TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-07 - 2005-11-13

Претставниците на „Виножито“ непожелни

Време - 11.11.2005

ГРЦИЈА НЕ ПОПУШТА Специјалниот секретар за интеркултурно образование при министерството за образование на Грција, Исмини Криари - Катранис одбила да ја прими целата делегацијата на Федералната унија на националностите во Европа (ФУЕН), со која требаше вчера да има средба.

Грчкото Министерство за образование одби средба со "Виножито"

Утрински

"Виножито" непожелно на разговори за јазиците

Дневник

„Виножито“ исклучено од состанок за јазична разновидност

А1

Правата на Македонците пред европарламентарците

Време
5 поврзани вести »

Дрновшек: Косово е во суштина независна држава

Канал5 - 13.11.2005

Словенечкиот претседател Јанез Дрновшек изјави денеска дека решавањето на прашањето за Косово треба да биде “јасно и лесно разбирливо”, онака како што тој го претставил во својот план во девет точки. Марибор, 12 ноември (МИА) - Словенечкиот претседател Јанез Дрновшек изјави денеска дека решавањето ...

Јанез Дрновшек во посета на Косово

А1

Анкета: Дрновшек сака Нобелова награда

Макфакс

Дрновшек во прва официјална посета на Црна Гора

Макфакс

Ѓукановиќ - Црна Гора ќе си води своја надворешна политика

Макфакс
5 поврзани вести »

Работнички на чекор до четврт-финалето

Време - 11.11.2005

КУП ТОП-ТИМС, 3. КОЛО, РАИСИОН - РАБОТНИЧКИ 1-3 Голема победа остварија одбојкарите на македонскиот шампион Работнички Фершпед на гостувањето против Раисион Лоиму во Финска, со 3-1 (22-25, 25-21, 25-17, 25-17), по која по три кола во групата Б се најдоа многу блиску до четврт-финалето во купот ...

Фина позиција за четврт-финалето

Дневник

Студените Финци ќе ја вжештат атмосферата

Дневник

Без психичка оптовареност на мегдан со Раисион

Вест

Ако победат, скопјани се речиси во четврт-финалето

Време
5 поврзани вести »

Жена се задушила од чад

Време - 11.11.2005

ПОЖАР ОД ЦИГАРА Велика Велкова (45) се задушила од чад во пожар што избувнал вчераутро во нејзината семејна куќа во Валандово. Соседите успеале да влезат во куќата што горела и да го спасат нејзиниот осумдесет и тригодишен татко.

Мислеле дека е на веридба кај ќерка и, а таа изгорела

Вест

Жена изгорела во кревет

Дневник

Во пожар изгоре жена

Вечер Прес

45-годишна жена загина во пожар во Валандово

А1
5 поврзани вести »

Анкета: Босанските Срби незадоволни од Ешдаун

А1 - 11.11.2005

Околу три четвртини од босанските Срби сметаат дека високиот претставник на меѓународната заедница во Босна, британскиот дипломат Педи Ешдаун не постигнал успех за време на три и пол годишното управување со земјата. Ова се резултатите од испитувањето на јавното мислење што го спроведе агецијата ...

Босанците треба самите да ја водат својата земја

Дневник

Ешдаун отиде во Хаг за да се збогува со Карла дел Понте

А1

Ешдаун ќе помилува уште 16 функционери на СДС

А1

Ешдаун следните 30 дена ќе помилува уште 16 функционери на СДС

Макфакс
5 поврзани вести »

Блумберг реизбран за градоначалник на Њујорк

Вест - 10.11.2005

Њујорк, 10 ноември - Милијардерот Мајкл Блумберг прексиноќа е реизбран за градоначалник на Њујорк. Според резултатите од 85 отсто преброени гласови, Блумберг освои 57 проценти, а неговиот главен противник Фернандо Ферер 41 проценти од гласовите.

Милијардерот Блумберг реизбран за градоначалник на Њујорк

Дневник

Мајкл Блумберг реизбран за градоначалник на Њујорк

А1

Мајкл Блумберг реизбран за градоначалник на Њујорк

Канал5

Блумберг повторно градоначалник на Њујорк

Макфакс
5 поврзани вести »

За инфраструктурата 8 милијарди евра

Време - 11.11.2005

КОНФЕРЕНЦИЈА НА ЈИЕ ВО СКОПЈЕ Развој на главната транспортна мрежа во Југоисточна Европа беше главната тема на првиот состанок на министрите за транспорт од Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Србија и Црна Гора и од Косово, кој вчера се одржа во Скопје, пренесува МИА.

Западен Балкан со заеднички сили ќе ја развива регионалната патна мрежа

Утрински

Македонија бара 1,5 милијарда евра за патишта и пруги

Дневник

Земјите од ЈИЕ бараат 8 милијарди евра

Вечер Прес

Коридорот 8 приоритет за Македонија- прва министерска конференција за транспортната мрежа

Канал5
5 поврзани вести »

Акционерите на „Лозар“ бараат смена на извршните директори

А1 - 12.11.2005

По 10 месеци, откако Јавниот правобранител на Македонија поднесе тужба за поништување на приватизацијата на битолски „Лозар“, Основниот суд Скопје 2 донесе решение за воведување времена мерка - на сопствениците Тане Николовски и Цветан Панделевски, им се забранува да располагаат со акциите, да го ...

Судот му ги врза рацете на ЦИП „Продукт“

Време

Судот им забрани на директорите на "Пелистерка" да одлучуваат

Вест

Се бара поништување на продажбата на "Лозар"

Утрински
4 поврзани вести »

Виктор Треневски - играч на колото во Словенија

Време - 08.11.2005

ПО ДВАТА ГОЛА И ДВЕТЕ АСИСТЕНЦИИ По двата гола и двете асистенции Виктор Треневски од Драва е прогласен за фудбалер на колото во Првата лига на Словенија. Македонскиот интернационалец брилјира во саботата, кога со неговиот прв гол го израмни резултатот, со вториот го дотолчи противникот, а во ...

Стрелци: Треневски два, Грозданоски и Крстев по еден

Време

Ѓуровски ја прероди Драва

Вест

Крстев, Гроздановски и Треневски беа расположени за голови

Дневник
4 поврзани вести »

Такси-компаниите да прогласат стечај

Време - 12.11.2005

СИНДИКАТ Независниот синдикат на таксистите вчера најави дека ќе ги повика такси-компаниите да покренат стечајна постапка ако во наредниве 15 дена Владата не им ги исполни барањата. На тој начин, како што рекоа нивните претставници, таксистите што редовно ги плаќале давачките кон државата, 14 ...

Таксистите ќе ги одјавуваат фирмите

Дневник

Само осумдесетина таксисти издаваат фискална сметка

Вест

Таксистите сами избираат радиосистем

Вечер Прес
4 поврзани вести »