TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-04-11 до 2005-04-17

Не сакаме "дволични" членови

Вечер - 16.04.2005

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ не можат да бидат членови на друга партија - истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој вчера ја почна најавената акција на проверување на верноста на членството на оваа партија. - Нашите членови сега имаат избор да одлучат дали ќе бидат со нас или не - рече ...

Не ја контролираме "зелената граница"

Вечер

Бугарски камион смачка кумановски "форд"

Вечер

"Втора мајка" за Светскиот бизнис центар

Вечер

Владата подготвува економски "бум"!?

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

56 поврзани вести »

МВР не прецизира кога ќе го уапси Амди Бајрам

А1 - 16.04.2005

Амди Бајрам од синоќа е работа на полицијата. Неколку часа откако МВР вчера го прими налогот од Основниот суд во Скопје, распиша потерница за да го приведе и однесе во затворот Идризово на отслужување на затворска казна од 4 години.

Амди не го даваме!

Време

Амди не го даваме

Вест

Дупка - 102 отсто

Време

Амди Бајрам сега е цел на полицијата

Утрински

Дневник Вечер А1 Време Утрински Дневник Канал5 А1

33 поврзани вести »

Владата подготвува име за релациите меѓу Скопје и Атина

А1 - 15.04.2005

Македонските власти конечно решија да се извлечат од летаргијата, после критиките од Грција дека пасивно го констатираат развојот на настаните околу името, не предлагаат никаква промена, официјално Скопје донесе одлука. Како што дознава А1 од високи владини извори за 2 недели Никола Димитров ќе ...

Атина жестоко турка компромис, во Скопје „мртви-ладни“

Време

Митрева дава провокативни изјави, велат грчките новинари

Утрински

Предлогот на Нимиц пред Советот за безбедност на ОН?

Утрински

Ах да беше Тито!

Вечер

Време Утрински Дневник Вечер А1 Вест Време Време

33 поврзани вести »

Кометал Ѓорче Петров вечер против Хипо

А1 - 16.04.2005

Посебен е овој петочен мир кај нас во денот пред спортскиот викенд. Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров заедно со целокупната македонска спортска јавност одбројуваат до утрешниот решавачки дуел за пласман во финалето на лигата на шампионките против австрискиот Хипо.

Кометал Ѓ.П. се пласираше во финалето на ЛШ

А1

Работнички Кометал дури 17 бода пред Вардар

А1

Два гола до трето финале

Време

Да се подготвиме за уште едно Прокоп-шоу

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Вест Утрински Дневник А1

31 поврзани вести »

20 - то коло од Мобимак Супер Лигата

А1 - 17.04.2005

Спортската понуда на нашите терени за вечерва содржи и пет ракометни средби од Мобимак Супер Лигата од 20 - то коло. Вардар Про го пречекува Повардарие, Тутунски Комбинат Бренд се среќава со Тиквеш, Младост со МРК Вардар, Металург за противник го има Борец, а Струга Илинден Македонија го совлада ...

Бучковски: Прво пари, а потоа разговори за барањата на Телеком

А1

Телеком бара да нема конкуренција

Вест

Ќе најдеме решение за дивидендата

Време

"Матав" испраќа посредник да ги смири тензиите

Утрински

Дневник Вечер А1 Време Канал5 Време Дневник Вечер

28 поврзани вести »

Македонија се уште нема амбасадор во Кина

А1 - 17.04.2005

Што прави македонската дипломатија во време на студена војна објавена од страна на Грција? Грчкото лобирање и дипломатска офанзива за името се засилува. Грција ќе работи на неколку фронта. Не само што се пишуваат писма до американскиот претседател, се купуваат борбени авиони за да се докаже ...

Ќе биде тешко, но ќе победиме!

Време

Солана не не притиска за името

Утрински

Илоски нов потпретседател на СДСМ

Утрински

Бучковски ќе го екипира партискиот врв

Дневник

А1 А1 Канал5 А1 Време Време Утрински Утрински

28 поврзани вести »

Нема кој да ги води струшките советници

Време - 16.04.2005

ПО КОНСТИТУИРАЊЕТО НА СОВЕТОТ И по конституирањето на Советот на општината Струга нема кој да ги води струшките советници. Местото за идниот претседавач засега ќе остане празно поради неуспех на преговорите меѓу општинските организации на ДУИ и на СДСМ.

Костовски олеснувач во пазарењата

Дневник

Костовски ќе предложи в.д. директори!?

Вечер

Советникот од група избирачи ќе пресуди за мнозинството

Време

ДА и Лигата за демократија имаат свој претседавач

Вест

Време Време Време Време Утрински Утрински Дневник Вечер

25 поврзани вести »

Хари Костов: Не го познавам обвинетиот Александар Цветков

Вест - 16.04.2005

"Во текот на досегашната судска постапка во "случајот Раштански лозја", адвокатите т.е. обвинетите, а особено во нивните завршни зборови изрекоа повеќе невистини и лажни конструкции, многу често споменувајќи го моето име и обидувајќи се целиот случај да го прикажат како некаква си "лична ...

Ако не пукаа терористите ќе ги апсевме

Вест

Обвинетите се убедени дека ќе бидат ослободени

Време

Стојков: Да не пукаа во нас, ќе ги уапсевме

Дневник

"Никогаш не сум се видел со Александар Цветков"

Вечер

Вечер А1 Време Вест Дневник Вечер А1 Вест

23 поврзани вести »

Груевски: Владата добро се справи со притисокот на Грција

Утрински - 16.04.2005

ИЗЈАВА Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера оцени дека Владата добро се носи со силниот притисок на Грција да го смениме уставното име и изрази надеж дека таа и во иднина ќе го има ваквиот цврст став. >?Очигледно дека има силен маневар на Грција на која Ј се брза.

Груевски и по 4 дена од оставката на Самоиловска Цветанова без коментар

Канал5

Груевски во „разумен рок“ треба да предложи нов состав

Време

Со Ганка си замина и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Вест

Распуштен Извршниот комитет, Груевски доби мандат да формира нов

Утрински

Дневник Вечер А1 Време Утрински Дневник Канал5 Вечер

22 поврзани вести »

Костовски: „Мојот тим ќе бидат искусни и образовани луѓе“

А1 - 17.04.2005

Новоизбраниот градоначалник на Скопје Трифун Костовски денеска најави дека за 2-3 месеци ќе промовира нови принципи и идеи за да се создадат инфраструктурни услови, безбедност, расчистување со корупцијата и криминалот од улиците и институциите.

Костовски и Груевски делат по половина од победничкиот колач

Утрински

Костовски се дистанцира од договорањата на партиите

А1

Ристо Пенов останува лидер на ЛДП

Време

Пенов не помислува да си замине од кормилото на ЛДП

Утрински

А1 Време Утрински Вест Утрински Утрински Вечер Утрински

18 поврзани вести »