TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-28 - 2005-12-04

Поради „Јасен“ Порече умира без пат

Време - 29.11.2005

ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДАТА Мирче Котевски Не излажаа дека многу брзо ќе ни изградат нов пат, откако ни го потопија стариот, а веќе три години не оставија отсечени од светот, велат огорчено жители од поречкиот крај. Некои од нив вчера со протест пред Владата, Собранието и зградата на ЕСМ побараа државата ...

Поречани добија ветување за пат

Дневник

ЕСМ ќе им изгради пат на Поречани, но бара дозвола од Владата

Утрински

Порече протестираше за пат

Вест

Нова надеж за патот Скопје-Порече

Вечер Прес

А1 Време Канал5

8 поврзани вести »

Враќање за 1000 евра!

Вечер Прес - 02.12.2005

Се закопаа воените секири, се скроија знамиња, се официјализираа јазици, се создадоа министри, се сменија премиери, претседатели, се промени Устав! Но, за 650 Арачиновци, кои во 2001 година беа избркани од своите домови, се уште нема решение и голем дел од нив живеат во колективни центри во Скопје.

Повеќе пари за Арачиново

Утрински

Здружението „Зора“ подготвено на компромис со Владата

Утрински

Државата ќе им плаќа кирија на раселените

Дневник

Раселените бараат 4,5 милиони евра отштета

Време

Вечер Прес Канал5 Време

8 поврзани вести »

Европа да не дозволи Балканот да стане затвор

Дневник - 03.12.2005

МИНИСТЕРСКА СРЕДБА ВО ОХРИД Сум бил во затвор, ја знам психологијата на затворениците и затоа ја повикувам Европа да не дозволи западниот Балкан да се чувствува како во затвор, порача министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора, Вук Драшковиќ, вчера од Охрид, каде што се одржа средба на ...

Никогаш подобра соработка

Вечер Прес

Министерот за одбрана на СЦГ е поканет во САД

Макфакс

Србија предлага тајвански модел за Косово

Дневник

Бугарија за трајно решение за Косово без менување на границите

Макфакс

Макфакс А1 Канал5

8 поврзани вести »

"Духовноста и преродбата" - привлеЧе бројна публика

Утрински - 03.12.2005

Отворена јубилејната излоЖба на академик Томе Серафимовски Прв пат во јавноста се изложени иконите во бронза, дел од иконостасот на црквата "Св. Тома", во с. Зубовце Во Ликовниот салон на МАНУ е во тек јубилејната изложба "Духовноста и преродбата" на скулпторот , академик Томе Серафимовски, ...

Томе Серафимовски со чест кон единството на духот

Вест

Скулптури - уникати

Вечер Прес

Половина век творештво на академик Томе Серафимовски

Утрински

Изложба на Томе Серафимовски во МАНУ

Време

Макфакс Вечер Прес Вест

8 поврзани вести »

Поповски задоволен се врати од Лондон

А1 - 03.12.2005

Македонската делегација предводена од министерот за финансии Никола Поповски вечерва задоволна се враќа од Лондон. Инкасираа 150 милиони евра од продажбата на еврообврзниците. Проектот што изминатиот период ја брануваше јавноста и ги подели експертите и владините функционери за тоа како да се ...

Јагма за македонската еврообврзница

Дневник

Македонските обврзници хит во Лондон

Утрински

Се распродадоа македонските еврообврзници

А1

Поповски им ја нуди еврообврзницата на инвеститорите

Утрински

Дневник Утрински Вечер Прес

8 поврзани вести »

Брегалница Краун се пласира во полуфиналето

Утрински - 01.12.2005

Комбинираниот состав на Вардар успеа само да ремизира (0:0) на реваншот против штипјани Се подобриот А. Нухији и во Штип имаше шанса да го отвори резултатот меѓутоа неговиот удар од седум-осум метри заврши крај голот на Тенев Штипската Брегалница К.

Десеткуваниот Вардар елиминиран

Вест

Полуфиналисти Македонија, Брегалница, Шкендија и Силекс

Време

Победа и Вардар во офанзива од првата секунда

Време

"Лавовите" со најмал плен за полуфиналето

Дневник

Вест Време

7 поврзани вести »

Камионџијата во притвор, возачот на комбито се бори за живот

Дневник - 02.12.2005

ТРИ ДЕНА ПО НЕСРЕЌАТА НА ПАТОТ ПРИЛЕП ГРАДСКО Лекарите од Клиничкиот центар се уште се борат за животот на Драган Стеваноски, возач на комби, кој беше повреден во сообраќајката во која загинаа тројца рудари што тој ги превезувал на работа во рудникот Беловодица.

Притворен камионџијата кој удри во комби со работници

Вест

Тројца загинати во судир меѓу камион и комби

Време

Пекол на Плетвар - тројца загинати во смачкан минибус

Утрински

Загинаа тројца рудари на пат кон рудникот

Дневник

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Филмовите се враќаат во "Милениум"

Дневник - 03.12.2005

СО УТРЕШНАТА ПРЕМИЕРА НА "ХАРИ ПОТЕР И ОГНЕНИОТ ПЕХАР" Вратата на киното "Милениум", по шестмесечна пауза, ќе биде отворена утревечер во 20 часот со македонската премиера на светскиот блокбастер "Хари Потер и огнениот пехар", а од понеделник во 11 часот ќе почнат и редовните проекции.

Промоција со „Хари Потер 4“

Време

„Хари Потер и огнениот пехар“ од недела во „Милениум“

А1

'Хари Потер и огнениот пехар" подобар од претходниците

Утрински

Со премиерата на "Хари Потер" се отвора киното "Милениум"

Вест

Време Дневник

7 поврзани вести »

Лозарите бараат исплата на грозјето

Време - 01.12.2005

ПРОТЕСТ ВО КАВАДАРЦИ Најголем дел тиквешки лозари не се појавија на вчерашниот протест пред општинската зграда во Кавадарци, додека советниците дискутираа за нивните проблеми, а претседателот на нивното здружение „Агротиквешија“ Борис Давидов поднесе оставка на функцијата.

Малкумина лозари излегоа на штрајк

Дневник

Лозарите бараат да се исплати откупеното грозје

Утрински

Слаб одзив на протестот на тиквешките лозари

А1

Лозарите на протести во пет до дванаесет

Време

А1 Време

7 поврзани вести »

Дениз Блис: „Македонија треба да изврши реформи во сите области“

А1 - 04.12.2005

„ За Македонија ќе речам да продолжи со реформите, а јас верувам дека ќе бидете членки на НАТО и ЕУ во блиска иднина “, изјави во интервјуто за А1 бригадниот генерал Дениз Блис, поранешен шеф на советодавниот тим на НАТО во РМ.

Рамноправни во стројот, рамноправни во работата

Вечер Прес

Генерал Џон Дуранс место генерал Денис Блис

Вечер Прес

Генерал Џон Џуранс нов командант на НАТО штабот во Скопје

А1

Смена на командантите на штабот на НАТО во Скопје

А1

Макфакс А1

7 поврзани вести »