TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-28 до 2005-12-04

Косово не` уценува!

Вечер - 03.12.2005

Експресната ратификација на Спогодбата за слободна трговија што ја потпиша македонската влада со протекторатот Косово е притисок за преќутно признавање на Косово. Ова го тврдат економски и владини експерти кои тврдат дека Спогодбата за слободна трговија со Косово непречено функционира од денот на ...

Охридскиот договор не е урнек за Косово

Време

Приштина бара старт на слободната трговија и најавува контрамерки

Утрински

Косово се закани со трговски контрамерки

Дневник

Косово се закани дека ќе ја спушти рампата за македонски производи

А1

Канал5 Канал5

7 поврзани вести »

Илјадници Палестинци повторно може да работат во Израел

Макфакс - 03.12.2005

Тел Авив На илјадници Палестинци од денеска повторно им беше дозволено да работат на територијата на Израел. На палестинските работници им беше ограничен пристапот на израелска територија по атентатот во градот Нетанија, кога загинаа пет лица ...

Палестинци ракетирале трансформатор во Јужен Израел

Макфакс

Убиени двајца Палестинци во Наблус

Макфакс

Убиен Палестинец во престрелка со израелската војска

Макфакс

Палестинските власти бараат да гласаат и Палестинците во Ерусалим

Макфакс

Макфакс Вест

7 поврзани вести »

Десеткуваниот Вардар елиминиран

Вест - 01.12.2005

КУП НА МАКЕДОНИЈА ВО ФУДБАЛ - 1/4-ФИНАЛЕ Брегалница Краун, Македонија ЃП, Силекс и Шкендија 79 обезбедија пласман во полуфиналето. Четирикратниот победник Вардар е елиминиран од Купот на Македонија по ремито без голови во Штип против Брегалница Краун во реванш четрвт-финалниот натпревар.

Полуфиналисти Македонија, Брегалница, Шкендија и Силекс

Време

Брегалница Краун се пласира во полуфиналето

Утрински

Вардар пред елиминација

Вест

Победа и Вардар во офанзива од првата секунда

Време

Време Дневник

7 поврзани вести »

Утврдена структурата на судскиот совет

Време - 03.12.2005

СОБРАНИЕ Пратениците вчера доцна попладне успеаја да го утврдат текстот на уставниот амандман за судскиот совет откако цел ден расправаа за надлежностите и за структурата на ова тело, кое ќе ги избира и разрешува судиите. Се очекуваше до вечерта 12-те амандмани да се донесат и на крајот да се гласа ...

Собранието се засили да ги изгласа измените на Уставот

Утрински

Судскиот совет ќе чека закон

Дневник

Претседателот на Врховниот суд нема да претседава со Судскиот совет

Вечер

Претседателот на Врховхиот суд нема да биде и претседавач на судскиот совет

Канал5

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Советот за Европа за тајните затвори на ЦИА

Макфакс - 03.12.2005

Париз Очигледно е дека луѓе биле киднапирани и превезувани од една земја во друга, оцени швајцарскиот истражител Дик Марти, кој ги испитуваше тврдењата за тајни затвори на американската разузнавачка служба ЦИА во земјите членки на Советот на Европа, јавија денеска западните агенции.

Лов по летачкиот затвор "херкулес Н8183Ј"

Утрински

Авиони на ЦИА слетале во Европа повеќе од 300 пати

А1

Британија ги прозва САД за затворите на ЦИА

Вест

Авиони на ЦИА слетале во Европа повеќе од 300 пати

Макфакс

Утрински Вест

7 поврзани вести »

Дениз Блис: „Македонија треба да изврши реформи во сите области“

А1 - 04.12.2005

„ За Македонија ќе речам да продолжи со реформите, а јас верувам дека ќе бидете членки на НАТО и ЕУ во блиска иднина “, изјави во интервјуто за А1 бригадниот генерал Дениз Блис, поранешен шеф на советодавниот тим на НАТО во РМ.

Рамноправни во стројот, рамноправни во работата

Вечер

Генерал Џон Дуранс место генерал Денис Блис

Вечер

Генерал Џон Џуранс нов командант на НАТО штабот во Скопје

А1

Смена на командантите на штабот на НАТО во Скопје

А1

Макфакс А1

7 поврзани вести »

Ќе се чистат депониите во четири општини

Утрински - 03.12.2005

Втор дел од акцијата „За почисто Скопје“ во зимски услови Во првата фаза од акцијата се подигнаа вкупно 656 кубици отпад од 67 диви депонии Викендов ќе се реализира вториот дел од акцијата на "Комунална хигиена", "За почисто Скопје" во зимски услови, која предвидува расчистување на диви депонии.

Ќе светнат Гази Баба, Бутел, Чаир и Шуто Оризари

Дневник

Генералка во Гази Баба, Бутел, Чаир и Шуто Оризари

Вечер

Исчистени 33 диви депонии во Гази Баба

Вест

„Комунална хигиена“ работи со 15 возила стари петнаесетина години

Утрински

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Новинар на "Дневник" сослушан по желба на Тодоровски

Макфакс - 04.12.2005

(Дневник) – понеделник, 12.12.2005 ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА АЕРОДРОМ ПАК ПОВИКА ПОЛИЦИЈА ВМРО-ДПМНЕ се оградува од постапката на Тодоровски, а советникот Миле Гиновски ќе бара измена на Законот за да може граѓаните да го отповикаат градоначалникот од функцијата Новинарот на "Дневник" Горан Игиќ по ...

ЗЕЛС го осуди, ВМРО-ДПМНЕ го разбира градоначалникот Тодоровски

Дневник

Градоначалникот со полиција бркаше непожелни новинари

Време

Полиција го спасува градоначалникот на Аеродром од новинарите

Утрински

Со полиција против "Дневник"

Дневник

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Фершпед Работнички - Струмица 75:69

А1 - 03.12.2005

Од саботната домашна спортска понуда уште и за резултатот од првиот од четирите дуели во најквалитетната машка лига. Фершпед Работнички до 13-та победа во 14-тото коло дојде во Скопје со победата над екипата на Струмица со ...

Женското одбојкарско дерби во "Форца"

Вест

"Шоуто" гостува во Аеродром

Дневник

Македонија Џио го победи шампионот

Време

Шампионот поразен во Струмица

Вест

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Домаќинствата под висок напон

Утрински - 03.12.2005

Регулаторната комисија за енергетика ги крои новите цени на струјата и тарифата Ценовен шок за домаќинствата како најголеми потрошувачи МАЈА ТОМИЌ Новата цена на струјата најмногу ќе ги погоди домаќинствата, бидејќи тие се категоризирани како најголеми потрошувачи на струја и тие опфаќаат 45 отсто ...

Струјата поскапува во декември

Вест

Регулаторите најавуваат нова цена на струјата пред Нова година

Утрински

Тарифите ќе ја поскапат струјата за 80 отсто

Дневник

Со новиот тарифник трошоците за струја ќе се удвојат

Утрински

Вечер Дневник

7 поврзани вести »