TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-06-06 - 2005-06-12

Стопанската комора на услуга на фирмите

Дневник - 11.06.2005

ДОНЕСЕН ПЛАН ЗА РАБОТА Стопанската комора на Македонија од денеска ќе биде само сервис на фирмите што се нејзини членки и ќе ги застапува нивните интереси пред државните институции. Бранко Азески, претседател на Комората, вчера изјави дека ова е предвидено со стратегискиот план за поставеноста и ...

Комората ќе го децентрализира работењето

Утрински

Ќе се освојуваат пазарите во Катар и во Саудиска Арабија

Дневник

За добра здравствена услуга требаат пари

А1

Лекарската комора ќе ги лиценцира лекарите

Утрински

Дневник А1 Канал5

8 поврзани вести »

Бројот на жртвите во поплавите во Кина се зголеми на 225

А1 - 09.06.2005

Бројот на жртвите во поплавите во јужна Кина се зголеми на 225, а спасувачките екипи се подготвени за евентуални нови поплави кои се очекуваат следната недела, јавија денеска кинеските државни медиуми. Најмногу луѓе, вкупно 96, настрадале во селата и градовите во јужната кинеска провинција Хунан, ...

Надојдени реки ги поплавијаСофијаи Перник

Дневник

Поплави во Бугарија

А1

Софија поплавена од поројните дождови

Макфакс

Се зголемува бројот на жртвите од поплавите во Кина

А1

Вест Дневник Вечер Прес

8 поврзани вести »

Донесена одлука за испраќање единица на АРМ во Ирак

Утрински - 08.06.2005

СОБРАНИЕ Собранието вчера попладне, во рамките на стотата седница, донесе одлука за испраќање единица на Армијата на Република Македонија за учество во мировната операција во Ирак. Според одлуката, во мировна операција се испраќаат 33 припадници на силите за специјални операции, кои ќе учествуваат ...

Нов контингент на АРМ заминува за Ирак

Дневник

Убиени 50 бунтовници во американска операција во Ирак

Макфакс

Голема акција на американските маринци во северозападен Ирак

Макфакс

НАТО очекува да го зголемиме бројот на мировници

А1

Вест Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Најмалку 10 загинати во бомбашки напад во Багдад

А1 - 11.06.2005

Најмалку 10 лица загинаа, а 27 се ранети во експлозија на автомобил бомба во шиитскиот кварт во Багдад, соопшти денеска ирачката полиција. Автомобилот бомба бил паркиран во северозападниот дел на Багдад, кога доцна синоќа бил активиран експлозивот.

20 загинати во самоубиствен напад во Багдад

Макфакс

Од автомобили-бомби загинаа 19 лица

Утрински

Четири бомбаши самоубијци усмртија над 14 лица

Вест

Најмалку 22 убиени во 4 бомбашки напади во Ирак

А1

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Паника кај родителите поради менингитисот во градинките

А1 - 11.06.2005

Осумте случаи со менингитис во скопските градинки предизвика паника кај родителите. Тие се револтирани на вработените кои не им кажале навреме дека има заболени деца. „Непријатно е во секој случај, а да се објасни - треба. Се уплашивме, прашавме.

Дете со менингитис вежбало за приредба

Дневник

Уште две деца болни од менингитис

Дневник

Нема нови заразени во градинките

Дневник

Страв од менингитис во скопските градинки

Дневник

Канал5 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Студентка се отпишала од Економски факултет поради сексуално изнудување

Утрински - 11.06.2005

На факултетите кружат најразлични приказни за секс-афери и корумпирани професори, кои нема кој да ги спречи Многумина не ги пријавуваат барањата за мито плашејќи се од последици Жаклина Ѓорѓевиќ Професор на Економски факултет подолго време изнудувал сексуални услуги од студентка која требала да ...

Корупцијата се премолчува, бидејќи не се верува во институциите

Утрински

Студентите да ги пријавуваат корумпираните професори

Дневник

На Европскиот универзитет ќе се запишат 1.200 студенти

Утрински

Медицина и фармација остануваат најскапи

Вечер Прес

Време Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Трифун сам ќе избере членови на Градскиот комитет

Време - 10.06.2005

ПО РАЗРЕШУВАЊАТА Градоначалникот Трифун Костовски сам и без конкурс ќе одлучи кои ќе бидат новите функционери што ќе ги заземат местата на завчера разрешените членови на Градскиот комитет, најави неговата портпаролка Маја Мухиќ.

Сменети петмина од Градскиот комитет и главниот архитект

Утрински

Костовски разреши шестмина

Дневник

Трифун разреши шестмина од тимот на Пенов

Вест

Трифун направи чистка

Вечер Прес

Вест Вест Вест

8 поврзани вести »

Отворено 51-вото Венециско биенале

А1 - 12.06.2005

51 вото Венециско биенале од денеска почнува да го живее својот живот за публиката. За оние за кои уметноста е повеќе задоволство одколку бизнис. 70-изложби во националните павиљони ќе бидат отворени до 1 ноември. А за критичарите и уметниците сега претстои дефинирање на она што на овој најголем и ...

Мазновски задоволен од проектот „Бродот на Моцарт“

А1

"Бродот на Моцарт" од Антони Мазневски пред светот

Дневник

Слобода и уметност ја движат Венеција!

Време

Од утре македонскиот брод изложен во Палата Sорsи

Вест

Утрински Дневник Време

8 поврзани вести »

Аграрот мора да биде попродуктивен

Дневник - 08.06.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ ГО ОТВОРИ "АГРОФУД" Меѓународниот саем за храна, пијалаци и за стоки за широка потрошувачка "Агрофуд 2005", Балканската туристичка берза "БТБ 2005" и "Алтравита 2005" од вчера се одржуваат на Скопскиот саем.

Земјоделството треба да биде примарен сектор

Време

Земјоделството и прехранбениот сектор - значајни економски сектори

Утрински

Саем на земјоделство, храна и алтернативна медицина

Вест

Помош за македонската економија

Вечер Прес

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Македонија Ѓ.П. по три години во првата македонска фудбалска лига

А1 - 12.06.2005

Екипите на Македонија Ѓорче Петров и на Цементарница во наредната сеона ќе играат во првата македонска фудбалска лига. Тие денеска беа подобри од Маџари Солидарност и од Турново во натпреварите за пласман, односно опстанок во најквалитетната фудбалска конкуренција кај нас.

Бараж за место во македонската прволигашка конкуренција

А1

Опстанок или пласман во Првата лига

Вест

Македонија-Маџари, Цементарница-Турново

Утрински

„Второлигашите“ не се даваат

Време

Дневник Дневник

7 поврзани вести »