TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-07 - 2005-11-13

Старец заклан за 1.000 евра

Време - 07.11.2005

МОМЧЕ СТОРИЛО ЗЛОСТОРСТВО ВО СЕЛОТО ДРАЧЕВО Огнен Чанчаревиќ Старец бил заклан, а неговата сопруга е во критична состојба, откако момче од нивното село ги нападнало за да ги ограби во четвртокот навечер во скопското село Драчево. Вчера, пак, МВР соопшти дека го уапсила убиецот Никола Г.

Сосед им го пресекол вратот на сопружници во Драчево

Дневник

Комшија заклал страци за 1.000 евра

Вест

ГИ ИСКАСАПИЛ СОСЕДИТЕ ЗА ПАРИ

Вечер Прес
4 поврзани вести »

„Кермес“ се оградува, но изградбата нема да почне

Утрински - 10.11.2005

Во очекување на најавената јавна дебата Просторот околу "Кермес" од пред два дена почна да се оградува, но тоа не значи и дека ќе се стартува со изградбата на новиот објект. Обележувањето на локацијата за градба веднаш предизвика бранување во јавноста, со оглед на тоа дека ,,случајот ,Кермес'" беше ...

„Кермес“ стана градилиште

Време

КЕРМЕС НА СТЕНД -БАЈ

Вечер Прес

Јавната расправа за „Кермес“ незаконска ниту може да го замени законот

Макфакс
4 поврзани вести »

Поречани за пат ги молат и Бога и Владата

Дневник - 12.11.2005

ОТСЕЧЕНИ ОД СВЕТОТ Здружението "Порече" в црква ќе се моли да добијат пат низ резерватот "Јасен", а на 28 ноември ќе организираат и протести. Тие бараат Владата да ја одобри изградбата на делницата од Скопје до Поречието низ шумскиот резерват "Јасен".

Поречани на протести пред ЕСМ, Собранието и Владата

Макфакс

Снобовите плаќаат по 500 евра дневно за лов на елени

Макфакс

Поречани со протест ќе пробиваат пат низ "Јасен"

Дневник
4 поврзани вести »

Поддршка за неопходните реформи

Дневник - 11.11.2005

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ САД ги поддржуваат аспирациите на Македонија за приклучување во ЕУ, ги охрабруваме и поддржуваме реформите и активностите што земјата треба да ги направи за да ги исполни барањата за членство во Унијата, изјави портпаролот на Стејт департментот Адам Ерели на брифинг за новинарите.

САД ги охрабруваат македонските аспирации на патот кон ЕУ

Утрински

САД ги поддржуваат аспирациите на Македонија за ЕУ

А1

Реакции во САД за позитивното ави за еврокандидатурата на Македонија

Канал5
4 поврзани вести »

"Пред дождот" - меѓу 1.000 најдобри филмови

Дневник - 09.11.2005

"ЊУЈОРК ТАЈМС" Рамо до рамо со гигантите на светската кинематографија -Велс, Куросава, Бергман, Фелини, Ејзенштајн, Полански и Спилберг, е сместен и македонскиот режисер Милчо Манчевски, во он-лајн изданието на угледниот "Њујорк тајмс", "Водич на Њујорк тајмс - 1.000 најдобри филмови на сите ...

„Пред дождот“ во 1.000 најдобри филмови на сите времиња

А1

Пред дождот еден од 1.000 најдобрите фимови на сите времиња

Вест

„Пред дождот“ меѓу 1.000 најдобри

Време
4 поврзани вести »

Русија ќе гради четири вселенски бродови по порачка од САД

А1 - 12.11.2005

Русија очекува наскоро официјална порачка од САД, поточно од НАСА, за изградба на 4 вселенски бродови, затоа што американските вселенски „шатлови“ се приземјени до мај наредната година. Според Николај Севастјанов, првиот човек на руската вселенска програма, НАСА веќе се обратила до Русите со ...

Првиот Турчин во вселената во 2020 година

Време

Турција ќе испрати човек во вселената

А1

Шатловите мора да се заменат со ново летало

Време
4 поврзани вести »

Работниците заслужуваат

Дневник - 10.11.2005

ССМ за КОЛЕКТИВЕН ДОГОВОР ЗА СТОПАНСТВОТО Најниската плата во стопанството треба да изнесува 65 отсто од просечната во земјава, а работниците да добиваат 13-та божикна плата и отпремнини од фирмата кога ќе си дадат отказ. Со овие барања Сојузот на синдикатите на Македонија ќе ги почне преговорите ...

Работникот ќе може да даде отказ поради вина на работодавецот

Утрински

Божиќна плата за вработените во стопанството

Вечер Прес

ССМ го изготви општиот колективен договор во стопанството

Канал5
4 поврзани вести »

Парите -проблем за образованието

Вечер Прес - 11.11.2005

Вкупните буџетски приходите на Општна Гази Баба за девет месеци годинава се реализирани во износ од околу 67,5 милиони денари, односно 38,2 отсто во однос на планираните приходи. Највисоко остварување бележат приходите од даноците на имот и тоа со индекс 135,5 проценти, а најниска реализација има ...

Гази Баба ќе гради два моста за пешаци

Дневник

Богата со индустрија, сиромашна со инфраструктура

Дневник

29-ти роденден на Општина Гази Баба

Вест
4 поврзани вести »

Почна снимањето на „Стрмоглави“

Време - 08.11.2005

НОВ ТВ-ФИЛМ Првата клапа на „Стрмоглави“ е снимена викендов со скопското Ново Маало, со што е означен почетокот на снимањето на новиот ТВ-филм. Сценариото за проектот „Стрмоглави“ го напиша Томислав Османли, а режијата е на Димитрие Османли и на Маја Младеновска.

Приказна од македонскиот дел од транзицијата

Утрински

Се снима сценарио на Томислав Османли

Вест

Урбана приказна за транзицијата

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Јубилејно 35. издание на „Златно славејче“

Време - 10.11.2005

ОД ДЕНЕСКА ДО ИДНИОТ ЧЕТВРТОК Триесет и петтото издание на фестивалот на детска песна „Златно славејче“ ќе се одржи од 10 до 17 ноември во Универзалната сала, во организација на Сојузот за грижи и воспитување на децата на градот Скопје.

Цела недела со ѕвездите на "Златно славејче"

Дневник

"Златно славејче" по 35. пат

Утрински

Славејчињата ќе пеат за роденденот

Вечер Прес
4 поврзани вести »