TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-14 - 2005-02-20

Шкендија суспендирана, на стартот само два меча

Вест - 19.02.2005

ОДБОЈКА - ПРОБЛЕМИ НА ПОЧЕТОКОТ НА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА Екипата на СЕЕ Универзити Волеј Шкендија е суспендирана од натамошното натпреварување во Првата машка одбојкарска лига поради неплатен долг кон Федерацијата. Долгот датира од пред неколку години, а се однесува на учеството на Шкендија во ...

Старт на вториот дел од сезоната

А1

Шкендија и Лирија пред исклучување

Време

Во четврт - финалето Работнички против Шкендија, а Студент со Штип

Утрински

ОФМ ќе го преземе клупскиот долг спрема ЦЕВ

Утрински

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Израелската влада го одобри планот за повлекување од Газа

А1 - 20.02.2005

Израелската влада го одобри планот на премиерот Шарон за повлекување од Појасот Газа и за евакуирање на израелските доселеници од тој регион по повеќе од 37 години окупација. Според израелското радио, седумнаесет министри гласале за повлекувањето од Газа и за евакуацијата на 8000 доселеници од таа ...

Фатах го одобри составот на новата палестинска влада

А1

Израел ќе ги префрла доселениците од Газаво нови населби на Западниот Брег

Дневник

Израел ќе става пунктови на sидот што ги дели од Палестина

Вест

Израел почна да им препушта градови на Палестинците

Вест

Дневник Вест

7 поврзани вести »

МЗТ Скопје подобар од актуелниот првак Фершпед Работнички

А1 - 19.02.2005

Кошаркарите на МЗТ Скопје го изненадија актуелниот првак Фершпед Работнички во салата Градски Парк во дербито од продолжението на сезоната во првата лига. Натпреварите од овој тип уште еднаш потврдија дека моментната разлика во квалитетот и прогнозите важат само на хартија.

Вардар Осигурување по тронот на "шпедитерите"

Вест

Вечните ривали го отвораат пролетниот дел

Време

Стартуваше вториот дел од кошаркарската сезона

А1

И Фершпед Работнички во полуфиналето

Време

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Лош настап на нашите претставници на СП во нордиско скијање

А1 - 20.02.2005

Четворицата македонски претставници на Светското првенство во нордиско скијање денеска не ја завршија трката на двапати по 15 километри пурсуит. Златото го освои Винсент Витоз и стана првиот Французин кој бил светски шампион во нордиско скијање.

Илиески со олимписка норма

Дневник

Ицоски со време за под 200 ФИС-точки

Вест

Нашите нордијци настапија на СП во Оберсдорф

А1

Македонците денеска стартуваат на 15 км слободно

Време

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Анте Готовина три патибил осудуван во Франција

Дневник - 19.02.2005

ПОРАДИ ГРАБЕж, КИДНАПИРАЊЕ и ИЗНУДУВАЊЕ Француските судови од 1986 до 1995 година три пати го осудиле на казна затвор хрватскиот генерал во бегство Анте Готовина, јави МИА. Весникот "Јутарњи лист" пишува дека Готовина бил осудуван за грабеж, киднапирање и за изнуда.

Готовина е обвинет и за злосторства во Франција

Утрински

Готовина во Хаг до 17 март или нема преговори со ЕУ

Утрински

Готовина е трипати осудуван во Франција

Вечер Прес

Дел Понте: „Владата не е подготвена да го уапси Готовина“

А1

А1 Вест

7 поврзани вести »

Поранешни „лавови“ предупредиле за неплатен долг

Време - 18.02.2005

ОТКРИЕНИ ПИРОМАНИТЕ НА „КВАЛИТЕТ КОМЕРЦ“ ВО БИТОЛА Четири поранешни „лава“ во Битола се уапсени, под сомневање дека на 12 февруари, околу 18.30 часот, насилно влегле во просториите на трговската фирма „Квалитет комерц“ на ул. Илинденска бб, близу турските гробишта.

Пожарот го подметнал роднина на сопственикот од одмазда

Вест

"Квалитет комерц" пламнал поради долг

Дневник

Му го запалиле магацинот поради долгови

Вечер Прес

Разбојници го врзале чуварот и ја запалиле зградата

Дневник

Време Вест

7 поврзани вести »

АГИМ КРАСНИЌИ ПОВТОРНО ВО КОНДОВО

Вечер Прес - 19.02.2005

Агим Красниќи повторно се шета низ Кондово, заедно со неколкумина од "својата" дружина, меѓу кои и лица од Косово. Жители од Кондово ни рекоа дека, тој веќе неколку дена е во селото, шета со "калашников" и е во кавга со повеќето од селаните, кај кои нема поддршка.

Кондово повторно станува нестабилна зона

А1

Кондовец со калашников нападнал полицајци

Време

Кондовчец со автомат пукал во полицајци

Вест

Престрелка во Кондово

А1

Дневник А1

7 поврзани вести »

24 рудари загинаа во експлозија во нелегален јагленокоп

Вест - 18.02.2005

ПЕКИНГ, 18 февруари (АП) - Во експлозија во еден нелегален јагленокоп во јужна Кина вчера загинаа 24 рудари, а тројца се изчезнати, соопшти кинеската влада неколку дена откако се случи експлозијата во еден државен рудник каде што загинаа 211 рудари.

5 загинати во рударска несреќа во Кина

А1

Во кинески рудник загинаа 200 лица

Утрински

203 рудари загинаа во експлозија на гас во Кина

Вест

Експлозија на гас уби повеќе од 200 кинески рудари

Време

Дневник А1

7 поврзани вести »

Косовците гневни на Анан

Време - 19.02.2005

ПО НЕГАТИВНИТЕ ОЦЕНИ ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Косовските власти гневно ги отфрлија тврдењата на Обединетите нации дека Косово не напредувало доволно за да може да почнат преговори за независност, како што порача генералниот секретар на ОН Кофи Анан.

Анан повика на окончување на пеколот во Дарфур

Утрински

Суданските власти и бунтовниците на Дарфур седнаа на преговори

Вест

Косовската влада вели извештајот на Анан за покраината е нереален

Вест

Анан: Косовските Срби живеат во страв

Вест

Дневник А1

7 поврзани вести »

Огромни штети од поплавите во брегалничкиот регион

А1 - 19.02.2005

Големата вода од нагло растопениот снег во реката Осојница, што однесе половина од 60-метарскиот мост, кој ги поврзува 6-те населени места цо Виница, направи голема штета на 230 хектари земјоделски површини по течението на реката Брегалница.

Бегавме низ нивите за да се спасиме од надојдената вода

Време

Поплавите урнаа два моста кај Виница

Време

Цунами во Брегалничко

Дневник

Заедно со патот, падна и камион

Вечер Прес

Утрински А1

7 поврзани вести »