TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-28 до 2005-12-04

Македонија ќе стане членка на ЦЕФТА

Дневник - 01.12.2005

ВЛЕЗ ВО РЕГИОНАЛНА ТРГОВСКА ЗОНА Македонија доби позитивен одговор на барањето за членство во Централноевропската асоцијација за слободна трговија (ЦЕФТА), соопштуваат хрватските медиуми. Тие се повикуваат на изјава на премиерот Владо Бучковски, кој од завчера е во Загреб.

100-те евра проблем за влез во ЦЕФТА

Вест

Македонија очекува прием

Време

Македонија очекува да стане дел од ЦЕФТА

Утрински

ЦЕФТА е предворје за членство во ЕУ

Вечер
5 поврзани вести »

Не се кријам, барајте ме на Вождовац

Макфакс - 04.12.2005

(Вест) – понеделник, 12.12.2005 ДРАГАН ДАРАВЕЛСКИ СЕ ЈАВИ ОД БЕЛГРАД Писмото поднесок од Даравелски стаса и по факс и по меил, но на факсот го нема бројот од каде е испратено, а мејлот е од општ карактер даравелскиЖsахоо.цом Поранешниот директор на Царината Драган Даревелски, по кого има распишано ...

Драган Даравелски сака дома ама да не го апсат

Вест

Даравелски останува на потерница

Дневник

Потерницата по Даравелски останува активна

Вечер

Даравелски – Чекам судска покана

Макфакс
5 поврзани вести »

„Митал стил“ ќе користи природен гас наместо мазут

Време - 29.11.2005

СО КРЕДИТ ОД 25 МИЛИОНИ ЕВРА Европската банка за обнова и развој му одобри кредит од 25 милиони евра на „Митал стил“ - Скопје, јавува МИА. Премиерот Владо Бучковски на вчерашното потпишување на договорот за заем информира дека парите од овој кредит ќе се искористат за менување на енергенсите во ...

„Митал стил"- Скопје се преориентира кон природниот гас

Утрински

"Митал стил" доби 25 милиони евра од ЕБРД

Дневник

За челичниот бизнис-25 милиони евра

Вечер

Заем од 25 милиони евра од ЕБОР за „Митал стил“

А1
5 поврзани вести »

Исчезнаа сведоците за убиството на Мујо

Време - 03.12.2005

ОСНОВЕН СУД КУМАНОВО Маја Маневска Судскиот процес против кумановецот Горан Стојковски-Линка, обвинет за убиство на Горан Георгиевски-Мујо и на Ненад Велковски-Чавка, вчера во Основниот суд во Куманово беше одложен, оти ниту еден од тројцата повикани сведоци не се појави во судницата.

Адвокатите не сакаат форензичари во судница

Вест

Обвинителот бара на судењето на Линка да сведочи психијатар

Дневник

Судот го нема пиштолот на Линка

Вечер

Одложено судењето на Линка

Макфакс
5 поврзани вести »

Маринци снимени како се тепаат голи

Време - 29.11.2005

СКАНДАЛ ВО БРИТАНСКАТА КРАЛСКА МОРНАРИЦА Британски „Њуз оф д ворлд“ објави скандалозно видео на кое се гледаат голи регрути во британската кралска морнарица како брутално се тепаат. Борбата била дел од церемонија на иницијација за регрутите, која се случила во мај во касарните Бикли, близу Плимут, ...

Голи командоси морале да се тепаат како гладијатори

Дневник

Регрути како гладијатори!

Вечер

Борба на голи маринци како дел од воведна церемонија

Утрински

“Блиц”: Ги терале регрутите да се тепаат голи во британската кралска морнарица

Канал5
5 поврзани вести »

За ист труд - иста плата

Вечер - 02.12.2005

Од први јануари идната година наставниците во македонските училишта за ист труд ќе земаат иста плата. Тие досега примаа различни износи, дури и по 2-3.000 денари, што се должи на интерните правилници во овие установи. Но, колкава ќе биде нивната плата се уште не се знае, иако начелно Синдикатот за ...

12 отсто повеќе пари за платите во обарзованието, науката и културата

Вест

Буџетската маса за плати на просветарите ќе се зголеми за 12 отсто

Утрински

Повеќе пари за плати во образованието

Дневник

Наставниците во основно со поголеми плати

Време
5 поврзани вести »

Високите амбиции се потврдуваат во Конверзано

Вест - 03.12.2005

ЧЕЛЕНЏ КУП, ОСМИНАФИНАЛЕ - ВАРДАРЦИ ГОСТУВААТ ВО ИТАЛИЈА Честа на македонскиот машки ракомет на европската клупска сцена остана да ја брани единствено Вардар. Високите амбиции во Челенџ купот "црвено-црните" ќе мораат да ги потврдат и денеска, на првиот осминафинален дуел со италијанското ...

Вардарци веќе мислат на ракометната пролет

Време

Нескриен оптимизам и победнички мисли во црвено-црниот табор

Утрински

Вардарци по победа во Италија

Дневник

Во Италија се брка "презимување"

Дневник
5 поврзани вести »

Ди Карло: Изборите се клуч за во НАТО и во ЕУ

Време - 02.12.2005

ВАШИНГТОН ПОРАЧУВА Изборите во 2006 година се клучни за влегување на Македонија во ЕУ и во НАТО, порача вчера во Скопје заменик-помошничката на државниот секретар на САД Розмари ди Карло, по разговорите со македонскиот државен врв.

Демаркацијата заедно со преговорите за Косово

Утрински

Неизвесна демаркацијата пред статусот на Косово

Вечер

Ди Карло: Изборите се вашиот клуч за влез во НАТО и ЕУ

А1

Розмери ди Карло: Регуларноста на изборите е особено важна за евроатланската иднина на Македонија

Канал5
5 поврзани вести »

Советот за безбедност одлучува за мерките против Сирија

Макфакс - 03.12.2005

Њујорк Истрагата на Обединетите нации утврди дека Сирија се обидела да прикрие докази за својата вмешаност во убиството на бившиот либански премиер Рафик Харири. Германскиот обвинител Детлев Мелис, денеска на СБ ќе ги претстави заклучоците од истрагата пред Советот за безбедност на ООН, кој треба ...

ООН-Сирија недоволно соработува во истрагата за убиството на Харири

Макфакс

Мехлис го предаде последниот извештај за убиството на Харири

Макфакс

Мехлис - Убиствата во Либан се поврзани

Макфакс

Финалниот извештај за убиството на Харири денеска до Анан

Макфакс
5 поврзани вести »

Полицијата ми рече 'брани се'

Вест - 03.12.2005

ПО ПЕТ МЕСЕЦИ ПОЧНА СУДСКИ ПРОЦЕС ЗА ДВОЈНОТО УБИСТВО НА "ПИВО ФЕСТ" ВО ПРИЛЕП Сведочеше вчера Димче Христоски - Жабето на кого во Основниот суд во Прилеп му се суди за убиство на Никола Мојсоски- Коло, а од заталкан куршум беше убиена и четиригодишната Елена Талеска Во Основниот суд во Прилеп ...

Обвинетиот тврди дека пукал во самоодбрана

Време

Осомничениот за двојното убиство на "Пиво-фест" пукал од страв

Дневник

Започна судењето за убиството на Коло

А1

Затворска казна за полицаец кој претепал момче

Канал5
5 поврзани вести »