TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

Ќе бидеме среќни ако за новиот пасош се реши и за три месеци

Време - 21.07.2005

ЗА НАЈНОВИОТ ДРЖАВЕН ТЕНДЕР Диана Младеновска Неизвесно е кога ќе биде избран најдобриот од десетте понудувачи што учествуваат на тендерот за изработка на новите пасоши, лични карти и возачки дозволи. По вчерашното отворање на понудите, во Министерството за внатрешни работи најавија дека победникот ...

Две фирми отпаднаа од трката за изработка на пасоши

Дневник

Од тендерот за пасоши испаднаа три фирми

Утрински

Новите пасоши ќе чинат до 25 милиони евра ?

Вечер Прес

Децата без пасоши вратени од граничните премини

А1

Канал5 Утрински Време Дневник Вечер Прес А1 Вест Дневник

14 поврзани вести »

Операцијата успешна, пациентот починат

Дневник - 23.07.2005

Весна Јаневска Здравството претставува еден од најсилните општествени столбови, од чие функционирање зависи целиот општествен развој. Застојот во овој сектор придвижува редици аномалии, кои, за жал, директно и конкретно се плаќаат со најбитните нешта на граѓаните - здравјето и највредниот дар од ...

Болните на операција само ако болницата има пари

Дневник

Дијгнозата стара, се ”чека” терапијата

Вечер Прес

Лекарите наскоро со сопствен бар-код

Утрински

Димов вети помалку злоупотреби

Време

Дневник Вечер Прес Канал5 Дневник А1 Дневник Вест Вечер Прес

13 поврзани вести »

Изгаснат пожарот над Кондово

Дневник - 23.07.2005

ПО ДВА ДЕНА Пожарот што два дена гореше меѓу селата Свиларе и Кондово, во Скопје, завчеравечер бил изгаснат. Огнената стихија зафатила околу 70 хектари борова шума, сува трева и нискостеблести растенија. Причините за пожарот се уште се утврдуваат.

Гори боровата шума

Вест

Кондово опожарено веќе два дена

Канал5

Пожар над Кондово

А1

"Кобри" во Кондово

Дневник

Канал5 Утрински Време А1 Време Вечер Прес Дневник

12 поврзани вести »

Сергеј Станишев го објави составот на новата бугарска Влада

А1 - 24.07.2005

Сергеј Станишев, претседател на Бугарската социјалистичка партија (БСП) и мандатар денеска го објави составот на новата бугарска влада, во чиј состав освен БСП е и партијата на турското малцинство Движење за права и слободи (ДПС).

Царот нема да коалицира со социјалистите

Време

Сакскобурготски ја одби коалицијата со социјалистите

Утрински

Царот ги откачи социјалистите

Дневник

Царот не влегува во влада со бугарските социјалисти

Вест

А1 Дневник Канал5 Вечер Прес Утрински Време Дневник

12 поврзани вести »

ДУИ и официјално побара потпретседател на државата

Вест - 23.07.2005

УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ТРГНАА ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА За СДСМ ставот е јасен: предлогот на пратениците на ДУИ за функцијата потпретседател не е прифатлив, како што не е ни предлогот на либералот Стојан Андов Собранието да избира претседател на државата.

ДУИ сака потпретседател, ПДП најмалку спикер!

Утрински

И ПДП бара потпретседател на државата

Време

ДУИ ќе добие потпретседател

Вечер Прес

ДУИ предлага непосредни избори и за потпретседател

Утрински

Време Утрински Време Дневник Вест Вечер Прес А1

12 поврзани вести »

Забава за сите генерации

Вест - 21.07.2005

"ДИП ПАРПЛ" ГО "ОТВОРИЈА" СКОПЈЕ Просто е неверојатно колку само средовечни рокери си ги оставија сопругите дома во вторникот вечер и се упатија кон Скопскиот саем за да откачуваат на звуците од младоста. Легендарниот британски квинтет "Дип Просто е неверојатно колку само средовечни рокери си ги ...

Емотивна повеќегенерациска рок-фешта

Време

Старите волци грмеа моќно

Дневник

Пиењето не одржува во форма

Вест

Останавме андерграунд-бенд

Дневник

Утрински Вест Дневник Време Дневник Вечер Прес

11 поврзани вести »

Македонска транзиција - стабилност без развој

Утрински - 23.07.2005

Проблемите со кои се соочува македонското стопанство и кои се патиштата за да се надминат Владимир Глигоров Деновиве во Виенскиот институт со Силвана Мојсовска објавивме студија за проблемите со кои се соочува македонското стопанство.

Наместо да платат казна, викендите ги поминуваат во затвор

Утрински

Македонија во ЕУ ја поддржуваат 43 отсто Европејци

Утрински

Се бараат безбедносни гаранции од Бериша

Утрински

Самохраните мајки од Штип организирано си го олеснуваат животот

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

10 поврзани вести »

Телеком да не ги воведе новите цени

Време - 22.07.2005

ВМРО-ДПМНЕ БАРА Владата да го стопира новото тарифирање на телефонските разговори бидејќи тоа е ново зголемување на цената на разговорите во фиксната телефонија, побараа вчера од ВМРО-ДПМНЕ. Партиската реакција следува по најавата на „Македонски телекомуникации“ од први август телефонските ...

Граѓаните ќе ги исклучуваат фиксните телефони

Дневник

Стари трикови во новиот тарифник

Време

Една секунда на телефон - еден денар

Дневник

Телефонот поскапува за разговор до 2,5 минути

Вест

Време Утрински Вечер Прес Канал5

9 поврзани вести »

Елбасан ќе тренира во среда точно напладне

Вест - 23.07.2005

Албанците сепак "генералката" ќе ја имаат вон зацртаниот термин Одкако веќе е сигурно дека нашиот шампион Работнички Кометал својот меч од второто квалифилацкиско коло од Лигата на шампионите, против Локомотив од Москва ќе го игра во среда, од 20 часот.

Работнички в среда, Вардар под рефлектори

Вечер Прес

Станојковиќ се лути на несериозната управа

Дневник

Вујо бара, ама не добива... пари

Време

Станојковиќ со забелешки кон управата

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Дебарчани го претепале младиот Верушевски

Време - 21.07.2005

ИНЦИДЕНТ Група млади дебарчани го претепале контроверзниот син на разузнавачот Александар Верушевски, завчера околу 22 часот во центарот на Дебар. Во тепачката Верушевски го извлекол подебелиот крај, информира Макфакс повикувајќи се на полициски извори.

Верушевски Јуниор изел ќотек во Дебар

Дневник

Верушевски јуниор претепан во Дебар

Вечер Прес

Александар Верушевски синоќа е претепан во Дебар

А1

Верушевски јуниор пак прави бељи

Вест

Дневник Време Вечер Прес А1

9 поврзани вести »