TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-09-26 - 2005-10-02

МЕНДЕ ПЕТКОВСКИ - ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА НА МИА "ВЕСТ НА ГОДИНАТА" ЗА 2005

Вечер Прес - 01.10.2005

Новинарот на Радио Битола Менде Петковски за веста со наслов "И оро играа и визи не добија", објавена во весникот "Дневник” за кој работеше како дописник, постхумно е добитник на наградата "Вест на годината" за 2005 година што ја доделува Македонската новинска агенција МИА.

Замора ја "ќари" Никол Ти

Вечер Прес

Дрес код журка во "Процес"

Вечер Прес

Душата на нашиот "болвак"

Вечер Прес

"Рецепт" за зголемени плати се чека од Бучковски

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

51 поврзани вести »

Владата ја одложи средбата со Синдикатот на Клинички

А1 - 02.10.2005

Премиерот Бучковски не сака да се сретне со преставниците на Синдикатот на Клинички центар во време на штрајк. Бучковски ја откажа средбата, која што требаше да се одржи утре, со образложение дека била закажана на 20 септември, пред официјално да започне штрајкот.

Откажана средбата меѓу клиничкиот синдикат и премиерот

Канал5

Грчки новинари во предупредувачки штрајк

Макфакс

Владата ја одложи средбата со Синдикатот на Клинички

Макфакс

Продолжува штрајкот во Клиничкиот центар

Макфакс

А1 Канал5 Време Утрински Вест Дневник А1 Вест

30 поврзани вести »

Шефер - Бучковски: Членството во НАТО зависи од Македонија

Макфакс - 02.10.2005

Брисел/Скопје Членството на Македонија во НАТО зависи од неа самата и тоа како ќе ги исполнува зацртаните критериуми. Оваа порака на македонскиот премиер Владо Бучковски му ја пренесе денеска генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер, на средбата во Брисел, потврдувајќи дека вратата на НАТО е ...

Бучковски на средби со врвот на НАТО и ЕУ

Макфакс

Молк во Скопје и во Атина по најавите на Бучковски за поголема конструктивност во дијалогот за името

Канал5

Митрева оди во Грција да го скрши мразот

Утрински

Бучко во Мајорка

Вест

Дневник Утрински Макфакс Макфакс Макфакс А1 Дневник Утрински

30 поврзани вести »

Израел ја суспендираше воената операција во Газа

А1 - 02.10.2005

Израел ја суспендираше воената операција во појасот Газа по престанувањето на провокациите на Палестиците со ракетни напади, но е подготвен да ја продолжи акцијата доколку дојде до нови напади, соопштија денеска претставници на безбедносните служби.

Суспендирани израелските воздушни напади врз терористички цели во Газа

Канал5

Абас – Израел ги поттикнува милитантите

Макфакс

Израел се согласил на европски надзор во Рафах

Макфакс

Средба Буш - Абас

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Утрински А1 А1 Вест Канал5

30 поврзани вести »

Косоварите очекуваат условна независност

А1 - 02.10.2005

Повеќе од 60% од граѓаните на Косово веруваат дека резултатот од преговорите за статусот на Покраината ќе биде условна независност, под привремен мониторинг на Европската Унија. Ова, како што пренесува Макфакс, го покажува најновото испитување на јавното мислење спроведено од приштинската агенција ...

Грчка дипломатска делегација во Белград, Подгорица и Приштина

Макфакс

Драшковиќ во Кина- тема Косово

Макфакс

Анкета - Граѓаните на Косово очекуваат условна независност

Макфакс

И условна независност е независност

Дневник

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1

28 поврзани вести »

Црвенковски го потпиша Законот за пратениците

Дневник - 01.10.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ СЕ РЕШИ Претседателот Бранко Црвенковски вчера го потпиша указот за Законот за пратениците. Тој, иако не се согласува со одредбите на Законот, мораше да го потпише указот откако Собранието вторпат го изгласа истиот текст на Законот.

Црвенковски ги потпиша пратеничките привилегии

Време

Владејачките пратеници се поделија за пензионирањето

Утрински

Црвенковски потпиша за привилегиите на пратениците

Утрински

Пратениците си делеа морални лекции за туѓите пензии

Дневник

Вечер Прес Вечер Прес Дневник Време Време Време Утрински Дневник

27 поврзани вести »

Проблемите со откупот на грозје продолжуваат

А1 - 01.10.2005

Проблемите со откупот на грозјето во Тиквешијата продолжуваат, а нервозата кај лозарите се зголемува. Земјоделците произведуваат во услови на скапи ѓубрива, заштитни средства, скапа нафта. Затоа земјоделците бараат помош од државата да им даде 7 денари за килограм, со што ќе ги покријат трошоците и ...

Вишокот грозје од Кавадарци ќе се преработува во "Лозар"

Утрински

Државата мора да се вклучи во откупот на грозјето

Утрински

Најважно е да се предаде грозјето

Утрински

Во „Тиквеш" велат дека малкумина се незадоволни од откупот

Утрински

Утрински Дневник Утрински Вест Утрински Време Вечер Прес А1

25 поврзани вести »

Вакцини и лекови бескорисни ако има пандемија на птичјиот грип!

Макфакс - 02.10.2005

Вашингтон Лековите и вакцините против вирусот на птичјиот грип нема да помогнат ако има пандемија - предупреди американскиот експерт за оваа област Мајкл Остерхолм. „Многу влади во светот трупаат лекови, а некои компании истражуваат вакцини, но тие мерки даваат лажна сигурност доколку дојде до ...

ЕК - Во Романија нема птичји грип

Макфакс

Откриен случај на птичји грип и во Хрватска

Макфакс

Птичјиот грип може да убие милиони

Време

Нова пандемија на птичји грип може да убие и до 150 милиони луѓе

Вест

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

24 поврзани вести »

Прекршочни пријави за тројца учесници во инцидентот кај Бриони

Вест - 01.10.2005

МВР СООПШТИ По скандалозниот инцидент во тетовското село Челопек кога на судијката од основниот суд во Тетово Убавка Сериевска не и беше дозволено да изврши увид во состојбата во хотелот Бриони кој е во приватна сопственост и беше нападната од насобраната толпа и за малку избегна линч вчера МВР ...

За "Бриони" ќе се суди во Тетово

Дневник

Судот пресуди во полза на газдите на “Бриони“’

Макфакс

Илиев смета дека судиите се безбедни

А1

Владата да решава за "Бриони"

Дневник

Време А1 Утрински Канал5 Вечер Прес А1 Вест Време

20 поврзани вести »

Бошковски и Тарчуловски останаа без документи за одбрана

А1 - 01.10.2005

Министерствата за внатрешни, за одбрана и Агенцијата за разузнавање - не ги даваат документите потребни за одбраната на Тарчуловски и Бошковски. А1 дознава, дека уште од април годинава одбраната на двајцата обвинети барала да им се достават одредени информации за настаните во Љуботен.

Процесот против Љубе ќе продолжи во декември?

Време

За две недели одлука за почетокот на судењето

Дневник

Бошкоски и Тарчуловски за две недели ќе знаат кога ќе им се суди

Утрински

Хаг сака да го суди Љубе во декември

Вест

Вечер Прес А1 Дневник Канал5 А1 Време Дневник А1

19 поврзани вести »