест - 03.12.2004

ФРАНКФУРТ ОДЕР (Ројтерс) - Германија ќе се соочи со високи стапки на инфицирани од ХИВ-вирусот ако илјадници германски туристи продолжат да бараат евтин и незаштитен секс преку источната државна граница, предупредија активистите за здравствена заштита.

Франкофоните ги потсетија пратениците на Декларацијата против ХИВ/сида

Време

Болните ќе добијат амбуланта, дневен центар и пратеничка поддршка

Време

Кина и Индија конечно во борба против СИДА

Вест

Ќе се отвори амбуланта за дневно лекување на ХИВ-болните

Утрински

Дневник А1 А1 Време Дневник Канал5 Вечер Вест

19 поврзани вести »

Тадиќ уште излезе и виновен

Време - 04.12.2004

ПО ИНЦИДЕНТОТ ВО БЕЛГРАД Откако преживеа обид на гневен возач да удри во неговата лимузина, српскиот претседател Борис Тадиќ беше обвинет од низа противнички партии за инцидентот. - Некои политичари во оваа земја сакаат и за газење кокошка на пешачки премин да ги обвинат остатоците на претходниот ...

"Атентаторот" Цимплзаработи два дена притвор

Дневник

СРС: „Обезбедувањето на Тадиќ виновно за сообраќајката“

А1

Тадиќ има сообраќајка, а не обид за атентат

Вест

Нападот врз Тадиќ отпишан како сообраќајка

Време

Дневник Вечер А1 Вест Време Утрински Дневник А1

17 поврзани вести »

Костов незаконски го прислушувал Буџаку

Време - 04.12.2004

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ Премиерот во оставка Хари Костов незаконски ги прислушувал телефонските разговори на Агрон Буџаку, министерот за транспорт и врски, обвини вчера Ѓорѓи Наумов, претседател на Комисијата за борба против корупција на ВМРО-ДПМНЕ.

Костов е недоследен и селективен

Дневник

Џабе рече ако нема кој да пресече

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Костов дека ги прекршил законите

А1

Митото од 200 илјади евра за "шпанското чудо" платено во пицерија во Тетово

Вест

Време Утрински Дневник Вечер А1 Време Утрински Дневник

15 поврзани вести »

УНМИК го одби српското барање за поништување на изборот на Харадинај

А1 - 05.12.2004

Мисијата на ОН на Косово го отфрли денеска барањето на властите од Србија да се поништи изборот на Рамуш Харадинај, лидерот на Алијансата за иднината на Косово, за нов премиер на покраината. Портпаролот на УНМИК Џеф Бајли, како што јавува Макфакс, изјави денеска дека изборот на Харадинај бил „волја ...

Белград бара од ОН да го смени Харадинај

Утрински

Српската Влада го осуди изборот на Харадинај

А1

Косовскиот Парламент го избра Харадинај за нов косовски премиер

А1

Рамуш Харадинај избран за премиер на Косово

Вест

Време Дневник Канал5 Вечер А1 Вест Дневник А1

15 поврзани вести »

Сведок потврди дека Љупчо Поповски примил мито

Време - 04.12.2004

СУДЕЊЕ НА БИВШСЕКРЕТАР ВО МО Мирче Јовановски, посредникот во корупциската афера во која во почетокот на мај годинава бил уапсен Љупчо Поповски, тогашен секретар на Министерството за одбрана и поранешен генерален секретар на СДСМ, потврди дека владиниот функционер земал мито.

"Љупчо Поповски ме прати да земам 15.000 евра за поткуп"

Вест

Љупчо Поповски наседнал на полициска местенка

Дневник

Парите биле за партијата ?!

Вечер

Јакимовски потврди дека посредувал во давањето мито на Поповски

А1

Вест Вест Време Утрински Канал5 А1 Канал5 Утрински

15 поврзани вести »