TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-07-18 - 2005-07-24

Градот измислува афери за да не се прска против комарци

Време - 23.07.2005

СЕ ОГЛАСИ „ПРИМАТЕКС“ Препаратот аква резлин супер со кој до лани во Скопје се прскаше против комарци, според последните информации од производителот „Баер“ и од Светската здравствена организација не содржи канцерогени состојки.

Градот нема пари за прскање против комарци, затоа измислува афери

Утрински

Комарците ќе се прскаат со штетен препарат

Дневник

Со што ќе се запрашува против комарци?

Канал5

"Комокс" против комарци

Дневник

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Македонско присуство во Монтреал траеше само 2 дена

А1 - 24.07.2005

Скромното македонско присуство на светското првенство во спортови на вода во канадскиот Монтреал траеше само 2 дена во кои настапи имаа маратонците Теодора Раптис и Јане Карајованов. Нивните остварувања беа за дното од резултатските листи.

Раптис и Карајованов во водите во Монтреал

А1

Денеска Раптис плива на 25 км, Карајованов настапува утре

Време

Раптис денеска, Јане утре на 25 км

Дневник

Теодора Раптис ќе плива на маратонот од 25 километри

А1

Утрински А1

7 поврзани вести »

Македонските политичари да си го кренат рејтингот

Дневник - 20.07.2005

БРИСЕЛ Не ИСЛУША И ПОРАЧУВА Европската Унија не е сосема задоволна од политичката волја на Владата за спроведување на бараните реформи, вели бриселски дипломат по Советот за стабилизација и асоцијација што се одржа помеѓу Македонија и ЕУ во понеделникот попладнето во Брисел.

Рамковниот договор комплетиран, мисијата с' уште незавршена

Дневник

Брисел импресиониран од Македонија

Утрински

Борете се со криминалот за да привлечете инвеститори

Време

Реформите на проверка, Брисел чека резултати

Време

Утрински Вечер Прес

7 поврзани вести »

Легија доби 40 години затвор за убиството на Иван Стамболиќ

Вест - 19.07.2005

БЕЛГРАД, 19 јули - Милорад Улемек - Легија вчера беше осуден на 40 години затвор поради убиство на Иван Стамболиќ и обид за убиство на Вук Драшковиќ, одлучи Специјалниот суд во Белград. БЕЛГРАД, 19 јули - Милорад Улемек - Легија вчера беше осуден на 40 години затвор поради убиство на Иван Стамболиќ ...

Четириесет години робија за Милорад Улемек-Легија

Утрински

За Легија 40 години затвор

Дневник

Легија доби уште 40 години затвор

Време

Легија доби 40 години затвор

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Дедовците и бабите на работа, младите дома

Време - 22.07.2005

АКО ОД 1 СЕПТЕМВРИ ПРОФУНКЦИОНИРА НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПЕНЗИЈА Владимир Николоски На кој начин Владата ќе вработи 60.000 граѓани, ако се знае дека од 1 септември стапува во сила новиот закон за пензиско осигурување, со кој старосната граница од 62 години кај жените и 65 кај мажите стануваат единствен ...

Со 64 години се работи ли на градилиште?

Време

Газдите ќе ги отпуштат работниците постари од 57 години

Дневник

Синдикатот и работодавците бараат пролонгирање на пензискиот закон

Утрински

Не сакаат старци на работа, ќе ги прогласат за технолошки вишок

Вест

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Мелничарите ја плаќаат пченицата со брашно

Време - 23.07.2005

ВО БОРБА СО КОНКУРЕНЦИЈАТА Повеќето мелничко-пекарски претпријатија годинава на производителите на пченица им нудат замена за брашно наместо кеш, информира Румен Смилевски, претседател на групацијата на мелничко пекарската индустрија на вчерашниот состанок со надлежните од министерствата за ...

Пченицата ќе се откупува по пазарни услови

А1

Премиерот ќе притиска за повисока цена

Време

Бучковски му вети на Тантаров грижа за аграрот

Дневник

Ќе се засили инспекциската контрола за брашното

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Хрватите не ја сакаат СЦГ во ЕУ

А1 - 23.07.2005

Хрватските граѓани од сите земји опфатени со Процесот на стабилизација и асоцијација, повеќе би ја виделе Босна и Херцеговина (БиХ) во ЕУ, отколку Србија и Црна Гора (СЦГ). Резултатите од анкетата на агенцијата Пулс, покажуваат дека 68 насто од испитаниците се изјасниле за влез на БиХ во ЕУ, додека ...

Солана: Пред СЦГ е европска перспектива

Канал5

Маровиќ е првиот и последен претседател на СЦГ?

Дневник

Обрадовиќ не може да ги собере најдобрите од СЦГ

Дневник

Ќе бидам единствениот претседател на СЦГ!?

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Тодороски затаил 12,5 милиони денари данок?

Дневник - 20.07.2005

ФРЧАТ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ВО ПРИЛЕП Прилепската полиција поднесе втора кривична пријава за Зоран Тодороски, управител на фирмите "Ма-кам милениум" и "Мак-ам" за затајување данок во износ од 12,5 милиони денари. Овој пат кривичната пријава е дополнета и со сомневање за фалсификување и уништување ...

Тодороски заработи и втора кривична пријава

Утрински

Нова кривична пријава

Време

Прилепското обвинителство ја комплетира документацијата

Време

Нова кривична пријава за даночно затајување на „МакАм“

А1

Дневник

6 поврзани вести »

Држава без дозвола за градба

Дневник - 21.07.2005

Александар Димишковски Градењето без дозвола во државава како да станува моден тренд. Дивоградби никнуваат како печурки, а за проблемот да биде уште поголем власта не само што упорно подзамижува секогаш кога од неа се бара решение, туку и самата почна бесправно да гради.

За една година 2.500 дивоградби

Дневник

Уривање на Шпанско село

Вест

Уривањето на дивоградбите во Охрид одложено за една недела

Утрински

Одложено рушењето на дивоградбите во Охрид

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Методиј ќе добие своја епархија?

Вечер Прес - 23.07.2005

"Не е чудо ако некој од викарните епископи добие своја епархија и стане митрополит до крајот на годинава", велат извори во МПЦ. Тоа прашање наводно било отворено и на завчерашната седница на Синодот на која била потврдена и потребата за менување на Уставот на МПЦ, а во врска со учеството на ...

Викарните епископи ќе чекаат на своите "пет минути"

Дневник

МПЦ со амандмани против влијанието на новите епископи

Време

Синодот без коментар зошто го крши Уставот на МПЦ

Утрински

Новите епископи само за украс во МПЦ

Време

Утрински

6 поврзани вести »