TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-05-16 до 2005-05-22

Шлагелсе ја освои тврдината Кале

А1 - 21.05.2005

Македонија се разбуди денеска со измешани чувства. Разочарана од тешкиот пораз, но сепак и натаму горда на националните хероини. Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров се европски вицешампионки по поразот од Шлагелсе во финалниот двомеч. Пласманот во завршната пресметка е огромен успех.

Европското сребро за Кометал Ѓ. П.

Утрински

Билетите разграбени како алва

Вечер

Кометал го загуби финалето во ЛШ

А1

Гордрана Нацева пред настапот на Кометал Ѓорче Петров

А1

А1 Време Вест Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник

53 поврзани вести »

Косуми нема да оди на седницата на Советот за безбедност

А1 - 22.05.2005

Косовскиот премиер Бајрам Косуми нема да оди на седницата на Советот за безбедност на Обединети нации, што в петок треба да се одржи во Њујорк, бидејќи не сака да учествува седницата во својство на набљудувач. Советот за безбедност на Обединети нации го повика Косуми заедно со шефот на УНМИК Сорен ...

Косуми: „Постигнат е голем напредок во односите со Србите“

А1

Македонија го победи УНМИК

А1

Брисел се согласува со планот за Косово?

Време

Во Косово има голем напредок, известува Петерсен

Утрински

Утрински Дневник Време Утрински Дневник А1 А1 Вест

39 поврзани вести »

Венецуела ќе купи100.000 калашникови од Русија

Дневник - 21.05.2005

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ ОД САД Русија и Венецуела вчера во Каракас потпишаа договор за купување на 100.000 калашникови АК-103 за потребите на венецуелската армија, јави МИА. Договорот го потпиша венецуелскиот министер за одбрана Хорхе Гарсија и регионалниот претставник на компанијата ...

"Нашите фирми се обединуваат"!

Вечер

Алезиа и Фабио ќе кажат "да" на 29 мај

Вечер

"Мала Богородица" ја отвора Пандорината кутија

Вечер

Светскиот ум во "Планета на духот"

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

38 поврзани вести »

Здравствени картончиња за сите

Вест - 21.05.2005

БУЧКОВСКИ ВЕТИ ПРЕСВРТ: ОД СТАБИЛИЗАЦИЈА ВО РАЗВОЈ Со пакетот економски мерки што вчера ги претстави премиерот Бучковски, треба да се подобри деловната клима, засилено да се реструктуираат преостанатите претпријатија и финансискиот сектор, малите и средни Сини картончиња за лекување на сите, 60.000 ...

Бучковски најави вработување на 60 илјади лица

Утрински

Проблемите меѓу Бучковски и Црвенковски ги создавале дворјаните!

Утрински

Бучковски ќе учествува на Годишната средба на гувернери на ЕБОР

Утрински

Крај на програмата

Дневник

Дневник Дневник Вечер Вечер А1 Утрински Дневник Вест

27 поврзани вести »

Светската банка е против продажба на ЕСМ

Дневник - 21.05.2005

"ГЛАС ЗА СВЕТЛИНА" Здружението на граѓани "Глас за светлина" бара да се стави мораториум на приватизацијата на Електростопанство на Македонија се додека земјава не стане членка на Европската Унија. Во Здружението тврдат дека Светската банка не стои зад приватизацијата на ЕСМ, јави МИА.

„Глас за светлина“ бара мораториум за приватизација на ЕСМ

А1

Телефон, интернет и ТВ канали преку кабелот за струја

Вест

Поречани и Владата се насукаа во "Јасен"

Дневник

Во Јасен пак се лови во матно

Дневник

А1 Време Време Време Утрински Утрински Дневник А1

26 поврзани вести »

Нимиц: Македонија да впише две имиња во Уставот!

Утрински - 21.05.2005

Медијаторот со уникатна двојна формула за името Едното име ќе се користи во еден контекст, другото во друг Медијаторот на ОН, Метју Нимиц, во утрешното ексклузивно интервју за весникот "Дневник° Ј предложи уникатна двојна формула на нашата држава, во смисла Македонија да користи две имиња за себе и ...

Предлагам во Уставот да користите две имиња

Дневник

директорор на институтот ,,евробалкан,, јован донев не верува дека грција ќе ја прифати двојната формула

Канал5

Нимиц си замина со двојната формула

Вест

Нимиц замина со двојната формула

Утрински

Дневник Вечер А1 Време Вест Време Утрински Дневник

21 поврзани вести »

Узбекистанскиот претседател не дозволува меѓународна истрага за немирите во Андижан

Вест - 21.05.2005

АНДИЖАН, 21 мај (Би-Би-Си) - Узбекистанскиот претседател Ислам Каримов ги отфрли повиците да се поведе меѓународна истрага за крвавото смирување на демонстрантите минатата недела. Каримов ја отфрли можноста да се поведе истрага за случувањата во градот Андижан во разговорот со генералниот секретар ...

ИХФ: Околу 1.000 загинати во немирите во Узбекистан

А1

Узбекистанкста војска си ја врати контролата на источната граница

Вест

Војската воспостави контрола врз узбекистанскиот град Кара-Су

А1

Странски дипломати во режирана обиколка на узбекистанскиот Андижан

Вест

Време Утрински А1 Утрински Утрински А1 Време Утрински

20 поврзани вести »

Одговорност за работата на Прчевски не бараат ниту владата ниту собранието

А1 - 19.05.2005

Обвинителот Прчевски е на тапет, но само во јавноста. За неговата работа одговорност не побараа тие што го назначија - владата и собранието. „Единствениот орган кој може да покрене постапка за одговорност и да ја утврди ефикасноста односно стручноста на работата на јавниот обвинител на Македонија е ...

Делегацијата на ЕУ го демантира Прчевски

Утрински

Прчевски бара спас од неговиот неуспех

Вест

Малиновски ќе го тужи Прчевски за клевета

Утрински

Каде има конфликт на интереси?

Дневник

Дневник Вечер А1 Време Вест Утрински Утрински Утрински

18 поврзани вести »

Ништо од најавите дека ќе не признае некоја Европска држава

А1 - 22.05.2005

Ништо од најавите на државниот секретар во МНР Емил Киријас дека до крајот на оваа недела Македонија ќе биде призната од една европска држава. Неделата помина, ниту непознатата европска држава не не призна, ниту пак другите европски држави ни се обраќаат со уставно име.

Зачувување на уставното име

Дневник

Со Груевски навреме во Јајце?

Вечер

Груевски ќе се откаже од референдумот ако не го поддржи Владата

Утрински

Референдумот ги плаши тие што го менуваат мислењето како чорапи

Дневник

Вечер А1 Време Време Утрински Утрински Дневник Канал5

17 поврзани вести »

Работнички е на чекор до 12-та титула

Време - 21.05.2005

ПЛЕЈОФ, ФИНАЛЕ: РАБОТНИЧКИ - ВАРДАР 77-65 (3-1) Диме Тасовски забележа 24 поени и 12 скока и го донесе Фершпед Работнички на чекор до 12-та шампионска титула со триумфот со 77-65 против завчера индиспонираната екипа Вардар Осигурување во третиот меч од финалето на плејофот во кошаркарската УФА ...

Шпедитерите напаѓаат на 12. титула

Дневник

Фершпед Работнички го победи Вардар

А1

Работнички е на една победа до титулата

Време

Работнички на победа до титулата

Вест

Вест Време Дневник А1 Утрински А1 Вест Време

16 поврзани вести »