TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-04-04 - 2005-04-10

Кардиналите ќе молчат до избирит на нов папа

А1 - 09.04.2005

Католичките кардинали кои се подготвуваат да го изберат новиот папа денеска прогласија молчење до почетокот на состанокот на конклавата и гласањето за новиот поглавар на црквата, соопшти Ватикан. Кардиналите едногласно одлучиле да не даваат интервјуа за медиумите, како што досега тоа го правеа, ...

Ратцингер, движечка сила на Католичката црква

Утрински

Светот се прости од Јован Павле Втори

Вест

Папата испратен како светец

Дневник

Ватикан - папска држава во срцето на вечниот град

Утрински

Време Утрински Дневник Утрински Дневник Утрински Макфакс Макфакс

126 поврзани вести »

БиХ "лежи" на 100 милиони тони нафта?!

Вечер Прес - 09.04.2005

Ако може да им се верува на водечките стручњаци од областа на геологијата, иднината на БиХ и РС не е толку црна, затоа што таа земја "лежи" на нафта. Според најновите пресметки во рафинеријата за нафта во Босански Брод, во северниот дел на Република Српска се наоѓаат близу 50 милиони тони нафта.

Крај со желбата на "Танец" за здравје и бериќет

Вечер Прес

Стартува "битката" за клиенти

Вечер Прес

Гимназијата "Нова" ќе гради спортска сала

Вечер Прес

Алонсо: "Ги искористивме грешките на Ферари"

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

42 поврзани вести »

Семејството на Љубе Бошковски, неговата сопруга Виолета со трите деца денеска од Бале замина за Хаг

Канал5 - 10.04.2005

.. Ќе имаат можност да го посетат Бошковски во притворот во Шевенинген.. Адвокатот на Јохан Тарчуловски, Антонио Апостолски, по неколкудневниот престој во Хаг и по средбите со неговиот клиент и со претставници на трибуналот, денеска попла ..

Тарчуловски бара да му се забрза изјаснувањето

Време

СДСМ за, ДУИ против закон за соработка со Хаг

Дневник

В понеделник Владата ќе каже колку пари ќе даде

Вечер Прес

Тарчуловски ќе се изјасни дека е невин

А1

Време Дневник Утрински Утрински Макфакс Макфакс А1 А1

31 поврзани вести »

Пазарите ќе останат празни додека не поевтинат тезгите

Дневник - 09.04.2005

СКОПСКИТЕ ПАЗАРЏИИ ПОВТОРНО ПРОТЕСТИРААТ Скопските пазари вчера беа затворени, а најверојатно нема да работат ни денеска. Пазарџиите од Буњаковец, Бит-пазар, Зелен пазар, Ѓорче Петров, Шутка и од другите помали пазари вчера повторно протестираа со барање до "Скопски пазар" да ги намали закупнините ...

Пазарџиите не попуштаат, „Скопски пазар“ не ги рецка

Време

Скопје под пазарџиска опсада

Вест

Пазарџиите излегоа на генерален штрајк, нема договор со „Скопски пазар“

Утрински

Тарифникот во сила, пазарџиите на улица

Вечер Прес

А1 Утрински Вест Утрински Дневник Време Вечер Прес А1

30 поврзани вести »

Фондовски стентови штедел Клинички центар, а не кардиологија

Дневник - 09.04.2005

ЗОШТО ДРЖАВНО, КОГА МОЖЕ ПРИВАТНО... Причината за високиот процент приватно набавени стентови е што управата на Клиничкиот центар во Скопје подолго ги задржувала барањата за набавка на овие помагала за интервентна кардиологија.

Не ни требаат кредити за да го спасиме здравството

Време

Актуелниот пратенички состав за прв пат е професионален

А1

Фондот ќе врши контрола на Кардиологија

Утрински

Бизнисот со стентови пред фондовските контролори

Време

Дневник Макфакс А1 Дневник Вест Утрински Дневник Дневник

29 поврзани вести »

За рускиот долг се уште не е пресечено, вели Бучковски

Утрински - 09.04.2005

Владата в понеделник повторно ќе разговара за начинот на наплата на долгот од Русија Бучковски:Овде нема случај, ниту тој ќе прерасне во криза во Владата. Ниту некој ќе нуди ниту некој ќе бара оставка НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА "Овде нема случај, ниту ќе прерасне во каква било криза во Владата.

Поповски ќе се брани пред цела Влада за рускиот долг

Вест

Нема мир помеѓу Поповски и Јорданов

Дневник

Средба Бучковски - Василев

Макфакс

Средба Бучковски-Андов

Макфакс

Макфакс Вечер Прес А1 Дневник Утрински Вест Утрински Макфакс

28 поврзани вести »

Власта му ја честиташе победата на Костовски

А1 - 10.04.2005

Владеачката коалиција оцени дека изборите поминале во мирна и фер атмосфера, што покажува дека надлежните државни институции ги презеле сите превентивни мерки за да ги спречат изборните неправилности. „Им честитаме на граѓаните за придонесот кој што го дадоа на денешното гласање и го потврдија ...

Гласаа само лидерите на партиите од опозицијата

А1

Костовски ја објави победата на локалните избори

А1

ЛДП се обезличи

Дневник

Поповска и Пенов се разделија пријателски

Утрински

Утрински Дневник Дневник Време Макфакс А1 Утрински Дневник

27 поврзани вести »

Горан Стојковски-Линка им се предал на штипските полицајци

Време - 08.04.2005

ПО НЕКОЛКУДНЕВНО БЕГСТВО Кумановецот Горан Стојковски-Линка по тридневно бегство завчера попладне доброволно и се предал на полицијата. Тој во средата навечер, по совет на своите адвокати, се јавил во СВР Штип, од каде што веднаш бил префрлен во Куманово.

Се предаде убиецот на Мујо

Дневник

Горан-Линка сам се предаде во полиција

Вест

Полицијата го приведе убиецот на Мујо и Чавка

Вечер Прес

Горан Стојковски Линка сам се предаде на полицијата

А1

Вест Дневник Макфакс Вечер Прес Вест Време Дневник Макфакс

26 поврзани вести »

Строгодоверлива вредност

Време - 09.04.2005

Мирче Котевски Само двајца луѓе во Македонија знаат колку пари може да заработи државата од продажбата на електростопанството - премиерот Бучковски и министерот за економија Бесими. Така барем ни соопштија луѓето што имаат задача брзо да го завршат процесот на приватизација на највредната домашна ...

Вработените бараат 10 отсто од акциите на ЕСМ

Време

Менаџерските договори во ЕСМ се несовесни

Макфакс

ЕСМ купува струја од фирма осомничена за корупција

Макфакс

Светска банка: ЕСМ да не се продава во еден пакет

Макфакс

Макфакс Утрински Вест Време Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

25 поврзани вести »

Денеска се гласа во 20 општини за избор на локалните власти

А1 - 10.04.2005

Денеска се гласа во 20 општини за избор на локалните власти. Втор круг од локалните избори се одржува во 8 општини и во градот Скопје, а прегласување има во 11 општини на 53 избирачки места. Во сите скопски општини се гласа за избор на градоначалник на Скопје, а во Чаир, Шуто Оризари и Бутел ќе се ...

Скопјани избираат градоначалник

А1

ДИК го потврди изборот во 17 општини

А1

Гласањето низ Македонија главно без поголеми проблеми

А1

Денес гласаат раселените, затворениците и изнемоштените лица

А1

Време Дневник Дневник Утрински Вечер Прес А1 Утрински Време

24 поврзани вести »