TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-07 до 2005-11-13

Јубилејно 35. издание на „Златно славејче“

Време - 10.11.2005

ОД ДЕНЕСКА ДО ИДНИОТ ЧЕТВРТОК Триесет и петтото издание на фестивалот на детска песна „Златно славејче“ ќе се одржи од 10 до 17 ноември во Универзалната сала, во организација на Сојузот за грижи и воспитување на децата на градот Скопје.

"Златно славејче" по 35. пат

Утрински

Цела недела со ѕвездите на "Златно славејче"

Дневник

Славејчињата ќе пеат за роденденот

Вечер
4 поврзани вести »

Запленети 3,7 кила хероин

Вест - 11.11.2005

ЦАРИНИЦИТЕ НА ГП ДЕВЕ БАИР ПРЕСЕКОА НАРКОКАНАЛ Стружанецот Р.Ф. е фатен со 3.688 грама хероин во патна чанта а со истрагата биле откриени и организаторите и финансиерите на шверцот Цариниците на граничниот премин Деве Баир завчера во патната чанта на стружанецот Р.Ф.

Стружанец фатен со 3,6 килограми хероин

Време

Запленети четири килограми висококвалитетен хероин

Дневник

Четири коограми хероин запленети на Деве Баир

Канал5
4 поврзани вести »

Пријателствата се најголема награда од изборите за убавина

Утрински - 12.11.2005

Разговор со Елена Шахинова, добитничка на титулата мис шарм на изборот "Мис сирена" Организацијата на изборот до самото прогласување на победничките беше супер, времето ни беше максимално исполнето од самото пристигнување во Белград, а уште повеќе додека бевме во Златибор Петранка Талеска ...

Македонско девојче најшармантна сирена на светот

Вест

Елена Шахинова ја освои титулата мис шарм

Утрински

Елена Шахинова - Мис шарм

Вечер
4 поврзани вести »

САД ги охрабруваат македонските аспирации на патот кон ЕУ

Утрински - 11.11.2005

Светски политичари по позитивното мислење од Европската комисија за кандидатурата Сенаторот Џорџ Војнович и поранешниот амбасадор во ОН, Ричард Холбрук, оценуваат дека иднината на земјата е во обединета Европа САД ги поддржуваат аспирациите на Македонија за приклучување во ЕУ и ги охрабруваат и ...

Поддршка за неопходните реформи

Дневник

САД ги поддржуваат аспирациите на Македонија за ЕУ

А1

Реакции во САД за позитивното ави за еврокандидатурата на Македонија

Канал5
4 поврзани вести »

Тиесто ги надмина сите освен Цеца

Време - 07.11.2005

ГОЛЕМА ЖУРКА НА САЈМИШТЕ Гоце Трпковски Осум илјади луѓе ја преполнија првата хала на Скопското сајмиште во саботата навечер за да го видат Тиесто, со што неговата журка стана втор по посетеност музички настан кај нас годинава.

Масовна хипноза со диџеј Тиесто

Вест

Еуфоричен и емотивен транс

Дневник

Незаборавна журка со Тиесто

Вечер
4 поврзани вести »

„Венус експрес“ полета кон Венера

Време - 10.11.2005

УСПЕХ НА ЕВРОПСКАТА ВСЕЛЕНСКА АГЕНЦИЈА Првата европска вселенска мисија за Венера почна вчера од рускиот космодром „Бајконур“ со лансирањето на сондата „Венус експрес“. Сондата летна носена од руска ракета во 3.33 часот по гриничко време и до својата дестинација ќе патува пет месеци.

Лансирано летало кон Венера

Дневник

Лансирана меѓупланетарната станица „Венера Експрес“

А1

Европската сонда “Венера експрес“ успешно ја започна мисијата

Макфакс
4 поврзани вести »

„Кермес“ стана градилиште

Време - 10.11.2005

НЕМА АБЕР ОД ЈАВНА ДЕБАТА Екипи на градежното претпријатие „Илинден“ го оградија руинираниот објект на ресторанот „Кермес“ во Градскиот парк и формираа градилиште, и покрај најавите на градоначалникот Трифун Костовски дека прво ќе организира јавна дебата за тоа како треба да се обнови зградата.

„Кермес“ се оградува, но изградбата нема да почне

Утрински

КЕРМЕС НА СТЕНД -БАЈ

Вечер

Јавната расправа за „Кермес“ незаконска ниту може да го замени законот

Макфакс
4 поврзани вести »

Се снима сценарио на Томислав Османли

Вест - 08.11.2005

СО ПАРИ ОД СОВЕТОТ ЗА РАДИОДИФУЗИЈА Во тек е снимањето на "Стрмоглави" нов ТВ филм што се работи по сценарио на Томислав Османли, а го режираат Димитрие Османли и Маја Младеновска. Ангажирана е голема актерска екипа, а приказната е урбана драма за малите луќе во транзициониот период Викендов во ...

Почна снимањето на „Стрмоглави“

Време

Приказна од македонскиот дел од транзицијата

Утрински

Урбана приказна за транзицијата

Вечер
4 поврзани вести »

Крводарителска акција во „Водовод“

Време - 11.11.2005

ЗА ПРАЗНИКОТ Вработените во ЈП „Водовод и канализација“ ќе можат да даруваат крв во крводарителската акција што ќе се одржи денес во просториите на претпријатието. Хуманата акција ќе продолжи и утре, од 10 до 18 часот во трговскиот центар „Рамстор“.

Крводарителска акција за 13 Ноември

Вест

Крводарителна акција во детскиот дом

Време

Крводарителна акција во Домот „11 Октомври“

Утрински
4 поврзани вести »

Шест жртви во верижен судир кај Смедерево

Дневник - 10.11.2005

НА ПАТОТ БЕЛГРАД-НИш Шест лица загинаа вчера во верижен судир на околу 100 автомобили, камиони и автобуси на автопатот Белград-Ниш, кај Смедерево, јави Макфакс. Според првите информации, во сообраќајката има лесно и тешко повредени лица, а се претпоставува дека причина за несреќите била густата ...

Најмалку една жртва, 24 повредени во несреќата на автопатот Белград- Ниш

Канал5

Пет жртви во верижниот судир на автопатот Белград-Ниш

Макфакс

Верижен судир на автопатот Белград-Ниш

Макфакс
4 поврзани вести »