TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-02-23 - 2004-02-29

БАТЛЕР: Очекувам мирни и демократски избори

Вест - 28.02.2004

Американскиот амбасадор во Македонија Лоренс Батлер изразувајќи длабоко сочувство до семејството на претседателот Трајковски денеска изјави дека очекува мирни и демократски избори. "Би сакал да им честитам на Македонците за покажаната зрелост и демократија.

САД очекуваат мирни избори во Македонија

Утрински

Трајковски беше најомилена личност на САД

Време

Трајковски имаше визија

Дневник
4 поврзани вести »

Најдени две бомби "кашикари" во Клиничкиот центар во Скопје

Вест - 28.02.2004

Две бомби "кашикари", вчера околу пладне биле пронајдени во кругот на Клиничкиот центар во Скопје. Експлозивните направи ги пронашле вработените од обезбедувањето на Државната болница, за време на вообичаена обиколка на кругот на клиниките.

„Кашикарите“ скриени под бараката на Центарот за дијабетес

Време

Две "кашикари" под бараката за дијабет

Дневник

Клиничкиот центар ги зголеми безбедносните мерки

А1
4 поврзани вести »

Унгарските власти го ослободија Агим Чеку

А1 - 29.02.2004

Унгарските власти, по интервенција на КФОР, попладнево го ослободија командантот на Косовскиот заштитен корпус (КЗК) Агим Чеку, кој беше приведен на аеродромот во Будимпешта, потврди заменик раководителот на Мисијата на Обединети нации во Косово Кристијан Линдхмејр.

УНГАРИЈА ДЕМАНТИРА ДЕКА АГИМ ЧЕКУ Е ОСЛОБОДЕН

Канал5

Ранета петорка со косовски министер

Време

Косовскиот министер за екологија повреден во експлозија

Вест
4 поврзани вести »

Македонските пасоши се неквалитетни и лесни за фалсификување

Време - 26.02.2004

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ПРЕДУПРЕДУВА Александар Божиновски Македонските пасоши се многу лесни за фалсификување и не ги исполнуваат стандардите за патни исправи на Европската Унија, тврдат претставниците на ЕУ во земјава. Според европските стандарди, пасошите мора да содржат безбедносни елементи за да се ...

Во МВР не се подготвени за издавање на новите пасоши

Утрински

Одобрени измените за новите пасоши

Дневник

ЕУ бара фацијална компјутерска слика и отпечатоци од прст за новите пасоши

А1
4 поврзани вести »

Укинување на договорите или симнување на "Макпетрол" од Берза

Утрински - 26.02.2004

Комисијата за хартии од вредност бара промена на договорите на "Макпетрол" ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Доколку најдоцна до 17 март АД "Макпетрол" не ги смени спорните членови во договорот со акционерите, постојат големи изгледи акциите на оваа компанија да се симнат од котација од Берза.

Законските новини ги исплашија големите акционери

Дневник

Договорите на акционерите на Макпетрол не се валидни

А1

Акционерските договори во Макпетрол се незаконски

Канал5
4 поврзани вести »

Почна судењето за убиството на Иван СтамболиЌ

Вест - 26.02.2004

Белград, 26 февруари - Со читањето на обвинението вчера во Специјалниот суд во Белград почна судењето за убиството на поранешниот претседател на Претседателството на Србија Иван Стамболиќ и обид за убиство на Белград, 26 февруари - Со читањето на обвинението вчера во Специјалниот суд во Белград ...

Почна судењето на Иван Стамболиќ

А1

За убиството на Стамболиќ се обвинети десет лица

Утрински

Почнува судењето за убиството на Стамболиќ

Канал5
4 поврзани вести »

Средовечна жена починала гледајќи го распнувањето на Христос во филмот на Гибсон

Вест - 27.02.2004

- Прикажувањето на контроверзниот филм на Мел Гибсон "Страдањето Христово" на редовниот репертоар во кината во САД предизвика реакција кај Евреите кои го опишаа како антисемитски, а кардиналот на Њујоршката римокатоличка црква нагласи дека Евреите не ЊУЈОРК, (Ројтерс) - Прикажувањето на ...

"Страдањето Христово" на Мел Гибсон конечно в кино

Вест

Светска премиера на „Страста на Исус“ на Мел Гибсон

Дневник

Мел Гибсон сакал да се самоубие

Вест
4 поврзани вести »

Среќен крај на несреќата во Валона

Време - 25.02.2004

Сите 20 албански рудари кои завчера беа заробени во окното на рудник кај Валона се извлечени живи и здрави. Четворица од спасените се со тешки повреди и се префрлени на лекување во италијанскиот град Бриндизи. Шест рудари загинаа во рудникот за битумен, во експлозија предизвикана од ...

Најмалку 24 рудари загина во јагленокоп во Кина

А1

Живи закопани

Време

6 загинати во експлозија во рудник во Албанија

А1
4 поврзани вести »

Коштуница го изрази своето жалење и сочувство

А1 - 27.02.2004

И екс претседателот на СР Југославија за го изрази своето жалење. „Морам да кажам дека откако дознав за смртта на мојот пријател и партнер во визиите, Борис Трајковски, чувствувам шок, резигнираност и тага. Шок, затоа што искрено потресен од фактот дека е доволен само еден миг светот да остане без ...

Не можел да биде кошаркар, станал претседател

Дневник

Коштуница против Николиќ во битката за претседател

Дневник

Коштуница му се заблагодари на Хаг за досегашната соработка

Време
4 поврзани вести »

Ме обвинувате за шпионажа додека се борам против тероризмот

Време - 28.02.2004

БЛЕР СО КОНТРАОБВИНУВАЊА Поранешната министерка на британската влада Клер Шорт соопшти дека Британија ги шпионирала Обединетите нации за време на подготовките за Ирачката војна. - Канцеларијата на генералниот секретар Кофи Анан веќе подолго време беше озвучена - истакна Шорт во интервјуто за радио ...

Британските разузнавачи го прислушувале Анан пред војната во Ирак

Вест

Кофи Анан бил "озвучен" од британски шпиони

Утрински

Британија го шпионирала Анан

Дневник
4 поврзани вести »