TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-07 до 2005-11-13

Здравството и пензискиот систем ги загрижија Црвенковски и ММФ

Дневник - 12.11.2005

средба Претседателот Бранко Црвенковски и претставниците на Меѓународниот монетарен фонд, Марк Грифитс и Кевин Рос вчера заклучија дека Македонија треба да стави посебен акцент на реформите во здравствениот и во пензискиот сектор.

Црвенковски се сретна со шефот на мисијата на ММФ

А1

Нова опомена за долговите во здравството

Вест

ММФ препорачува дефицит до 0,6 отсто

Време

Буџетот ќе се троши за плати и за социјални давачки

Дневник

А1 Канал5 Вест Време Утрински Дневник Вечер А1

14 поврзани вести »

Бесими и Дураку се налапаа пилешко

Вест - 12.11.2005

ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ПТИЧЈИ ГРИП Министерот за економија Фатмир Бесими не се плаши од птичји грип. Тој вчера го поддржа живинарството, и со пилешко и јајца ги почести својот колега од земјоделскиот ресор Садула Дураку, директорот на Ветеринарната Управа Слободен Чокревски и најголемите производители ...

Бесими и Дураки се омрсија со пилешко

Време

Министри ја враќаат довербата во домашното пилешко месо

Утрински

Бесими и Дураку тестираа пилешко

Вечер

Пилешкото е сигурно за јадење, порачаа надлежните

А1

Канал5 Време Утрински Вечер А1 Утрински Дневник Макфакс

14 поврзани вести »

Стечајците ја прекинаа блокадата

Дневник - 12.11.2005

штип Околу 300 стечајци со работен стаж подолг од 25 години и со нерешен статус до пензионирање вчера во осум часот ја прекинаа блокадата на општинската зграда во Штип, што ја почнаа завчераутро. По деблокирањето околу 180 вработени во локалната самоуправа и во подрачните единици во министерствата ...

Стечајци ја блокираа штипската власт

Дневник

Стечајците целосно го блокираа штипското собрание

А1

Стечајот нема да може да се влече повеќе од девет месеци

Утрински

Стечајните управници му ги кратат правата на министерот за економија

Дневник

А1 А1 Време Дневник Макфакс А1 Макфакс Макфакс

13 поврзани вести »

Црвенковски: Почитувани граѓани, ова е пред се ваш успех

Вест - 12.11.2005

И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ СЕ ОГЛАСИ ЗА МИСЛЕЊЕТО НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Шефот на државата не заборави да каже дека тој и како претседател, и како премиер, и како лидер на најголемата партија додека беше во опозиција, го дал максимумот во приближувањето кон ЕУ Претседателот Бранко Црвенковски вчера им го ...

Мислењето на ЕК - охрабрување и одговорност

Време

Никој нема ексклузивитет на заслугите за ЕУ

Утрински

Успех на граѓаните и на сите партии

Дневник

Црвенковски упати честитки за позитивното мислење

А1

Утрински Дневник Макфакс Вечер Макфакс Макфакс Утрински Макфакс

13 поврзани вести »

За три месеци треба да згаснат 60 диви радија и телевизии

Време - 12.11.2005

АПЕММ ЗА НОВИОТ ЗАКОН ЗА РАДИОДИФУЗИЈА Очекуваме во рок од три месеци да згаснат сите 60 нелегални радио и ТВ станици во Македонија, а ако институциите продолжат да ги толерираат дивите радиодифузери тоа ќе значи дека ќе го прекршуваат новиот закон за радиодифузија што треба да стапи во сила на ...

Рекламниот колач меѓу јавниот и приватниот сервис е избалансиран

Утрински

Новиот закон ќе ја развие радиодифузијата

Дневник

АПЕММ го поздрави Законот за радиодифузија

А1

Собранискиот канал паѓа на товар на парламентот

Утрински

Дневник Време Дневник Вечер Утрински Дневник Макфакс

12 поврзани вести »

Сидата му ја зеде фамилијата, државата - станот

Дневник - 11.11.2005

ИСПОВЕД НА ХИВ-ПОЗИТИВНИОТ СТОЈАН КОНЕВ ОД ПРИЛЕП Стојан Конев од Прилеп, единствениот ХИВ-позитивен во земјава, кој јавно проговори за сидата поради која го изгуби семејството, вели дека ќе остане и без станот во кој живее, ако не му плати 10.000 евра на ЈП за стопанисување станбен и деловен ...

Во Македонија девет болни од сида

Дневник

Конкурс за постер на акцијата ХИВ/сида

Време

Нужна е поголема превенција

Време

Во земјава досега се регистрирани 76 лица со сида, од кои девет годинава

Утрински

Дневник Вечер А1 Вест Канал5 Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

ДУИ не вршело притисок врз судот

Време - 12.11.2005

РЕАКЦИИ НА ТВРДЕЊАТА НА АДВОКАТОТ ЛИМАНИ ЗА СЛУЧАЈОТ МАЛЕЧКА Демократската унија за интеграција ги отфрли тврдењата на адвокатот Нуман Лимани, кој за „Време“ изјави дека пресудата за двајцата албански новинари е донесена под притисок на нивниот пратеник Фазли Велиу.

Малечка заглави во затвор поради проневерите на Фазли Велиу

Време

Малечка открила непријатни детали за македонски политичари?

Време

Пресудата за Малечка без многу правна логика

А1

Пет години затвор за снимање на бандата на Красниќи во Кондово

Вест

Време Дневник Вечер А1 Дневник Канал5 Макфакс

12 поврзани вести »

И оџите ги повикуваат Арачиновци да си ја платат струјата

Време - 12.11.2005

ЌЕ ОСТАНАТ ЛИ НЕПЛАЌАЧИТЕ ВО МРАК Арачиново, Кондово, Рашче, Љуботен, Глумово и уште 43 села во скопскиот регион ќе бидат оставени во темница ако за пет дена не си ги платат заостанатите сметки за струја, категорични се во ЕСМ-Дистрибуција.

Цената на ЕСМ Дистрибуција паѓа поради спорниот имот

Вест

Први ќе се исклучуваат неплаќачите во Скопско

Време

ВМРО-ДПМНЕ бара да се стопира тендерот за продажба на ЕСМ

Утрински

Трите компании од ЕСМ

Дневник

Време Време Време Дневник Макфакс Макфакс Утрински

12 поврзани вести »

Во ЕУ со договор за името или како ПЈРМ

Вечер - 12.11.2005

Грција соопшти дека и е потребно повеќе време за да ги разгледа деталите од извештајот на Европската комисија во кој се препорачува идниот месец Македонија да биде прогласена за земја-кандидат за членство во ЕУ, јави белградската агенција ТАНЈУГ од Атина.

Атина слави победа, Брисел неутрален, за Скопје нема проблем

Време

Грција да го прифати името Македонија

Време

Проблемот со името оставен да се реши во ОН

Утрински

Грција да го прифати името на нејзиниот сосед

Дневник

Дневник Вечер А1 А1 Утрински Канал5 Дневник

12 поврзани вести »

Манасиевски: Нема бенефициран стаж за цивилите

Вест - 09.11.2005

Цивилните вработени лица во АРМ и Министерството за одбрана нема шанси да добијат бенефициран стаж. Во било кој систем овие лица како и подофициерите немаат статус на офицери заради што не може да бидат и тие во ист кош како и офицерите.

Офицерите во пензија, а подофицерите - затворски чувари

Утрински

Подофицерите да ја искористат шансата што им се нуди

Дневник

Синдиката на одбраната бара отпуштањето да се направи на праведен начин

Вест

Синдикатот на одбраната бара пензионирање со 25 години стаж

Утрински

Дневник Макфакс Вечер А1 Дневник Канал5 Макфакс

12 поврзани вести »