TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-02-14 до 2005-02-20

Националната опера и балет од Албанија за првпат пред македонската публика

А1 - 18.02.2005

Националната опера и балет од Албанија, со „Љубовната напивка“ од Гаетано Доницети, за првпат вечерва ќе се претстави пред македонската публика. Од Тирана, на сцената на Македонската опера пристигна комплетниот ансамбл со 137 члена, во кои се вклучени оркестар, диригент, солисти, хор, но и техничка ...

Гостува Операта од Тирана

Вест

Гостува комплетниот ансамбл на Операта од Тирана

Време

Прво гостување на Албанската опера

Дневник
4 поврзани вести »

Ќе гласаат 1.711.293 избирачи

Време - 15.02.2005

МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА ГО ЗАКЛУЧИ СПИСОКОТ Избирачкиот список за локалните избори е заклучен, а во него се запишани 1.711.293 избирачи, соопшти вчера Мери Младеновска-Ѓорѓиевска, министерката за правда. Списокот со гласачите од вчера е во рацете на Државната изборна комисија (ДИК).

Право на глас имаат 1.711.293 избирачи

Утрински

Повеќе гласачи отколку за референдумот

Дневник

Заклучен избирачки список –локални 2005

Канал5
4 поврзани вести »

Тинејџер убил наставник во јапонско училиште

Вест - 15.02.2005

Токио, 15 февруари (Ројтерс) - Еден наставник е убиен, а двајца негови колеги се повредени, кога тинејџер вооружен со нож вчера упаднал во едно основно училиште во јапонскиот град Нејагава, во близината на Осака. Според полицијата, 17-годишниот напаѓач по упадот во училиштето со нож избодел тројца ...

Момче со нож им се нафрлило на наставниците во основно училиште

Дневник

Момче уби наставник

Вечер

Тинејџер уби наставник во училиште во Јапонија

А1
4 поврзани вести »

Фурнаџија ќе одговара за убиство од небрежност

Вест - 19.02.2005

ПО СМРТОНОСНИОТ ПАД НА МУШТЕРИЈА ВО ПЕКАРНИЦА ВО ТЕТОВСКОТО СЕЛО ЧЕЛОПЕК Против Ш.З. (24) од тетовското село Милетино, кој завчера, по удрена шлаканица, во пекарницата "Пекон" во селото Челопек го усмрти Муарем Зекири од истото село, ќе биде поднесена кривична пријава под сомнени Против Ш.З.

Тетовец усмртен во тепачка

Време

Смртоносен пад во пекарница

Вест

Муштерија со скршен врат по кавга со пекар

Дневник
4 поврзани вести »

Влошено здравјето на штрајкувачите во МРТ

Дневник - 18.02.2005

ПРОТЕСТ Отпуштените возачи во Македонската телевизија и покрај влошената здравствена состојба и вчера го продолжија штрајкот со глад очекувајќи резултатите од седницата на Управниот одбор. Тие бараат Управниот одбор да ги поништи решенијата со кои возачите и вработените во уште неколку сектори се ...

Возачите од МТВ повторно во штрајк со глад

А1

Возачите трет ден гладуваат

Дневник

Возачите од МРТВ повторно гладуваат

Дневник
4 поврзани вести »

Стартот со дерби меѓу Металург и Вардар

Време - 19.02.2005

РАКОМЕТ- ВИКЕНДОВ ПОЧНУВА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ Дуелите Пелистер Кометал - Струга Илинден, Борец - ТК Бренд, Фаворит машини за перење - Младост, ВВ Повардарие - Југ Куманово, ВВ Тиквеш - МРК Вардар се предигра на големото дерби в недела Металург - Вардар Про (сала „Автокоманда“, 18 часот, МТВ-пренос) со ...

Пелистер К. повторно подобар од ТК Бренд

Време

Пелистерци и тутунари играа во тренерки

Вест

Наместо во дресови, ракометарите играа по тренерки

Време
4 поврзани вести »

Сомнеж кај јавноста за победата на Вучиќ на Евросонгот

А1 - 20.02.2005

Изборот за песна на Евровизија не само што ги скара таборите на Александра Пилева и победникот Мартин Вучиќ, туку уште еднаш создаде незадоволство и сомнеж кај јавноста, која гласаше поинаку од жирито. А1 од учесници на изборот дознава дека по завршувањето на гласањето дошло до вербална пресметка ...

Скандал на домашниот избор на песна за Евровизија

Канал5

Македонски избор за песна на Евровизија 2005

Вест

За победникот ќе се гласа во два круга

Дневник
4 поврзани вести »

Дома реформи, надвор лобирање

Време - 18.02.2005

ПО ПРЕДАВАЊЕТО НА ПРАШАЛНИКОТ Боби Христов Македонските власти не очекуваат пречки од официјална Атина за очекуваната позитивна оцена од Европската комисија и добивањето на статусот земја-кандидат. Расположението во Брисел, велат владини извори, е позитивно и Македонија треба да се фокусира на ...

Компромисно име: „Нова Република Македонија - Скопје“

Време

Атина и Скопје можно е годинава да го решат спорот околу името?

Утрински

То Вима: „Можно е годинава да се реши спорот со името“

А1
4 поврзани вести »

"Саса" повторно на продажба

Дневник - 19.02.2005

ДОВЕРИТЕЛИТЕ СО КОНЕЧНА ОДЛУКА Доверителите на "Саса" на вчерашното собрание во Основниот суд во Кочани одлучија да се распише нов тендер за продажба на рудникот и да не се потпишува купопродажбен договор со словенечкиот бизнисмен Блажо Тасев, кој беше избран за најповолен понудувач на претходниот ...

Ќе се распишува нов тендер за продажба на Саса

А1

Четири години крадел од рудникот "Саса"

Вест

Арамија четири години крадел од рудник

Дневник
4 поврзани вести »

Маратонецот Голо утре стартува од Мостар

Дневник - 19.02.2005

на местото на авионската несреЌа ПОЧНУВА МЕМОРИЈАЛниот ултрамаратон "траЈковски" во ОрганизациЈа НА "ДНЕВНИК" Досега не сум трчал на толку долга патека, но убеден сум дека ќе издржам, вели ултрамаратонецот од Мостар Мостарскиот ултрамаратонец Александар Голо е целосно подготвен задутре да го почне ...

Само 3 семејства ќе патуваат со Бучковски во Мостар

А1

Семејствата на загинатите ќе ја бојкотираат церемонијата во Мостар

Дневник

Само две семејства го слушнаа планот за одење во Мостар

А1
4 поврзани вести »