TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-02-23 - 2004-02-29

ССМ ги замрзна протестите и штрајковите во наредните 15 дена

Утрински - 28.02.2004

ОДЛУКА Сојузот на синдикати на Македонија ги одложи сите активности, а пред сў протестите и штрајковите, во наредните 15 дена, соопшти вчера првиот човек на ССМ, Ванчо Муратовски. Одложено е и одржувањето на седницата на Советот на ССМ, закажана за 5 март, на која требаше да се расправа за ...

Синдикатот ги откажува сите активности

Време

СОНК бара вонреден конгрес на ССМ

Време
3 поврзани вести »

Буш и Шредер ќе расправаат за ослабениот долар

Вест - 28.02.2004

ВАШИНГТОН, 28 февруари, (АП) - Американскиот претседател Џорџ Буш и германскиот канцелар Герхард Шредер ги ставија настрана меѓусебните несогласувања околу Ирак, и сега ќе расправаат по една друга тема - ослабениот американски долар.

57% од Германците против влез на Турција во ЕУ

А1

Шредер ја поддржа Турција за влез во ЕУ

Вест
3 поврзани вести »

Македонија го скратува патот за НАТО

Утрински - 26.02.2004

Вчера во Битола завршна промоција на Јадранската повелба БИТОЛА - "Македонија како држава сама по себе сигурно не би била толку интересна за НАТО алијансата да ја поддржува во остварувањето на неопходните стандарди за пошироки интеграции.

Бучковски: АРМ со 5.000 професионални војници

Време

Бучковски: „Очекувам позитивни оценки од Истанбул“

А1
3 поврзани вести »

Јакимовски сака да се укине Агенцијата за приватизација, Поповски не дава

Утрински - 25.02.2004

Агенцијата за приватизација ги скара министерствата за финансии и за економија ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Идната недела владината Комисија за приватизација на дневен ред треба да ја стави информацијата на Агенцијата за приватизација за статусот на процесот на приватизација, како и иницијативата за ...

Агенцијата за приватизација ќе продолжи да работи и по март годинава

Утрински

Неизвесно згаснувањето на Агенцијата за приватизација

А1
3 поврзани вести »

Премиера на "Беше еднаш во мај"

Утрински - 26.02.2004

Народен театар - Штип Вечерва, со почеток во 20 часот, на сцената на Народниот театар во Штип, премиерно ќе биде изведена претствата "Беше еднаш во мај" од унгарскиот автор Жолт Пожгај, во режија на Горан Булаиќ од Црна Гора.

Премиера на „Беше еднаш во мај“ на Горан Булајиќ

Време

Премиера на "Беше еднаш во мај" во Штипски театар

Вест
3 поврзани вести »

Авионот со кој патуваше Трајковски е осигуран на 1 милион долари

А1 - 29.02.2004

Владиниот авион со кој патуваше претседателот Трајковски е осигуран на 1 милион американски долари, а сите девет патници кои загинаа во авионската несреќа на 25 илајди евра. Осигурувањето го направила македонската влада кај осигурителната компанија Еуролинк која ќе покрие 1% од вкупната вредност на ...

Семејствата на починатите ќе ги обесштети "Еуролинк"

Утрински

Милион долари отштета за патниците и за авионот

Време
3 поврзани вести »

Македонија на чекор до светското балетско семејство

Време - 24.02.2004

РАЗГОВОР СО РИСИМА РИСИМКИН, ДЕЛЕГАТ НА МЕЃУНАРОДНИОТ СОВЕТ ЗА ИГРА НА УНЕСКО Неуморната Рисима Рисимкин, која деновиве ги објави подготовките на спектаклот „Посветување на пролетта“ по музиката на Стравински, веќе неколку месеци е делегат од Македонија на Меѓународниот совет за игра (СИД) на ...

Рисима Рисимкин со мултимедијален проект"Будење на пролетта"

Вест

"Посветување на пролетта" од Стравински, во кореографија на Рисимкин, на македонската сцена

Дневник
3 поврзани вести »

Мајстори од босанска „Јабланица“ ќе редат плочки на плоштадот

Време - 28.02.2004

Поплочувањето на плоштадот „Македонија“ се очекува да почне наредната недела. Камените плочи ќе ги поставуваат мајстори од босанскиот рудник „Јабланица“. Лошите временски услови нема да го попречат асфалтирањето на плоштадот „Македонија“, најавуваат одговорните од градот.

Асфалтирањето на плоштадот ќе стартува денеска

Утрински

Започнува асфалтирањето на плоштадот

Вест
3 поврзани вести »

Спорот за "Газела" ја одолжува продажбата

Утрински - 25.02.2004

РЕАКЦИЈА Синдикатот на вработените во АД ?Газела" во стечај обвинува дека со одлуката на второстепената владина Комисија за управни постапки со која се прифаќа жалбата од АД ?Газела 2001", целата постапка за имотот на фабриката повторно се враќа на почетните позиции, со што се одолжува продажбата ...

Екс работниците на „Газела“ не можат да располагаат со имотот на фабриката

А1

Спорот со имотот на „Газела“ во стечај го одолговлекува нејзиното продавање

А1
3 поврзани вести »

Трајковски беше многу активен и на меѓународната сцена

Време - 28.02.2004

Изјава на претседателот Трајковски во врска со почетокот на воените операции во Ирак 20.3.2003 Пред помалку од 24 часа коалицијата предводена од САД и од Обединетото Кралство почна со акција за разоружување на режимот на Садам Хусеин.

Нова акција за разоружување

Дневник

"Доста е" бара продолжување на акцијата за разоружување

Утрински
3 поврзани вести »