TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-08-08 до 2005-08-14

Градоначалникот "ги побркал" надлежностите

Вечер - 13.08.2005

"Заедничка средба со Градот и претставниците на "Пролетер" за решавање на прашањето околу новата локација на ова транспортно претпријатие, нема основ, бидејќи, проблемот, е целосно во надлежност на градските власти", сметаат во Министерството за транспорт и врски.

Тестиран новиот "сухој - 34"

Вечер

Блокада на "Градиште"!

Вечер

"Бош" ден за штипски крадци

Вечер

"Источните Германци - фрустрирани"!

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

52 поврзани вести »

Неизвесни преговорите за нова автобуска на „Пролетер“

Време - 13.08.2005

ИНСТИТУЦИИТЕ СЕ ПРОГЛАСУВААТ ЗА НЕНАДЛЕЖНИ Адријана Георгиев Неизвесно е дали ќе има преговори меѓу автотранспортното претпријатие „Пролетер“, Министерството за транспорт и врски и градот Скопје за да се најде нова локација за автобуска станица за ова претпријатие, откако старата меѓуградска ...

Средба во текот на идната недела

Утрински

„Пролетер" импровизирано работи со комбе-шалтер и тротоари-перони

Утрински

Нова автобуска или парализа на Скопје

Дневник

Кога ќе останеш без автобуска, добро е и комбе

Вечер

А1 Вест Време Утрински Дневник Вечер А1 Време

31 поврзани вести »

Кариќ апелира кај рускиот патријарх за ослободување на Вранишковски

А1 - 13.08.2005

Рускиот патријарх Алексеј го прими во Москва заменик-претседателот на Движењето на силите на Србија (ПСС) Драгомир Кариќ, кој го замолил да го искористи авторитетот за ослободување на митрополитот Јован од затвор во Македонија, соопшти денеска партијата.

Случајот „Вранишковски“ - меѓудржавен спор

Време

Вранишковски ги залади Скопје и Белград

Утрински

Односите меѓу Скопје и Белград може да ескалираат

Дневник

Вранишковски може да предизвика меѓудржавен спор

Вечер

А1 Утрински Дневник Канал5 А1 Утрински Утрински Канал5

31 поврзани вести »

Владата да плати премија за пченицата

Време - 13.08.2005

ЗЕМЈОДЕЛСКА НАРОДНА ПАРТИЈА За килограм пченицата на земјоделците да им се платат по 10 денари, вклучувајќи премија од државата од два денара, бара Земјоделската народна партија. Според нејзиниот претседател, Марјан Ѓорчев, стандардите на Европската Унија и на Светската трговска организација (СТО) ...

Ѓорчев: Пченицата да се откупува по десет денари, а грозјето по 12 и 18 денари

Утрински

Прекупците ќаруваат на маката на жетварите

Дневник

Премија од два денари за пченицата

Дневник

Марјан Ѓорчев во одбрана на производителите на пченица

А1

Време Вест Утрински Дневник А1 Вест Време Утрински

28 поврзани вести »

Вардар со минимални шанси за реваншот

Вест - 13.08.2005

Ристовски го фаулира Константин фотто: Ројтерс РАПИД - ВАРДАР 3:0 (1:0) Букурешт. Стадион: "Валентин Станеску". Гледачи: 7.000. Судија: Браге Сандмоен (Норвешка). Стрелци: Никулае 44', 50', Малдерешану 66'. Жолти картони: Никулае, Р. Станку (Р), Серафимовски (В).

Двајца се караа, Рапид искористи

Време

Вардар раскаран и растурен во Букурешт

Дневник

Вардарци трчаа во место

Вечер

"Црвено-црните" по гол на гости

Вест

Време Утрински Дневник Дневник Вечер Време Вест Утрински

25 поврзани вести »

Ахмети: Знамето и јазикот најголема придобивка за албанците

А1 - 14.08.2005

Во Струга, каде минатото лето се кршеа копјата околу новиот закон за територијалната организација, во општината што со новите граници доби доминантно албанско население, ДУИ ја прослави 4 годишнината од потпишувањето на охридскиот Рамковен договор.

„Рамковниот“ договор го слават само албанците

А1

Кој доби, а кој загуби со Рамковниот договор

А1

Рамковниот договор е остварен, две решенија ја надминаа рамката

Време

ДУИ ќе слави, кризниот штаб ќе протестира

Време

Време Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник Канал5 Канал5

23 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Министерката за правда

А1 - 14.08.2005

По убиство во затворот Идризово, ВМРО-ДПМНЕ и денеска побара оставка од министерката за правда Мери Младеновска. Убиството е кулминација на проблемите во казнено поправните установи, констатира партијата. Тоа е само последица која го нагласи немањето капацитет, но и политичка волја на партиските ...

Сите на работа, Мери на одмор

Вечер

Македонските затвори - редистрибутери на мафијата

А1

Министерката за правда нема намера да даде оставка

Време

Дрога за затворениците со помијата за свињите

Дневник

Вечер А1 Време Време Време Вест Дневник Вечер

22 поврзани вести »

Бучковци на Халкидики

Вест - 12.08.2005

ОДМОР ПРЕД НАЈАВЕНИТЕ ШТРАЈКОВИ Премиерот Владо Бучковски со сопругата Анета и двата сина од вчера одморот го поминува на Халкидики во Грција. Таму ќе остане неколку дена. Премиерот Владо Бучковски со сопругата Анета и двата сина од вчера одморот го поминува на Халкидики во Грција.

Бучковски рекордер во непосредни спогодби

Време

Бучко води латино-американска политика од 70-тите

Вест

Бучковски е синоним за корупција, вели ВМРО-ДПМНЕ

Утрински

Бучковски има проблем со целото општество

Дневник

Вечер Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер Време Вест

22 поврзани вести »

Србија не дозволува да се гради храм на МПЦ во Нови Сад

Утрински - 12.08.2005

По најавите дека е обезбеден плац за изградба на македонски храм во Војводина Српската влада нема да дозволи изградба на храмови на МПЦ и на ЦПЦ, бидејќи тие цркви „не постојат", вели српскиот министер за вери . Според Радуловиќ, законодавството на источните цркви утврдува дека на една територија ...

Македонците во Србија не се откажуваат од својата црква

Дневник

Храмови на ЦПЦ и МПЦ нема да се градат во Србија

А1

НЕМАЊЕ ВИЗИЈА ИЛИ ВОДЕЊЕ ПОЛИТИКА

Вечер

Тимотеј: СПЦ и Србија делуваат синхронизирано

Вест

Време Вест Време Време Утрински Утрински Дневник Дневник

22 поврзани вести »

Свето сака да не преведе жедни преку вода

Време - 13.08.2005

ЛОЗАРИТЕ НЕЗАДОВОЛНИ ОД СРЕДБАТА СО ЈАНЕВСКИ Трошоците во „Тиквеш“ не се зголемени, но не се зголемени ниту платите на вработените. Вака завчера Свето Јаневски ги демантира обвинувањата упатени на негова адреса за недомаќинско водење на визбата.

Лозарите и „Тиквеш" без конкретен договор

Утрински

Јаневски не доби поддршка од лозарите

Дневник

Јаневски во преговори со лозарите за повисока откупна цена

А1

Свето и лозарите преговараат зад затворени врати

Време

Утрински Дневник Дневник А1 Време Време Утрински Дневник

21 поврзани вести »