TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

Прометот два пати поголем од лани

Време - 19.07.2005

БЕРЗА Повеќе од 76 милиони евра е вкупниот промет што во првото полугодие од годинава е остварен на Македонската берза на хартии од вредност, што е двапати повеќе од прометот остварен во истиот период лани, информираат од берзата.

На Берзата свртени 76 милиони евра

Дневник

Берзата со двојно поголем промет од лани

Утрински

Македонската берза се пофали со двојно поголем приход

А1
4 поврзани вести »

Штип со дисперзирани студии по економија, право, медицина и земјоделство

Утрински - 21.07.2005

Владата дала зелено светло за студии во источниот дел на Македонија Со дисперзираните студии бројот на студентите ќе се зголеми од сегашните 1.500 на 2.100 ШТИП - Штип, а и целиот источен регион во државава со воодушевување ја прими веста за тоа дека Владата дала зелено светло за дисперзија на ...

Штип и Струмица со 570 нови студенти

Дневник

Шанса за нови 600 студенти

Вечер Прес

Дисперзија на факултети во Струмица и Штип

Канал5
4 поврзани вести »

Грчките офицери се жалат оти во Македонија се примени злонамерно

Време - 23.07.2005

ДИМИТРИС ЛИТОКСОУ, „ГРЧКА АНТИМАКЕДОНСКА БОРБА“ (12) Што се однесува до трошоците, тие за 45 дена, колку што приближно траела обиколката, читаме дека потрошиле сума од четиристотини лири! Но, имале уште дополнителни триста, во случај на потреба.

Грција не верува дека месното население може да работи за нејзините интереси

Време

Жените не знаат грчки и поздравуваат со „добровечер“

Време

Испраќањето на четирите офицери

Време
4 поврзани вести »

Бригадите на Ал Масри повторно ја презедоа одговорноста за нападите

Утрински - 23.07.2005

По вториот бран напади во Лондон Каиро - Групата Бригади на Абу Хафс ал Масри ја презеде одговорноста за експлозии во Лондон кои се случија во четвртокот. Организацијата која тврди дека е поврзана со Ал Каеда одговорноста ја презеде со соопштение публикувано на исламистички сајт.

Група поврзана со Ал Каеда презеде одговорност за експлозиите во Лондон

А1

Европа има еден месец за да се повлече од Ирак

Време

Ако Европа не се повлече од Ирак за еден месец, и следува крвава војна

Утрински
4 поврзани вести »

Карерас-економија

Дневник - 22.07.2005

Трајко Славески Неколку илјади луѓе во живо го проследија рециталот на суперѕвездата Хозе Карерас на сцената на Античкиот театар во Охрид на 12 јули, а неколку стотици илјади уживаа пред малите екрани во директниот телевизиски пренос во "гласот и стасот" на еден од најдобрите светски тенори - ...

Размислувам да се повлечам

Време

ЗОРАН СТРЕЗОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ОХРИДСКО ЛЕТО

Дневник

Карерас ме покани да свирам на концерт со Доминго

Дневник
4 поврзани вести »

Владимир Шекс не се плашиод Хашкиот трибунал

Дневник - 23.07.2005

ОТКАКО СУДОТ ГО ОТВОРИ ДОСИЕТО ОСИЕК Претседателот на хрватскиот Сабор Владимир Шекс рече дека не страхува оти Хашкиот трибунал може да го обвини за командна одговорност за убиството на српски цивили во Осиек, во 1991 и 1992 година, јави Макфакс.

Шекс не се плаши од Хашко обвинение

Вечер Прес

Шекс не се плаши од Хашко обвинение

А1

Трансери од Македонија ќе му оддадат почит на Шекс

Дневник
4 поврзани вести »

Папата го именува Киро Стојанов за скопски бискуп

Време - 21.07.2005

ВАТИКАН Папата Бенедикт 16-ти го именува д-р Киро Стојанов за скопски бискуп и апостолски егзарх за католиците од византиски обред во Македонија, кој досега беше апостолски администратор на Скопската бискупија и апостолски егзарх, соопшти вчера Ватикан.

Папата го назначи Киро Стојанов за скопски бискуп

Дневник

Папата Бенедикт 16. го именува Киро Стојанов за скопски бискуп

Утрински

Киро Стојанов - скопски бискуп

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Милијардерката посакува анонимен живот

Време - 20.07.2005

ПО ХАРИ ПОТЕР, РОУЛИНГ ЌЕ ПИШУВА ПОД ПСЕВДОНИМ Кога ќе заврши со пишувањето на седмата завршна книга за Хари Потер, Џоан К. Роулинг (39) ќе избере псевдоним под кој ќе продолжи да работи на своите нови проекти. Британската писателка ова го изјави во специјалното интервју што му го даде на ...

Новата книга за Хари Потер е најбрзо продадено дело

Дневник

За 24 часа продадени седум милиони примероци

Време

Продадени 1,7 милиони примероци од книгата за Хари Потер

А1
4 поврзани вести »

Една година од струшките немири

А1 - 23.07.2005

Со свеќи во рацете и со извикување зборови, кои беа во знак на негодување при спомнувањето на името на Премиерот и на специјалните сили кои лани интервенираа при овие инциденти, стружани рекоа дека, една година потоа, во Струга е поставена еднонационална власт - преку истиснување на македонците од ...

Да не се повтори тепање на народот

Дневник

Еден стих од химната ќе се пее на албански

Време

Годишнина од крвавата ноќ на отпорот

Дневник
4 поврзани вести »

Статус-кво за Македонија

Вест - 21.07.2005

ФИФА РАНГ-ЛИСТА Македонската фудбалска репрезентација со 490 поени остана на 94. позиција на најновата ранг-листа на ФИФА, чие издание за месец јули беше објавено вчера. Во периодот од претходниот ранкинг, нашата национална селекција не одигра ниту еден меч.

Македонија остана на 94. место

Дневник

Македонија остана 94-та, во „одбрано“ друштво

Време

Македонија останува 94 на ФИФА листата

А1
4 поврзани вести »